Laboratoria Przyszłości - relacja z października #LaboratoriaPrzyszlosci
03.11.2022 09:01Drugi miesiąc korzystania z zasobów zakupionych w ramach #LaboratoriaPrzyszłości.
Na zajęciach informatyki, pod przewodnictwem p. B. Kulczyckiej, uczniowie klasy 7 i 8 zapoznali się z budową, działaniem i zastosowaniem w praktyce nowoczesnej drukarki Banach 3D, która na stałe została umieszczona w pracowni informatycznej. Nauczycielka uruchomiła drukarkę, co wzbudziło duże zainteresowanie uczniów. Obserwowali etapy nakładania warstw i stopniowego tworzenia modeli: sfinksa i sowy, nawet w czasie przerw międzylekcyjnych. Proces wydruku trwał ponad 2 godziny, ale warto było czekać. Wydruki wyszły piękne!
Również na informatyce klasa 7 stworzyła pierwszy model – muchę, wykorzystując długopisy 3D.
Długopisami 3D pracowali też uczniowie klasy 5a i 5b podczas zastępstwa (na lekcji j. niemieckiego) z p. A. Warszawską. Wyczarowali kolorowe motyle i biedronki, które przyczynią się do wystroju korytarza szkolnego.
Co tydzień, na zajęciach świetlicowych, wykorzystywane są akcesoria dziewiarskie – szydełka. Uczniowie z klas 4-5 pod okiem p. G. Cieślik uczyli się ściegu łańcuszka, a co odważniejsi wykonali „magiczne kółko” .
Uczniowie z kl.1 (wychowawczyni p. E. Oraczewska) korzystali ze sprzętów gospodarstwa domowego, przygotowując zdrowe i kolorowe sałatki owocowo – warzywne. Sałatki były dodatkiem do tostów, które dzieci uwielbiają. Drugoklasiści pod okiem wychowawczyni p. W. Molendy poznawali tajniki rękodzieła tkackiego pracując na minikrosnach. Dzieci wykonały osnowę i zaczęły przewlekać wełnę tworząc wątek.
Koordynatorzy
Elżbieta Oraczewska
Alina Warszawska
Wrzesień w Laboratorium Przyszłości
25.10.2022 12:17W miesiącu tym testowaliśmy sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.
„Dzień Chłopaka” w klasie 4 – zajęcia wychowawcze z wykorzystaniem tosterów do przygotowania tostów; nauczyciel - p. E. Jęczmionek.
„Dzień Chłopaka” - słodka impreza z wypiekiem gofrów w klasie 1; nauczyciel – p. E. Oraczewska.
Ponadto zdjęcia z imprez i uroczystości szkolnych wykonywaliśmy nowo zakupionym aparatem fotograficznym.
Uczniowie poznali obsługę wykorzystanych narzędzi, współpracowali w grupie i uczyli się porządku na stanowisku pracy. To też wspaniały rozwój umiejętności manualnych.
Koordynatorzy projektu:
Elżbieta Oraczewska i Alina Warszawska
Nasza szkoła uczestniczy w projekcie Laboratoria przyszłości!
25.10.2022 12:11Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymują od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.Nasza szkoła otrzymała wsparcie w wysokości 60 000 zł przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
96% wsparcia zostało już przeznaczonych na zakup pomocy i sprzętu.
Na przełomie lipca i sierpnia zakupiliśmy:
- sprzęt agd: blendery, piekarnik, tostery, miksery, gofrownicę, opiekacze
- chłodziarkę
- maszyny do szycia z akcesoriami krawieckimi (zestaw nici, szpilki, miarka, nozyczki)
- krosna, szydełka
- miski, deski do krojenia, wałki do ciasta,
- pistolety do kleju na gorąco z zapasem kleju
- szafę z klockami, krążki edukacyjne
- drukarki 3D z zapasem filamentu i szafką, długopisy 3D z zapasem filamentu
- mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami
- stację lutowniczą z drutem
- sprzęt do edukacji medialnej: statyw, mikroport, oświetlenie do realizacji nagrań i sesji zdjęciowych, gimbal, aparat fotograficzny
- zestawy do robotyki
- zestawy do nauki elektryczności