• KONKURS - KALENDARZ ADWENTOWY

          • REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU JĘZYKOWO-PLASTYCZNEGO NA KALENDARZ ADWENTOWY

            CELE KONKURSU:

            - Rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim i niemieckim

            - Zapoznanie uczniów z tradycjami adwentowymi

            - Rozwijanie kreatywności uczniów i talentów plastycznych

             

            I. Postanowienia ogólne

            1. Organizatorami konkursu są: Edyta Jęczmionek, Marta Herod-Polańska i Daria Kopeć.

            2. Konkurs polega na wykonaniu kalendarza adwentowego w dowolnej formie plastycznej. Kalendarz powinien zawierać 24 elementy symbolizujące długość trwania adwentu. Poszczególne „okienka” powinny zawierać:

            Klasy I-III – słówka w j. angielskim związane ze świętami Bożego Narodzenia

            Klasy IV-VIII – słówka / sentencje w j. angielskim i niemieckim związane ze świętami Bożego Narodzenia

            3. W konkursie można brać udział indywidualnie lub w zespole dwuosobowym. 

            II Organizacja konkursu

            1. Pracę prosimy dostarczyć w terminie nieprzekraczalnym do 22.12.23 do nauczycieli organizatorów.

            Edyta Jęczmionek

            Marta Herod - Polańska

            Daria Kopeć

          • Dietetyk

          • 20 listopada 2023 roku w naszej szkole gościliśmy p. Macieja Wielgosza, dietetyka współpracującego z Centrum Medycznym Eskulap w Iwanowicach. Podczas spotkania uczniowie klas 0-8 dowiedzieli się, jak ważne jest spożywanie śniadania, jak najlepiej je przygotować, jaka jest zawartość składników odżywczych w produktach oraz co i w jakich ilościach spożywać, aby nie zmagać się z nadwaga czy otyłością. Pan Maciej wspomniał także o różnicy między napojami energetycznymi, a izotonicznymi. Dostaliśmy także prosty przepis na samodzielne wykonanie napoju izotonicznego.

            1. szklanka wody
            2. szczypta soli
            3. łyżka miodu

            Polecamy :-)

            Pedagog szkolny

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Duże i małe, polarne i brunatne, puchate i mięciutkie – pluszowe misie zawitały do naszej szkoły. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.

                        W dniu 24 listopada dzieci z klas 0-III, uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija – co udowodniły dzieci z oddziału przedszkolnego. Wesołe przedstawienie pt. „Przytul Misia” przypomniało  o pluszowej maskotce, która zawsze będzie najlepszym przyjacielem. Dla dzieci tego dnia przygotowano wiele atrakcji: zgadywanki, śpiewanie piosenek, recytowanie wierszy, krzyżówki i wykreślanki – wszystko po to, aby poszerzyć wiedzę o misiach z bajek i prawdziwych niedźwiedziach. 

            W klasach 4 – 8 organizatorem Dnia Pluszowego Misia był Samorząd Uczniowski. Każdy mógł przynieść ulubionego pluszaka do szkoły. Miś był gościem honorowym w każdej klasie. Dodatkową atrakcją była możliwość wykonania profesjonalnego zdjęcia z misiami, które z pewnością będzie miłą pamiątką.

            Ten dzień minął nam w bardzo miłej i przytulnej atmosferze. 

            Kl. 0-III z wychowawcami

            SU wraz z opiekunem

          • Dzień życzliwości

          • 21 listopada po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

            To wyjątkowo miłe święto służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji.

            Dzień ten został ustanowiony w 1973 roku jako World Hello Day w Stanach Zjednoczonych, 
z inicjatywy amerykańskich studentów, którzy zareagowali w ten sposób na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Propagowanie życzliwości miało za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.

            By włączyć się w obchody tego święta, wystarczy się uśmiechnąć i być uprzejmym dla innych. Obecnie jest ono obchodzone w ponad 180 krajach na świecie.

