„Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”

05.04.2023 12:29
        Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie to prężnie działające miejsce.
        Uczniowie sami tworzą listy nowości książkowych, które chcieliby przeczytać.

Biblioteka także włącza się w akcje charytatywne, współpracę z innymi nauczycielami, Samorządem Uczniowskim oraz społecznością lokalną. Organizuje imprezy czytelnicze, wycieczki. W tym roku został zamontowany projektor z tablicą; także lekcje biblioteczne będą atrakcyjniejsze.
        Dzieci wypożyczają książki, czytają na przerwach, korzystają z komputerów, z kiermaszów książkowych oraz z chęcią rozmawiają z nauczycielem bibliotekarzem.

13.04.2023 12:19
            Dnia 23 lutego  w  Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w  Naramie odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelnika biblioteki szkolnej.
        Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz popularyzacja czytelnictwa.
                 Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, do czego służy biblioteka, zapoznali się z jej regulaminem, poznali zbiory książek dla klas 1-3. Nauczyli się samodzielnie wypożyczać i szanować książki. Następnie zmierzyli się z bajkowymi puzzlami. Podzieleni na grupy mieli za zadanie ułożyć z puzzli postać; odgadnąć z jakiej bajki pochodzi oraz ułożyć z rozsypanki sylabowej tytuł bajki. Dzieci znakomicie poradziły sobie z tym zadaniem, a efekty ich pracy możemy podziwiać na gazetce przed szkolną biblioteką

Po takim "egzaminie" przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, a nauczyciel bibliotekarz dokonał, magicznym piórem, aktu pasowania.

Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści samodzielnie wypożyczyli lekturę pt. „Psie troski” zaproponowaną przez wychowawcę.

Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy czytelnicy kl. I otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki pt. „Pierwsze abecadło” ufundowane w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” z Instytutu Książki, zakładki oraz cukierki.

Serdecznie dziękuję Panu Dyrektorowi – Krzysztofowi Zadorze, wychowawcy klasy pierwszej – Pani Elżbiecie Oraczewskiej za udział w uroczystości.

„ Z Królową Jadwigą ku prawdzie, dobru, pięknu”

19.02.2024 08:33
        Od wielu lat, przed Świętami Bożego Narodzenia, nasza szkoła włącza  się w akcje charytatywne realizując hasło w myśl którego pracuje szkoła: „ Z Królową Jadwigą ku prawdzie, dobru, pięknu”.
        W tym roku ponownie postanowiliśmy pomóc Hospicjum im. Bł. Siostry Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie. Zbieraliśmy: bawełniane koszulki, chusteczki nawilżające, pieluchy dla dorosłych oraz ręczniki kąpielowe.
        7 grudnia delegacja uczniów z królową szkoły (w osobie Katarzyny Winiarskiej z kl. 8) wraz z opiekunem SU (p. Stefan Tochowicz) udali się do Miechowa, by na ręce kierownika hospicjum – s. Benedykty przekazać zebrane dary. Uczniowie wręczyli także kartki świąteczne z życzeniami dla pensjonariuszy i personelu.

Nasza wizyta spotkała się z serdecznym i ciepłym przyjęciem przez kierownictwo placówki; uwrażliwiła na potrzeby drugiego człowieka – człowieka chorego, cierpiącego.
        To nie koniec naszej przygody z pomaganiem, ponieważ przedstawiciele hospicjum chcą nawiązać z nami współpracę i przeprowadzić warsztaty dla uczniów na temat wolontariatu.
        Pięknie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz pracownikom naszej szkoły, którzy aktywnie odpowiedzieli na nasz apel i wsparli tak szlachetną akcję.

Koordynatorzy:
        Stefan Tochowicz

Nowości czytelnicze

19.02.2024 08:34
        Do biblioteki szkolnej zostały zakupione nowości wydawnicze oraz lektury szkolne. Zarówno młodsi, jak i nieco starsi znajdą coś dla siebie, żeby poczytać w zimowe wieczory. Ponadto w naszej bibliotece znajduje się także literatura obcojęzyczna ( w języku angielskim, niemieckim oraz ukraińskim). Zapraszam!