• 08.02.2024 13:19
        • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie po raz kolejny wzięła udział w Narodowym Czytaniu – ogólnopolskiej akcji pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W 2023 roku przypada 12 odsłona tego przedsięwzięcia i dotyczyła spotkania z powieścią Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Udział zgłosiliśmy w sierpniu, dzięki czemu otrzymaliśmy okolicznościową pieczęć, którą uczniowie stemplowali zeszyty do j. polskiego lub przyniesione książki.

„Nad Niemnem” to lektura ponadczasowa, poruszająca ważne tematy i skłaniająca do refleksji; dwukrotnie nominowana była do Literackiej Nagrody Nobla.

8 września, po wprowadzeniu i odczytaniu listu Prezydenta RP przystąpiliśmy do czytania z podziałem na role. Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie zapoznali słuchaczy z fragmentami dotyczącymi konfliktu pokoleń, miłości Jana i Justyny, dziejów rodu Bohatyrowiczów, opisu nadniemeńskiej przyrody. Dopełnieniem czytania był śpiew staropolskiej pieśni „Ty pójdziesz górą”.

Narodowe Czytanie uczy zainteresowania literaturą narodową, dostarcza przyjemności, ale uczy też niezmiernie trudnej sztuki słuchania. Cel ten osiągnęliśmy!

Serdecznie dziękuję p. Dyrektorowi Krzysztofowi Zadorze za przychylność, rodzicom - p. dr Przemysławowi Wywiałowi, uczniom klasy 7 - za piękne czytanie i poświęcony czas, uczennicy kl.5 - za śpiew, nauczycielom: p. Alinie Warszawskiej (współpraca) p. Gabrieli Cieślik (pomoc przy scenografii), p. Edycie Jęczmionek (robienie zdjęć) oraz p. Leszkowi Dudkowi (pomoc techniczna). Zasługujecie na medal. Brawo!