• O NARAMIE

Narama - miejscowość parafialna w gminie Iwanowice, woj. małopolskie, 15 km na północ od Krakowa).

Pierwsza wzmianka o Naramie występuje u kronikarza Jana Długosza w „Liber beneficiorum”. Pierwotnie zwała się Naremba (Naręba).

W 1440 r. dziedzicem wsi był rycerz Andrzej Naramski (Narębski) pieczętujący się herbem Nowina. Pod koniec XVI wieku właścicielami byli nadal Naramscy (Narębscy). Na początku XVII wieku właścicielem stał się Paweł Żydowski (pochodził z Owczar), który w 1617 roku wybudował tutaj kaplicę z drewna, którą konsekrował w 1654 roku biskup - Wojciech Lipnicki-sufragan krakowski.

Kościół wystawiony został dla wygody dworu, który utrzymywał księdza dla sprawowania kultu Bożego; mogli jednak z niego korzystać wszyscy mieszkańcy.

Przed śmiercią Paweł Żydowski połowę Naramy zapisał karmelitom w Krakowie na przedmieściu Garbary (dziś po przedmieściu pozostała tylko ul. Garbarska), drugą część dominikanom. Około 1764 roku karmelici spłacili dominikanów i stali się posiadaczami całej Naramy. Utrzymywali księdza w Naramie wypełniając ostatnią wolę dziedzica Pawła Żydowskiego.

Po powstaniu styczniowym w 1864 roku, po konfiskacie majątku przez władze carskie, karmelici musieli opuścić Naramę. W 1880 roku władze carskie cały były majątek zakonu sprzedały.

Na początku XX wieku część gruntów była własnością dziedzica Chrzanowskiego (właściciela majątku w Szczodrkowicach).

Ziemię i dwór w Naramie oddał jako wiano swojej siostrze, która poślubiła Józefa Russockiego. Wspólnie tu gospodarowali. Po pożarze, który miał miejsce wiosną 1928 roku nastąpiła całkowita komasacja gruntów. Właściciele budowali się na swoim. Wtedy to nazwano części Naramy jako: Łaziec, Łuski, Podgórz, Odole, Białe Drzewo, Pod Lasem, Za Lasem, które  funkcjonują do dziś.

Kościół parafialny pw. Matki Bożej Szkaplerznej.

Nowo wybudowany (na miejscu drewnianego, zabytkowego kościółka, który spłonął w styczniu 1980 roku) poświęcony został 9 listopada 1986 roku przez biskupa Stanisława Szymeckiego w obecności ówczesnego ks. proboszcza (budowniczego) - Zdzisława Ligorowskiego. Od 16 lipca 2006 roku proboszczem jest ks. Jan Jurkowski, a prefektem od 2012r. ks. Mariusz Książek

Dom Strażaka (w którym mieści się filia biblioteki gminnej)

Ochotnicza Straż Pożarna została powołana w 1925 r. z inicjatywy kierownika szkoły Tadeusza Piecha. Prezesem  zarządu straży w owym czasie był ksiądz Stefan Marzec, a  naczelnikiem Tadeusz Piech.

Obecnie prezesem straży jest p. Andrzej Wywiał.

W Domu Strażaka - Remizie - odbywają się zebrania wiejskie, spotkania orkiestry dętej „Naramianka”, imprezy kulturalne (dożynki, jubileusze, Święto Strażaka), a w sobotę i niedziele sale wynajmowane są przez mieszkańców na wesela.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej i Publiczne Gimnazjum.

Szkoła powstawała etapami:

1.    Budynek (dwie sale lekcyjne) wybudowany