• Drodzy Uczniowie, Rodzice, Pracownicy i Nauczyciele!

          • Bibliotekarz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie powołując się na „Regulamin wypożyczenia bezpłatnych podręczników” zwraca się z prośbą o zwrot podręczników, lektur… i przedstawia harmonogram zwrotów.

            Terminy zwrotów zostały uzgodnione z dyrektorem szkoły oraz wychowawcami, dlatego bardzo proszę o rozliczenie się klas w poszczególnych dniach przedstawionych w harmonogramie.


            Uczniowie, którzy z różnych przyczyn mogą być nieobecni,  proszeni są o kontakt z bibliotekarzem w celu ustalenia innego terminu zwrotu.

            Harmonogram.pdf


            Uwaga!

            - zwracamy podręczniki w kompletach

            - usuwamy foliowe okładki

            - usuwamy zapisane ołówkiem notatki

            - zwracamy uwagę na czystość i estetykę książki (sklejamy rozdarcia, prostujemy pogięte kartki)


                                                                                   Agnieszka Nielepiec

          • Gminna Olimpiady Języka Angielskiego w roku szkolnym 2021/22 – PROTOKÓŁ

          • Olimpiada odbyła się 19.05.2022 roku w formie online. Adresowana była do uczniów z terenu Gminy Iwanowice i miała na celu umożliwienie uczniom sprawdzenia swoich umiejętności językowych we współzawodnictwie z uczniami innych szkół. Olimpiada zrealizowała również założenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii (rozwijanie zainteresowań, przedstawienie formy spędzania wolnego czasu, podwyższenie samooceny młodzieży).

            W konkursie wzięło udział 21 uczniów, po trzech z każdej ze szkół:

            - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie
            - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Iwanowicach

            - Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej

            - Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Damicach

            - Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach

            - Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Bosko w Celinach

            - Szkoła Podstawowa im. Świętego Franciszka z Asyżu w Poskwitowie

             

            Organizator olimpiady (Edyta Jęczmionek – nauczyciel j. angielskiego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie) postanowił przyznać nagrody i wyróżnić następujące osoby:

            I miejsce

            Amelia Baklarz (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Iwanowicach)
            Hanna Żurek (Szkoła Podstawowa im. Świętego Franciszka z Asyżu w Poskwitowie)

             

            II miejsce

             

            Sebastian Bryła (Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach)


            III miejsce

             

            Oliwia Laskiewicz (Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej)

            Karolina Kościej (Szkoła Podstawowa im. Świętego Franciszka z Asyżu w Poskwitowie)

            Oliwia Wydmańska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Iwanowicach)

            Oliwia Kruk (Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Bosko w Celinach)

             

            Wyróżnienia:


            Rafał Januszek (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie)

            Magdalena Mularczyk (Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Bosko w Celinach)

            Katarzyna Winiarska (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie)
             