             

            Samorząd uczniowski ustalił, że w tym dniu wszyscy uczniowie przychodzą ubrani na żółto. Członkowie samorządu podczas przerw chodzili z plakatami motywacyjnymi, takimi jak: „Jesteś super!”, „Miło Cię widzieć”, „Pięknie wyglądasz!”.

             

            Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a życzliwość ma niezwykłą moc, daje wiele radości i zacieśnia więzy między ludźmi.

             

            SU wraz z opiekunem

          • Wycieczka klasy II

          • 22 listopada br. uczniowie drugiej klasy, pod opieką wychowawczyni i mamy Filipa, udali się na wycieczkę do Krakowa. Dzieci obejrzały w Teatrze Ludowym spektakl „Doktor Dolittle” przedstawiający w nietuzinkowy sposób postać niezwykłego lekarza, który posiadł umiejętność rozumienia mowy zwierząt, a pomoc potrzebującym braciom mniejszym niósł z największym oddaniem. Dialogi zabarwione humorem, piękna oprawa muzyczna, kostiumy i charakteryzacja oraz oddająca klimat scenografia wprawiły widzów w doskonały humor, pobudziły do refleksji, sprawiły, że spektakl był oglądany z wypiekami na twarzy, ciekawością i  zachwytem.

            Po spektaklu dzieci wzięły udział w warsztatach teatralnych, które prowadził aktor wcielający się w postać tytułowego bohatera pan Karol Polak. Dzieci weszły za kulisy, dowiedziały się, jak aktor rozpoczyna pracę z nowym tekstem, jak ćwiczy aparat mowy i przeprowadza rozgrzewkę przed próbą spektaklu. Odegrały też scenki – zagadki, które przyniosły wiele śmiechu. Niezwykle ciekawie było pod sceną. Udało się zobaczyć zapadnie, mechanizm sceny obrotowej poruszany siłą mięśni ludzkich, przechowywane dekoracje i rekwizyty oraz zajrzeć do aktorskiej garderoby.

            Wycieczka była ciekawa i pouczająca.

            E. O.

          • Olimpiada

          • Dnia 22.11.23 r. troje uczniów naszej szkoły: Zofia Brak, Julia Tynor i Przemysław Nogieć wzięło udział w Powiatowej Olimpiadzie Języka Angielskiego i Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych. Inicjatorem wydarzenia był Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Giebułtowie. Uczniowie klasy ósmej razem z innymi uczniami szkół z powiatu krakowskiego zmierzyli się w teście sprawdzającym wiedzę o kulturze obszaru j. angielskiego i niemieckiego. Mimo iż nie zajęli miejsca na podium, otrzymali dyplomy upamiętniające udział w konkursie. Odwiedzenie szkoły było dla naszych uczniów ciekawym doświadczeniem, dowiedzieli się wiele o działalności szkoły oraz skorzystali z pysznego poczęstunku.
             

            Dziękujemy organizatorom za zaproszenie!

            E.J.

          • Modele komórki

          • Modele komórki zwierzęcej, roślinnej, bakterii wykonali uczniowie klasy 5. Cel był jeden – jak najlepsze opanowanie wiedzy o jej budowie.

            Uczniowie wykorzystali różne techniki i materiały – plastelinę, masę papierową, styropian, włóczkę, galaretkę z owocami, a nawet klocki lego.

            Nam pozostaje podziwiać te cudeńka.

            K.P.-O.

          • KONKURS ANDRZEJKOWY

          • REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU ANDRZEJKOWEGO

            „HARRY POTTER I ZAKON FENIKSA”

            CELE KONKURSU:

            - Rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem polskim i angielskim

            - Podniesienie umiejętności językowych

            - Promowanie czytelnictwa

            - Podniesienie samooceny uczniów

            I. Postanowienia ogólne

            1. Organizatorami konkursu są: Edyta Jęczmionek i Ewelina Madejowska.

            2. Konkurs dotyczy wiedzy przedmiotowej z języka polskiego i angielskiego.

            3. Zakres tematyczny obejmuje znajomość książki „Harry Potter i Zakon Feniksa” oraz ekranizacji filmowej. Zadania konkursowe są ułożone w oparciu o treść książki i filmu.

