List o czytelnictwie
10.05.2024 12:12Narama, 09.05.2024 r.Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i logopedą w naszej szkole. Zwracam się do Państwa, bo chcę krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom. Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.
Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia, by wyłączyć atakujące bodźce zewnętrzne.
Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwija umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście.
Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.
Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi.
To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in.: w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Wystarczy czytać 20 minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
Serdecznie zapraszam do czytania.Z wyrazami szacunkuAgnieszka Nielepiec
rodzice-list_o_czytelnictwie.docxBiblioteka - miejsce na czasie
10.05.2024 11:41W dniach od 8 do 15 maja 2024 r. przypada coroczne święto - Tydzień Bibliotek, które odbędzie się pod hasłem „Biblioteka - miejsce na czasie”. Święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek, zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką. Z tej okazji kl. 4, 5 i 6 na zastępstwach oraz w ramach zajęć bibliotecznych (pod opieką p. A. Warszawskiej oraz p. A. Nielepiec) przygotowały plakaty czytelnicze, które można podziwiać na korytarzu oraz przed wejściem do biblioteki.
Uwieńczeniem święta w naszej szkole jest zakończenie konkursu czytelniczego pt. „Czytaj i polecaj”. Konkurs trwał od 26.10.2023 r. do 30.04.2024 r. i polegał na założeniu dzienniczka czytelniczego, w którym uczniowie mieli napisać krótkie recenzje nt. przeczytanych książek (min. 5 szt.). Konkurs był pracochłonny. Czytelnicy wykazali się zarówno talentem pisarskim, jak i plastycznym. Komisja w składzie: p. E. Madejowska, p. A. Warszawska, p. G. Cieślik przyznały następujące miejsca:
- Gabriela Wywiał kl. 6
- Maja Marczykiewicz kl. 6
- Weronika Cieślik kl. 6
Uczniowie otrzymali karty podarunkowe do Empiku ufundowane przez pana Dyrektora, pamiątkowe dyplomy, dodatnie pkt. z zachowania oraz celujące oceny bieżące z języka polskiego.
Konkurs czytelniczy
06.03.2024 14:20Regulamin szkolnego konkursu czytelniczego „Czytam i polecam”
I Organizator konkursu:
- Pomysłodawcą konkursu jest Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie.
II Cele konkursu:
- Promocja czytelnictwa oraz biblioteki
- Popularyzowanie literatury polskiej oraz zagranicznej
- Aktywizacja uczniów przez udział w konkursach
- Rozwijanie zdrowego współzawodnictwa
- Doskonalenie umiejętności czytania i pisania oraz prac plastyczno-technicznych
III Uczestnicy konkursu:
- Konkurs adresowany jest do uczniów kl. IV-VIII
IV Zasady i przebieg konkursu
- Aby wziąć udział w konkursie należy :
- Przeczytać kilka książek, które nie są lekturami (min. 5szt.)
- Założyć „Dzienniczek czytelniczy” (np. forma zeszytu, skoroszytu), w którym będą zapisywane następujące dane:
- Strona tytułowa: imię, nazwisko ucznia, klasa
- Opis przeczytanej książki: autor, tytuł, wydawnictwo, krótki opis/recenzja o czym jest książka oraz informacja poparta argumentami czy książka jest polecana/lub nie i dlaczego?
- Mile widziany rysunek/logo książki
- Uzupełnione „Dzienniczki czytelnicze” należy przynieść do biblioteki do dnia 30 kwietnia 2024r.
V Nagrody i punktacja
- Laureaci otrzymają nagrody (rzeczowe, dyplomy) sfinansowane przez Dyrektora Szkoły
- Wszyscy uczestnicy otrzymają dodatnie punkty z zachowania oraz celujące oceny cząstkowe z języka polskiego
- Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie konkursu
- Prace stają się własnością biblioteki
- Liczy się treść, która będzie oceniana pod względem merytorycznym, ortograficznym oraz strona wizualna
Prace uczniów będzie można podziwiać na wystawce podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek
W świecie baśni i bajek – pierwsza wizyta kl. I w bibliotece szkolnej
06.03.2024 14:13Dnia 7 lutego 2024 r. kl. I oficjalnie została przyjęta w poczet użytkowników biblioteki Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz promocja literatury dla dzieci (bajek i baśni).
Na wstępie pierwszoklasiści zapoznali się z regulaminem biblioteki, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz zapoznali się z księgozbiorem z działu „Bw”.
Następnie rozwiązywali bajkowe zagadki; było ich dużo. Bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem.
Po takim „egzaminie” przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, a nauczyciel bibliotekarz dokonał magicznym piórem aktu pasowania.
Na zakończenie pierwszoklasiści samodzielnie wypożyczyli lekturę pt. „Niesamowite przygody 10 skarpetek” zaproponowaną przez wychowawcę oraz dodatkową książkę według uznania.
Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy czytelnicy kl. I otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki pt. „Wnuczka antykwariusza” ufundowane w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” oraz cukierki.
Galowe stroje oraz zaangażowanie uczniów, podniosły nastrój, co świadczyło o tym, że jest to dla dzieci wyjątkowy dzień.
Serdecznie dziękuję p. Dorocie Warszawskiej, p. Bożenie Małek za udział w uroczystości.
Agnieszka Nielepiec
Eko-czytanki
19.02.2024 09:1725 października 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie odbyło się spotkanie dla kl. I-III pt. „EKO-CZYTNKI” w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki. W pierwszej części odbyło się spotkanie z autorką „EKO-CZYTANEK” panią Dominiką Gołąb, której teksty mają za zadanie ukazać wady konsumpcyjnego stylu życia. Drugą część spotkania poprowadziła pani Marta Seweryn, która opowiadała o efekcie cieplarnianym i śladzie węglowym.
Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze. Uczniowie z chęcią słuchali gości i brali aktywny udział w dyskusji. W naszej bibliotece znajdują się „EKO-CZYTANKI”, które otrzymaliśmy w prezencie, więc zapraszam do czytania.
Bibliotekarz
Navigácia