            Edyta Jęczmionek

          • Klasa siódma w stolicy

          • Nowa galeria Klasa siódma w stolicy została dodana do albumu fotograficznego

            W dniach 16.05. – 18.05.2022 r. uczniowie klasy VII uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W ciągu trzech dni udało nam się zobaczyć i zwiedzić najciekawsze miejsca w stolicy. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Plac Zamkowy, Zamek Królewski z zewnątrz, Kolumnę Zygmunta, Katedrę św. Jana, Rynek Starego Miasta, Barbakan, mury obronne, pomnik Małego Powstańca, pomnik Jana Kilińskiego. Następnie piechotą przeszliśmy na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zobaczyliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podziwialiśmy Ogród Saski. O godzinie 15:00 punktualnie zjawiliśmy się w Senacie. Podczas godzinnego zwiedzania przewodnik oprowadził nas po budynku Senatu i przybliżył nam historię parlamentu. Dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje współczesny parlament i jak powstaje ustawa. Zostaliśmy zapoznani z pracą, obowiązkami i prawami parlamentarzystów. Po wizycie w Senacie udaliśmy się do hotelu na obiadokolację.
            Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Nauki Kopernik. Wizyta w CNK stwarza idealne warunki do doskonalenia kluczowych kompetencji XXI wieku, m.in.: umiejętności logicznego i krytycznego myślenia, formułowania problemów, pytań oraz hipotez (badawczych), analizowania informacji i wnioskowania, odróżniania faktów od opinii, a także niezwykle ważnej umiejętności współpracy. Wspiera też rozwój osobistych zainteresowań uczniów i wspomaga procesy integracji wiedzy przedmiotowej z różnych dyscyplin – zarówno przyrodniczych, jak i humanistycznych. Eksperymentując na wystawach, młodzi ludzie mogą nie tylko odnieść swoje obserwacje dotyczące prezentowanych zjawisk do wiedzy z życia codziennego, ale także zweryfikować ich poprawność. Po trzech godzinach zwiedzania, udaliśmy się na dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego aby podziwiać panoramę Warszawy. Kolejnym punktem na naszej liście był Cmentarz na Powązkach. Uczniowie za sprawą przewodnika otrzymali duży zastrzyk historii. Zapoznali się z losami wielu bohaterów wojennych, których ciała spoczęły w tym miejscu. Dowiedzieli się, iż nekropolia na Powązkach jest najważniejszym w Warszawie miejscem upamiętnienia ofiar z czasów I i II wojny światowej, ofiar zbrodni katyńskiej, uczestników Powstania Warszawskiego oraz innych powstań znanych z historii. Wśród najciekawszych wspomnień znajdzie się na pewno odwiedzenie grobu Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i innych znanych poetów, pisarzy, harcerzy oraz aktorów, sportowców i artystów. Następnie udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie widzieliśmy: pomnik Fryderyka Chopina, Starą Pomarańczarnie, Wodozbiór, Biały Dom oraz Pałac na Wyspie. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do hotelu na obiadokolację.
            Ostatniego dnia, zaraz po śniadaniu, udaliśmy się na Stadion Narodowy. Ten wielofunkcyjny obiekt sportowy zbudowany w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w styczniu 2012 roku i od tego czasu niezmiennie przyciąga tłumy gości zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniającego jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej, której tematem była sytuacja ludności cywilnej w Powstaniu Warszawskim. Prowadzący zajęcia przybliżył uczniom okoliczności wybuchu, przebieg i skutki Powstania. Dowiedzieliśmy się, jakie straty ponieśli warszawiacy podczas walk w stolicy. Zajęcia zakończyły się dyskusją na temat indywidualnych odczuć i emocji związanych z Powstaniem Warszawskim.
            Do Naramy wróciliśmy około godziny 20:00. Taki wyjazd to wspaniała lekcja historii, sztuki, przyrody, czas kiedy mogliśmy pobyć razem. Takie wyjazdy integrują, uczą, ale są również odpoczynkiem od codzienności.

            Wychowawca klasy – Daria Kopeć

          • Projekt pt. „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” - ostatecznie zakończony

          • Nowa galeria Projekt pt. „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” - ostatecznie zakończony została dodana do albumu fotograficznego

            Ostatnim etapem projektu pt. „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”  wspierającego rozwój czytelnictwa był moduł III „Na ratunek”. Dzieci poznały zawód weterynarza . Wypełniły swoje lekturniki, gdzie mogły pochwalić się wiedzą z przeczytanej lektury pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”  Hugha Loftinga.  Uczniowie klasy 2 spisali się na medal. Na uwagę zasługuje ich pomysłowość oraz kreatywność.  Przygotowali „Lekturę na wieszaku”. W klasowym kręgu przedstawili swoje dzieła, które powiesili w klasie, by inni mogli zobaczyć. Przygotowali także wspaniałe lapbooki związane z treścią przeczytanej lektury. Odwiedzili również gabinet weterynaryjny. Podczas wizyty mogli bliżej przyjrzeć się pracy weterynarza. Ponadto zaznajomili się z Miastem Zawodów; rysowali i opisywali zawód weterynarza (jago atrybuty), przypomnieli sobie numery ratunkowe. Miłym zaskoczeniem było to, że uczniowie znali już piosenkę „112 Numer alarmowy”, która została im odtworzona na tablicy interaktywnej. Wspólnie zaśpiewali.

            Projekt przyczynił się do rozwoju czytelnictwa,  kreatywności, integracji klasowej. Rozwinął wyobraźnię uczniów oraz pogłębił wiedzę na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody, co sprzyja procesowi uczenia się i odkrywania siebie.

            Na zakończenie roku szkolnego uczniowie otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki ufundowane przez Pana Dyrektora.