             

            II. Warunki uczestnictwa

            1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej.

            III Organizacja konkursu

            1. Konkurs rozpocznie się dnia 27.11.2023 r. (poniedziałek) a zakończy 01.12.2023 r. (piątek).
            2. W każdy dzień trwania konkursu, na stronie internetowej szkoły w zakładce konkursy, pojawi się treść zadań, według następującego porządku:

             

            Poniedziałek – zadanie 1 z języka polskiego

            Wtorek– zadanie 2  z języka angielskiego

            Środa – zadanie 3  z języka polskiego

            Czwartek – zadanie 4 z języka angielskiego

            Piątek – zadanie 5 z języka angielskiego i polskiego

             

            3.Uczniowie przesyłają swoje odpowiedzi na adres mailowy konkurs.narama@tlen.plW tytule maila uczniowie podają numer zadania oraz swoje imię i nazwisko.

            4. Uczniowie przesyłają zadania z danego dnia tylko w tym konkretnym dniu. Zadania wysłane po terminie nie będą brane pod uwagę.

             

            IV. Postanowienia końcowe

            1. Dla uczniów biorących udział w konkursie przewidziano nagrody rzeczowe.
            2. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dyskwalifikacji uczestnika w przypadku uzasadnionego podejrzenia braku samodzielnej pracy (np. kopiowanie z internetu).
          • Gminne Biegi Niepodległości

          • 14 listopada 2023 r.  uczniowie z naszej szkoły pod opieką p. Emilii Garbali wzięli udział w Gminnym Terenowym Biegu Niepodległości w kompleksie leśnym Goszcza – Polanowice. Uczniowie rywalizowali w biegach indywidualnych oraz sztafetowych.
            W sztafecie mieszanej, nasi reprezentanci z klas 4-6 (Wiktoria Gumula kl. 6, Karina Matula kl. 4, Bartłomiej Tynor kl. 4, Leon Browarnik kl. 4) jak i reprezentanci klas 7-8 (Julia Tynor kl. 8, Zofia Brak kl. 8, Hubert Chmiel kl. 8 i Filip Matuszewski kl. 7) stanęli na najwyższym stopniu podium, plasując się na 1 pozycji. Obie sztafety pokonały 7 szkół z naszej gminy. To ogromny sukces!
            W biegu indywidualnym w kat. klas 4-6 najwyżej uplasował się Kacper Sitarz (kl. 6) zajmując II miejsce, a Oliwia Rosa (kl. 6) zajęła V miejsce.
            Natomiast w kat. klas 7-8, Ewa Marzec (kl. 8) zajęła II miejsce, a Aleksander Jamka (kl. 8) zajął V miejsce.
            Naszym uczniom należą się wielkie gratulacje za ich postawę, zaangażowanie oraz osiągnięte wyniki, które są efektem ich ciężkiej i systematycznej pracy na lekcjach wychowania fizycznego.

            DK

          • Otwarcie ścieżki edukacyjnej w naramskim lesie

          • Dnia 13 listopada 2023 roku, samorząd uczniowski wraz z pocztem sztandarowym mieli przyjemność uczestniczyć w uroczystych obchodach otwarcia ścieżki edukacyjnej „Tajemnice Naramskiego Lasu”. To trasa prowadząca po naramskim lesie i ukazująca jego walory przyrodnicze oraz opowiadająca jego tragiczną historię, której śladami są dwie mogiły. Trasa została oznakowana specjalnym symbolem graficznym, a na jej przebiegu umieszczono tablice informacyjne.

