• „Podróże małe i duże” – moduł I innowacji zakończony

• 08.02.2022 12:47
        • W bieżącym roku szkolnym 2021/22, w Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie, realizowana jest innowacja pedagogiczna „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” - ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I – III. Głównym jej celem jest rozwijanie aktywności czytelniczej.

Uczniowie z klasy II w grudniu zakończyli pracę nad modułem I pt. „Podróże małe i duże”. W ramach modułu obejrzeli film promujący projekt oraz wykonali gazetkę tematyczną. Pilnie wypełniali swoje lekturniki, gdzie mogli pochwalić się wiadomościami z przeczytanej lektury, którą była „Afryka Kazika” Łuksza Wierzbickiego. Dzieci zaprojektowały i własnoręcznie wykonały zakładki do książki z motywami Afryki. Zaznajomiły się z też z Miastem Zawodów; szukały zawodu związanego z treścią przeczytanej lektury. Rysowały i opisywały podróżnika na podstawie własnej wiedzy i dostępnych materiałów, a także bawiły się w tajnych agentów; tworzyły rysopis poszukiwanego. Ponadto uczestniczyły  w Dniu Postaci z Bajek, podczas którego prezentowały swoje bajkowe stroje i rozwiązywały zagadki, tj. rozpoznawały bajkę po przeczytanym fragmencie.

Uwieńczeniem modułu I było spotkanie z podróżnikami. Państwo Dryniakowie podzielili się  doświadczeniami (zdjęciami, pamiątkami) z odbytych podróży m.in.: z Jordanii, Etiopii, Chin, Peru, Boliwii oraz Indii. Dzięki spotkaniu uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących kultury, geografii i historii tych krajów, co złożyło się na niezwykłą lekcję geografii i  zapewne w niejednym słuchaczu rozbudziło chęć poznawania świata oraz egzotycznych podróży.

Uczniom bardzo podobały się lekcje związane z tematem „Podróże małe i duże”. Przed nimi kolejne, ciekawe, czytelnicze wyzwania związane z modułem II projektu.

Czytam_z_klasa_-_Modul_I .pdf

Dorota Warszawska