            Koordynator projektu (Agnieszka Nielepiec) dziękuje za udział w projekcie uczniom kl. 2 na czele z wychowawcą - panią Dorotą Warszawską, rodzicom oraz panu Dyrektorowi Krzysztofowi Zadorze za życzliwość. Dziękuję bardzo!

                                                                                              Bibliotekarz

                                                                                                   A.N.

          • Zajęcia terenowe

          • Nowa galeria Zajęcia terenowe została dodana do albumu fotograficznego

            We wtorek 17 maja klasa V udała się na zajęcia terenowe z biologii. Tematem lekcji było „Rozpoznawanie gatunków roślin nagonasiennych”. Podczas spaceru po Naramie poznawaliśmy różnorodność  gatunkową drzew i krzewów iglastych oraz piękno majowej przyrody. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat budowy morfologicznej roślin, cech za pomocą których rozpoznaje się gatunki. Poznali różne ciekawostki o świecie przyrody. Mieli możliwość zebrania okazów roślin i zrobili z nich wystawkę. Zajęcia terenowe bardzo się podobały, pozwoliły uczniom dostrzec piękno naszej najbliższej okolicy oraz uświadomienie sobie, że jesteśmy częścią przyrody, którą należy chronić.

            KPO

          • Klasa trzecia na tropie: „Historia poczty” i „Co w ulu bzyczy"

          • Nowa galeria Klasa trzecia na tropie: „Historia poczty” i „Co w ulu bzyczy" została dodana do albumu fotograficznego

            We wtorek 17 maja 2022 roku trzecioklasiści pojechali na wycieczkę do Krakowa.

            Pierwszym etapem była wizyta w gmachu Poczty Głównej w Krakowie – jak piszą: „Budynek powstał na działce u zbiegu ulic Wielopole i Kolejowej (obecnie Westerplatte)… 1 kwietnia 1889 roku gmach Poczty Głównej w Krakowie został oddany do użytku. Był to, po siedzibie Dyrekcji Poczty we Lwowie, najokazalszy budynek pocztowy w Galicji – typowy dla poczt monarchii austro-węgierskiej zarówno w kwestii usytuowania, jak i wyglądu…” tyle historia, którą warto znać. „Zjawiska takie, jak upowszechnienie elektronicznych form komunikacji czy zniesienie monopolu na usługi kurierskie sprawiły, że wszystkie poczty na świecie musiały na nowo zdefiniować zasady swojego funkcjonowania.” Tak stało się i z gmachem Poczty Głównej. Na szczęście nadal można w jej murach posłuchać niezwykle ciekawej historii poczty, nie tylko w Polsce. Wędrówka poprzez wieki pokazała dzieciom jak zmieniał się sposób przekazywania informacji, ale i uświadomiła, że tajemnica korespondencji, różnie historycznie realizowana, nadal obowiązuje.

            Po „warsztatach pocztowych” dzieci przeszły do Ogrodu Botanicznego UJ. Tutaj odbyły warsztaty w Pasiece Uniwersyteckiej. Ogród Botaniczny to wspaniałe miejsce dla pszczół, które razem z kwiatami tworzą idealny związek. Ubierając specjalne pszczelarskie stroje, dzieci miały możliwość zobaczyć, jak wygląda świat oczami pszczelarza. Po rozpaleniu podkurzacza otworzyły dom jednej rodziny pszczelej i zajrzały do niego. Gościnne pszczoły pokazały dzieciom magazyn miodowy i pyłkowy, wytwórnię wosku, pszczele przedszkole i żłobek oraz królową matkę (z żółtym oznakowaniem „2A”) wraz z opiekunkami. Dzieci miały nawet na dłoni trutnia – leniucha, który przecież nie żądli. Zajęcia były bardzo ciekawe i „omiodzone” pięcioma różnymi miodami, z których każdy ma specjalne zdrowotne znaczenie. Uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty i słoiczki wielokwiatowego miodku.

            Po zajęciach dzieci spacerowały jeszcze po Ogrodzie zachwycając się gamą kolorów i zapachów. Dzieci nasyciły się pięknem przyrody i radością przebywania w grupie. Wychowawczyni dziękuje za pomoc w sprawowaniu opieki nad grupą Pani Agnieszce Jęcz – mamie Leny i Panu Pawłowi Bednarzowi - tacie Kuby.

