• Wycieczka do Ogrodzieńca

• 8 V 2024 r. uczniowie klas IV i V pod opieką pań: Edyty Jęczmionek, Darii Kopeć oraz Eweliny Madejowskiej wybrali się na wycieczkę do Ogrodzieńca. Pierwszym punktem programu „Spacer przez epoki” było zwiedzanie ruin zamku. Pani przewodnik opowiedziała nam o historii zamku i wiążącymi się z nim legendami. Następnym punktem był spacer przez bujny las na Górę Birów, gdzie znajduje się rekonstrukcja drewnianej osady słowiańskiej. Po spacerze, zrobiliśmy przystanek na odpoczynek w podzamkowym bistro, gdzie czekało na nas rozpalone ognisko i kiełbaski, które uczniowie upiekli sobie samodzielnie. Po posiłku, kolejną atrakcją programu był „Dom Legend i Strachów”. Przechodząc przez wrota Domu Strachów, przenieśliśmy się w świat baśni oraz legend, z której słynie Jura Krakowsko-Częstochowska. Ostatnim przystankiem był „Park Doświadczeń Fizycznych”. Znajdują się w nim urządzenia, dzięki którym dowiedzieliśmy się, jak działają podstawowe prawa fizyki.

Był to aktywny dzień pełen nowych doświadczeń, który zapamiętamy na długo!

Edyta Jęczmionek

Ewelina Madejowska

• Biblioteka - miejsce na czasie

• W dniach od 8 do 15 maja 2024 r. przypada coroczne święto -  Tydzień Bibliotek, które odbędzie się pod hasłem „Biblioteka  - miejsce na czasie”.  Święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek, zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką. Z tej okazji kl. 4, 5  i 6 na zastępstwach oraz w ramach zajęć bibliotecznych (pod opieką p. A. Warszawskiej oraz p. A. Nielepiec) przygotowały plakaty czytelnicze, które można podziwiać na korytarzu oraz przed wejściem do biblioteki.

Uwieńczeniem święta w naszej szkole jest zakończenie konkursu czytelniczego pt. „Czytaj i polecaj”. Konkurs trwał od 26.10.2023 r. do  30.04.2024 r. i polegał na założeniu dzienniczka czytelniczego, w którym uczniowie mieli napisać krótkie recenzje nt. przeczytanych książek (min. 5 szt.). Konkurs był pracochłonny. Czytelnicy wykazali się zarówno talentem pisarskim, jak i plastycznym. Komisja w składzie: p. E. Madejowska, p. A. Warszawska, p. G. Cieślik przyznały następujące miejsca:

1. Gabriela Wywiał kl. 6
            2. Maja Marczykiewicz kl. 6
            3. Weronika Cieślik kl. 6

Uczniowie otrzymali karty podarunkowe do Empiku ufundowane przez pana Dyrektora, pamiątkowe dyplomy, dodatnie pkt. z zachowania oraz celujące oceny bieżące z języka polskiego.

• Gminne obchody 233.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

• Dnia 3 maja 2024 roku samorząd uczniowski w składzie: Wiktoria Gumula, Julia Klimek, Julia Tynor, Adam Kluzek wraz z opiekunem p. Darią Kopeć, uczestniczył w gminnych obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, a następnie delegacje ze szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem w Iwanowicach.

Daria Kopeć - opiekun SU

• Uroczysta akademia z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja

• Dnia 26 kwietnia 2024 roku w hali sportowej naszej szkoły odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości uczniowie klasy 6 przedstawili historię jej powstania. Na scenie pojawił się król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj, którzy przypomnieli zebranym, czym jest Konstytucja i jaką rolę odgrywa w naszym państwie. Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chórku, skłoniła wszystkich do refleksji, że Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem.

Przypominał o tym również pan Dyrektor Krzysztof Zadora, który w swoim krótkim przemówieniu zaznaczył , że należy szanować wolność, którą otrzymaliśmy od naszych przodków. Podkreślił wagę patriotyzmu w codziennym życiu młodych wychowanków, poszanowania flagi narodowej oraz sztandaru szkoły.

Apel był wspaniałą okazją do refleksji nad wydarzeniami z przeszłości oraz możliwością do pielęgnowania patriotyzmu w sercach młodych Polaków.

Ewelina Madejowska

Anna Gałka