• Konkurs czytelniczy

06.03.2024 14:20

Regulamin szkolnego konkursu czytelniczego „Czytam i polecam”

I Organizator konkursu:

1. Pomysłodawcą  konkursu jest Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie.

II Cele konkursu:

1. Promocja czytelnictwa oraz biblioteki
        2. Popularyzowanie literatury polskiej oraz zagranicznej
        3. Aktywizacja uczniów przez udział w konkursach
        4. Rozwijanie zdrowego współzawodnictwa
        5. Doskonalenie umiejętności czytania i pisania oraz prac plastyczno-technicznych

III Uczestnicy konkursu:

1. Konkurs adresowany jest do uczniów kl. IV-VIII

IV Zasady i przebieg konkursu

1. Aby wziąć udział w konkursie należy :
        • Przeczytać kilka książek, które nie są lekturami (min. 5szt.)
        • Założyć „Dzienniczek czytelniczy” (np. forma zeszytu, skoroszytu), w którym będą zapisywane następujące dane:
        • Strona tytułowa: imię,  nazwisko ucznia, klasa
        • Opis przeczytanej książki: autor, tytuł, wydawnictwo,  krótki opis/recenzja  o czym jest książka oraz informacja poparta argumentami czy książka jest polecana/lub nie i dlaczego?
        • Mile widziany rysunek/logo książki
        1. Uzupełnione „Dzienniczki czytelnicze” należy przynieść do biblioteki do dnia 30 kwietnia 2024r.

V Nagrody i punktacja

1. Laureaci otrzymają nagrody (rzeczowe, dyplomy) sfinansowane przez Dyrektora Szkoły
        2. Wszyscy uczestnicy otrzymają dodatnie punkty z zachowania oraz celujące oceny cząstkowe z języka polskiego
        3. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie konkursu
        4. Prace stają się własnością biblioteki
        5. Liczy się treść, która będzie oceniana pod względem merytorycznym, ortograficznym oraz strona wizualna

Prace uczniów będzie można podziwiać na wystawce podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

W świecie baśni i bajek – pierwsza wizyta kl. I w bibliotece szkolnej

06.03.2024 14:13

Dnia 7 lutego 2024 r. kl. I oficjalnie została przyjęta w poczet użytkowników biblioteki Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz promocja literatury dla dzieci (bajek i baśni).

Na wstępie pierwszoklasiści  zapoznali się z regulaminem biblioteki, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz zapoznali się z księgozbiorem z działu „Bw”.

Następnie rozwiązywali bajkowe zagadki; było ich dużo. Bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem.

Po takim „egzaminie” przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, a nauczyciel bibliotekarz dokonał magicznym piórem aktu pasowania.

Na zakończenie pierwszoklasiści samodzielnie wypożyczyli lekturę pt. „Niesamowite przygody 10 skarpetek” zaproponowaną przez wychowawcę oraz dodatkową książkę według uznania.

Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy czytelnicy kl. I otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki pt. „Wnuczka antykwariusza” ufundowane w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” oraz cukierki.

Galowe stroje oraz zaangażowanie uczniów, podniosły nastrój, co świadczyło o tym, że jest to dla dzieci  wyjątkowy dzień.

Serdecznie dziękuję p. Dorocie Warszawskiej, p. Bożenie Małek za udział w uroczystości.

Eko-czytanki

19.02.2024 09:17

25 października 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w  Naramie  odbyło się spotkanie dla kl. I-III pt. „EKO-CZYTNKI” w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki. W pierwszej części odbyło się spotkanie z autorką „EKO-CZYTANEK” panią Dominiką Gołąb, której teksty mają za zadanie ukazać wady konsumpcyjnego stylu życia. Drugą część spotkania poprowadziła pani Marta Seweryn, która opowiadała o efekcie cieplarnianym i śladzie węglowym.

Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze. Uczniowie z chęcią słuchali gości i brali aktywny udział w dyskusji. W naszej bibliotece znajdują się „EKO-CZYTANKI”, które otrzymaliśmy w prezencie, więc zapraszam do czytania.

08.02.2024 13:19

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie po raz kolejny wzięła udział w Narodowym Czytaniu – ogólnopolskiej akcji pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W 2023 roku przypada 12 odsłona tego przedsięwzięcia i dotyczyła spotkania z powieścią Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Udział zgłosiliśmy w sierpniu, dzięki czemu otrzymaliśmy okolicznościową pieczęć, którą uczniowie stemplowali zeszyty do j. polskiego lub przyniesione książki.

„Nad Niemnem” to lektura ponadczasowa, poruszająca ważne tematy i skłaniająca do refleksji; dwukrotnie nominowana była do Literackiej Nagrody Nobla.

8 września, po wprowadzeniu i odczytaniu listu Prezydenta RP przystąpiliśmy do czytania z podziałem na role. Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie zapoznali słuchaczy z fragmentami dotyczącymi konfliktu pokoleń, miłości Jana i Justyny, dziejów rodu Bohatyrowiczów, opisu nadniemeńskiej przyrody. Dopełnieniem czytania był śpiew staropolskiej pieśni „Ty pójdziesz górą”.

Narodowe Czytanie uczy zainteresowania literaturą narodową, dostarcza przyjemności, ale uczy też niezmiernie trudnej sztuki słuchania. Cel ten osiągnęliśmy!

Serdecznie dziękuję p. Dyrektorowi Krzysztofowi Zadorze za przychylność, rodzicom - p. dr Przemysławowi Wywiałowi, uczniom klasy 7 - za piękne czytanie i poświęcony czas, uczennicy kl.5 - za śpiew, nauczycielom: p. Alinie Warszawskiej (współpraca) p. Gabrieli Cieślik (pomoc przy scenografii), p. Edycie Jęczmionek (robienie zdjęć) oraz p. Leszkowi Dudkowi (pomoc techniczna). Zasługujecie na medal. Brawo!