            E. O

          • Drodzy Czytelnicy!

          • Zbliżamy się do końca roku szkolnego, co wiąże się  ze zwrotami podręczników i literatury do biblioteki (kl. 4-8 rozliczają się z pakietów podręczników)

            Terminy zwrotów zostaną uzgodnione z Panem dyrektorem szkoły oraz wychowawcami, o czym będziecie poinformowani.

            Proszę zwrócić  już teraz uwagę na Wasze podręczniki, lektury,  które w razie zniszczenia lub zgubienia należy odkupić indywidualnie (zamawiacie np. w wydawnictwie przez internet) i dostarczyć do biblioteki.

            Nie czekajcie na ostatnią chwilę!

             

            bibliotekarz

          • Poznajemy historię Naramy

          • W czwartek 12 maja uczniowie klasy VI udali się pod opieką nauczyciela Stefana Tochowicza na wycieczkę po najciekawszych miejscach związanych z historią Naramy, a tym samym poznania dziejów naszej "Małej Ojczyzny". Zwiedziliśmy kościół parafialny, miejsce dawnego dworu, cmentarz parafialny na którym spoczywa m.in. Ignacy Kluzek (pierwszy sołtys Naramy i działacz społeczny w odrodzonej Polsce) oraz grób żołnierzy poległych w listopadzie 1914 roku w czasie bitwy o Kraków, znajdujący się w Lesie Naramskim. Dzieje tych obiektów oraz ich historia zostały naszym uczniom przybliżone w zarysie przez nauczyciela historii w trakcie wycieczki, który jest przekonany, że przyczyni się ona do zainteresowania naszych wychowanków lokalną historią i tradycją.

             

            ST

          • Wyniki konkursu

          • Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż nasza uczennica Katarzyna Winiarska z klasy VII, zajęła III miejsce w gminnym konkursie plastycznym „Nałogom mówimy stop”.
            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Daria Kopeć

          • Wyniki szkolnego konkursu plastycznego

          • Nowa galeria Wyniki szkolnego konkursu plastycznego została dodana do albumu fotograficznego

            W naszej szkole odbył się konkurs językowo – plastyczny na kartkę świąteczną w języku angielskim lub niemieckim przygotowany przez Panią Edytę Jęczmionek, Panią Martę Herod - Polańską i Panią Darię Kopeć. Zadaniem uczestników było przedstawienie nastroju oraz tradycji Świąt Wielkanocnych w postaci kartki świątecznej wraz z umieszczonymi w niej życzeniami w języku angielskim lub niemieckim.

            Klasy I-III:

            I miejsce – Przemysław Bartuś Kl. I

            I miejsce – Patryk Stolarski kl. II

            II miejsce – Emilia Józefczyk kl. III

            II miejsce – Karina Matula kl. II

            III miejsce – Oskar Dudek kl. II

            III miejsce – Zuzanna Krawczyk kl. III

            Klasy IV-VIII kat. Język Angielski:

            I miejsce – Maja Gadzina kl. VIII

            I miejsce – Filip Piorun kl. VIII

            II miejsce – Patrycja Chmiel kl. VIII

            II miejsce – Aleksandra Chmiel kl. VIII

            III miejsce – Milena Turek kl. VII

            III miejsce – Magdalena Dudek kl. VII

            Klasy IV-VIII kat. Język Niemiecki:

            I miejsce – Lena Gadzina kl. IV

            I miejsce – Wiktoria Gumula kl. IV

            II miejsce – Amelia Nurek kl. VII

            II miejsce – Alicja Chmiel kl. IV

            III miejsce – Przemysław Nogieć kl. VI

            III miejsce – Patryk Chamielec kl. VI

            Wszystkie pozostałe prace zostały wyróżnione.

            Cieszymy się, że w konkursie wzięło udział tak wielu uczniów. Dziękujmy Panu Dyrektorowi za ufundowanie nagród. 

            Daria Kopeć

          • Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

          • Czytelnicy!

            Od 8-15 maja 2022 r. przypada Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka - świat w jednym miejscu”, ustanowiony przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Celem tego tygodnia jest promocja biblioteki i czytelnictwa.

            W związku z powyższym zapraszam wszystkich czytelników naszej szkoły do wypożyczeń i na kiermasz Taniej Książki. Każdy wybierze coś dla siebie.

