Jak nie czytam, jak czytam
11.06.2018 10:57Dnia 8 czerwca uczniowie kl. 0-4 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie, z inicjatywy biblioteki szkolnej wzięli trzeci raz udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa i pokazanie, że czytanie jest modne.
Uczniowie wraz z wychowawcami i dyrekcją szkoły zebrali się w holu głównym, by obejrzeć teatrzyk kukiełkowy pt. „Pani Twardowska” w wykonaniu kl. IV (współpraca z polonistą – panią Barbarą Borek). Kukiełki zostały wykonane przez samych uczniów. Następnie uczennica kl. IV – Maja przedstawiła teatrzyk kamishibai (teatr obrazkowy) pt. „Trzy świnki”. To nowatorska metoda czytania, która daje duże możliwości wyboru konwencji samego czytania; czytający może być recytatorem, opowiadaczem lub nawet aktorem. Na zakończenie uczennica kl. V –Weronika przeczytała prawdziwą historię zakończoną happy endem o zagubionym irackim kocie Kunkushu. W trakcie wędrówki do Europy rodzina zagubiła ukochanego zwierzaka jednak nie na zawsze.
Po wspólnym spotkaniu uczniowie wrócili do klas, by dalej kontynuować czytanie .
AN
Noc Bibliotek
11.06.2018 09:48Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie wzięła po raz pierwszy udział w IV ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek w 100 – lecie Niepodległej Polski pod hasłem „RzeczpospoCzyta”.
Spotkanie wieczorne odbyło się 5 czerwca 2018r. Termin uległ zmianie z racji obchodów Święta Szkoły oraz pikniku rodzinnego.
O godzinie 18:00 pani Agnieszka Nielepiec (koordynator) oficjalnie rozpoczęła spotkanie i powitała zebranych gości: pana Przemysława Wywiała (historyk, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, autor współautor publikacji z zakresu historii wojskowości i bezpieczeństwa narodowego, pracownik Muzeum Armii Krajowej i adiunkt Instytutu bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej w Krakowie, członek Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego; zajmuje się historią wojskowości i ruchu niepodległościowego), uczniów klasy V na czele z wychowawcą panią Katarzyną Bieroń. Nad sprawami technicznymi czuwała informatyk - pani Bernadeta Szkarłat.
Następnie przyszedł czas na prezentację multimedialną pt. „Bohaterowie naszej Niepodległości”. Prezentacja połączona z dygresjami i ciekawostkami, które w sposób interesujący przekazał pan P. Wywiał (absolwent naszej szkoły podstawowej) podobała się uczniom. Dowiedzieli się nt. wielkich bohaterów wolności, ale też tych mniej znanych zamieszkujących naszą małą ojczyznę, tj. Naramę i okolice. Mamy nadzieję, ze uczniowie wezmą sobie do serc znamienne słowa polskiego bohatera niepodległości Józefa Piłsudskiego, że „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości…” Uczniowie mogli obejrzeć również gazetkę w bibliotece i poczytać o bohaterach wolności.
Po zakończonej prezentacji przyszedł czas na chwile relaksu, czyli na ognisko z kiełbaskami oraz rozgrywki piłkarskie; śmiechu i radości było co nie miara. Ognisko przygotował pan Leszek Dudek, a kiełbaski i napoje zakupiła mama Szymona – pani Renata Mech. Za zaangażowanie i pomoc należą się Wszystkim ogromne podziękowania.
Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki oraz naklejki z logo Nocy Bibliotek. Dzieci miały okazję poznać bibliotekę z zupełnie innej strony. IV edycja Noc Bibliotek zakończyła się sukcesem w naszej szkole. Tego typu spotkania integrują społeczność i uświadamiają, że biblioteka jest miejscem atrakcyjnym, gdzie z radością można spędzić wtorkowy wieczór.
Przystąpienie do kolejnej akcji Noc Bibliotek to już tylko formalność. Do zobaczenia za rok!