            Na chętnych uczniów z kl. I-IV czekają kolorowanki; estetycznie wykonane będą zdobić gazetkę przed biblioteką.

            Gorąco zachęcam do odwiedzin!

                                                                                                                                                                                                                                            A.N.

                                                                                   szkolny bibliotekarz

          • Wycieczka kl. 4 i 6

          • Nowa galeria Wycieczka kl. 4 i 6 została dodana do albumu fotograficznego

            Pieniny to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych punktów na mapie naszego kraju, a ich piękno mogli podziwiać uczniowie klas IV i VI. W dniach 27-29.04.2022 r. to właśnie ten cudowny zakątek stał się celem naszej wycieczki.

            W podróż wyruszyliśmy wczesnym rankiem i mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało się nam zrealizować pierwszy punkt wycieczki, jakim była piesza wędrówka przez Wąwóz Homole - głęboko wcięty wąwóz w Małych Pieninach, po którego dnie płynie potok Kamionka. Przemoknięci, ale zadowoleni, udaliśmy się do naszego położonego w Niedzicy pensjonatu, aby przygotować się do kolejnego dnia wyprawy i… bawić się na dyskotece!

            Pełni energii rozpoczęliśmy kolejny dzień, którego głównym wysiłkiem było zdobycie Trzech Koron. Wcześniej jednak odwiedziliśmy Izbę Regionalną w Sromowcach Wyżnych, gdzie wypiekaliśmy i degustowaliśmy moskole. Pogoda tym razem nie zawiodła, dzięki czemu na szczycie mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Tatr oraz urokliwe krajobrazy polsko-słowackiego pogranicza. Intensywny dzień zakończyliśmy ogniskiem z kiełbaskami.

            W trzecim, ostatnim dniu naszej wycieczki zwiedziliśmy Zamek Dunajec oraz odbyliśmy spacer po zaporze i rejs statkiem po Zalewie Czorsztyńskim, gdzie skończyła się nasza przygoda.

            Wycieczka ta na pewno na długi czas zostanie w naszej pamięci i każdy z nas przywiózł z niej nie tylko pamiątki, ale też bagaż niezapomnianych wspomnień.

            A.S-M

          • Uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Nowa galeria Uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja została dodana do albumu fotograficznego

                        Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie naszej Szkoły przygotowali 29 kwietnia uroczystą akademię, której tematyka zawierała treści historyczne dotyczące okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Uczniowie recytowali także wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne z akompaniamentem muzycznym Pani Katarzyny Bieroń i uczennicy Sary Reinoso. Szkolną uroczystość podsumował Pan Dyrektor Krzysztof Zadora, który pochwalił uczniów za patriotyzm oraz podkreślił niezwykłą rolę Konstytucji 3 Maja w dziejach Polski.


                        Delegacja szkoły w Naramie uczestniczyła także w Gminnych Obchodach uchwalenia majowej Konstytucji, które odbyły się w Iwanowicach w dniu 3 maja. Uroczystość rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych z Rynku w Iwanowicach przed Pomnik Ofiar II Wojny Światowej na placu Centrum Rekreacji i Kultury, gdzie został odśpiewany hymn państwowy i nastąpiło złożenie kwiatów przed postumentem przez naszych uczniów. Następnie wszyscy zebrani udali się na uroczystą Mszę Świętą do kościoła pw. Trójcy Świętej w Iwanowicach. Po Mszy poczty sztandarowe udały się z powrotem na plac, gdzie nastąpiło ich rozejście. Na tym zakończono część oficjalną. Po uroczystości miał miejsce koncert orkiestry "Hejnał" Sieciechowice, która zaprezentowała bardzo urozmaicony i ciekawy repertuar.

             

            S. T.

      • Kontakty

        • Publiczna Szkoła Podstawowa im.Świętej Jadwigi Królowej w Naramie
        • (12)3885005 Numery wewnętrzne: 21 - Sekretariat, 23 - Pokój nauczycielski, 24 - Biblioteka, 25 - Fax, 23 - Pedagog szkolny, 27 - Jadalnia,
        • ul. Centralna 49, 32-095 Narama woj. małopolskie Poland
        • Godziny pracy sekretariatu:7:30 - 15:00
      • Logowanie