Wyniki konkursu "Wiersz reklamujący książkę, czytanie, bibliotekę”
29.05.2018 10:34Komisja w składzie:
p. Barbara Borek
p. Alina Warszawska
p. Marta Herod – Polańska
przyznała następujące miejsca:
w kategorii kl. I-III PSP
I miejsce - Adam Kluzek
II miejsce - Magdalena Dudek
III miejsce - Hubert Chmiel
wyr. Przemysław Kaleta
komisja w składzie:
p. Wiesława Molenda
p. Anna Witkowska
p. Marta Herod – Polańska
przyznała następujące miejsca:
w kategorii kl. IV-VII PSP
I miejsce - Natalia Bartuś kl. VI
II miejsce - Aleksandra Chmiel kl. IV
III miejsce - Maja Gadzina kl. IV
wyr. Patrycja Chmiel kl. IV
Gratulujemy!
Konkurs „Wiersz reklamujący książkę, czytanie, bibliotekę”
17.04.2018 10:05REGULAMIN KONKURSU
„Wiersz reklamujący książkę, czytanie, bibliotekę”
1. Organizatorem Konkursu jest: Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie.
2. Cel Konkursu to rozbudzenie zainteresowań literackich, promocja czytelnictwa i bibliotek szkolnych.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:
I – uczniowie kl. 1-3II – uczniowie kl. 4-7
3. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest złożenie do biblioteki szkolnej utworu poetyckiego, w terminie do dnia 21.05.2018r. (poniedziałek)
Wymogi dotyczące prac konkursowych: własny (napisany przez siebie) wiersz – utwór poetycki, nigdzie dotąd niepublikowany, poświęcony, książce, odnoszący się do biblioteki i czytania. Forma wiersza dowolna.
4. Do utworów konkursowych należy dołączyć dane osobowe /imię, nazwisko, klasa (na odwrocie strony).
5.Oceny prac dokona Jury powołane przez Organizatora.
6. W każdej z kategorii zostaną przyznane nagrody oraz wyróżnienia. O ich podziale decydować będzie Jury.7. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w siedzibie Biblioteki Szkolnej. Laureaci konkursu wystąpią podczas Święta Szkoły.
8. Udział w Konkursie jest jednoznaczny z zaakceptowaniem niniejszego Regulaminu.
9. Nagrodzone prace konkursowe zostaną opublikowane na stronie szkoły oraz w zakładce „Biblioteka”.
I Gminny Konkurs Pięknego Czytania
13.12.2017 13:36„Czytam, bo lubię i tym się chlubię”- to hasło I Gminnego Konkursu Czytelniczego, który został zorganizowany przez bibliotekę Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie pod patronatem Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach.
Konkurs odbył się dnia 4.12.2017r.
Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa, promocja literatury oraz doskonalenie umiejętności pięknego czytania. W konkursie wzięło udział 12 uczniów (kl. II i III szkoły podstawowej) z 6 szkół z gminy Iwanowice (Damice, Celiny, Narama, Poskwitów, Widoma, Iwanowice).Uczniowie mieli za zadanie pięknie zaprezentować wcześniej przygotowany fragment bajki lub baśni i oczarować słuchaczy. Jury w składzie: Kierownik Publicznej Biblioteki w Iwanowicach - pani Barbara Ciaćma, Zastępca Dyrektora Publicznej Biblioteki w Michałowicach - pani Elżbieta Bednarczyk, Zastępca Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie - pani Barbara Borek, Szkolna Królowa - Wiktoria Chmiel - przyznało następujące miejsca:
W kategorii klas II szkoły podstawowej:
- Maja Świerk (Celiny)
- Alan Małek (Poskwitów)
- Wiktor Żuradzki (Widoma)
W kategorii klas III szkoły podstawowej:
- Patryk Cichy (Poskwitów)
- Anna Szymańska (Iwanowice)
- Zofia Kik (Celiny)
Wszyscy czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Szkołę w Naramie i nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach.
Zakończenie konkursu uwieńczone zostało występem Koła Teatralnego. Uczestnicy wraz z opiekunami zaproszeni zostali na słodki poczęstunek ufundowany przez Prowadzącego Szkołę - Pana Krzysztofa Zadorę. Nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do konkursu otrzymali pamiątkowe książki. Gratulujemy, dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku.
Agnieszka Nielepiec
Navigácia