             

            DK

          • Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

          • Dnia 11 listopada 2023 roku, samorząd uczniowski wraz z opiekunem p .Darią Kopeć, uczestniczył w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

            Uroczystość rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, a następnie delegacje ze szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem w Iwanowicach.

             

            SU

          • ŚNIADANIE DAJE MOC W KLASIE 3

          • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

            W październiku mieliśmy kilka lekcji, podczas których poznaliśmy zasady zdrowego odżywiania. Dowiedzieliśmy się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. 8 listopada, w Dniu „Śniadanie Daje Moc”, przygotowaliśmy wspólnie zdrowe śniadanie. Przynieśliśmy potrzebne produkty, z których wykonaliśmy zdrowe, pożywne kanapki. Wykorzystaliśmy do nich także  przyniesione z domu warzywa. Na deser  jedliśmy owoce w postaci sałatek, szaszłyków.

               Wspólne śniadanie było dla nas świetną zabawą, a zarazem nauką o tym -jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.

            W.M.

          • Akademia z okazji 11 listopada

          • Dnia 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego.

            W dalszej części uczniowie kl. VI przedstawili scenki, które podejmowały temat patriotyzmu we współczesnym świecie. Przypomnieli zebranym, że współczesny patriota dba o swój język, szanuje symbole narodowe, kultywuje tradycję i stara się troszczyć o dobry wizerunek Polaka w kraju i za granicą. Oprawa muzyczna zawierała jedne z najpopularniejszych polskich pieśni, których tekst porusza tematy zawiązane z patriotyzmem i miłością do Ojczyzny. O tych wartościach wspomniał również p. Dyrektor Krzysztof Zadora w swoim krótkim przemówieniu.

            E. Madejowska

            A. Gałka

          • Tajemnice Naramskiego Lasu

          • W dniu 9 listopada gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Fundacji NOViST Narama. Pan Przemysław Wywiał przedstawił uczniom klasy 7 i 8 prelekcję opowiadającą o dążeniu Polski do uzyskaniu niepodległości oraz o wydarzeniach historycznych do jakich doszło w Naramie w czasie I i II Wojny Światowej. Prezentacja zawierała bardzo ciekawe zdjęcia i informacje, a w szczególności te dotyczące lasu naramskiego. Pani Katarzyna Nogieć zapoznała uczniów z projektem realizowanym przez fundację NOViST pod nazwą „Tajemnice naramskiego lasu, czyli nowa ścieżka przyrodniczo-historyczna”. Młodzież dowiedziała się dużo na temat przebiegu trasy w lesie ukazującej jego walory przyrodnicze oraz lokalizację mogiły zbiorowej żołnierzy z I Wojny Światowej. Mogli zapoznać się z etapami działań projektu, przeglądnąć materiały archiwalne i projekty tablic, które będą dostępne na leśnej ścieżce. Historia lasu, znana do tej pory z ustnych przekazów rodzinnych została skonfrontowana ze źródłami historycznymi. Wszystkie te informacje bardzo zaciekawiły uczniów, zadawali pytania. Uczestnicy prelekcji otrzymali zaproszenie na otwarcie ścieżki w dniu 13 listopada oraz do indywidualnych spacerów wyznaczoną trasą.

            Serdecznie dziękujemy pani Katarzynie Nogieć i panu Przemysławowi Wywiałowi za przybycie do naszej szkoły.

            K.P-O

          • Dzień postaci z bajek

          • Dnia 8.11.2023 roku, w naszej szkole zrobiło się wyjątkowo radośnie, kolorowo, bajkowo. Idąc szkolnym korytarzem w czasie przerwy, można było spotkać korowód rozmaitych postaci z cudownego świata dziecięcych opowieści, a to za sprawą „Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek”.

            W ten dzień, za sprawą samorządu uczniowskiego, zaangażowali się uczniowie z klas IV-VIII.

             

            To był zabawny dzień!

             

            Samorząd Uczniowski

          • Debata

          • 7 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne prowadzone przez p.  Michała Tyrałę z Centrum Działań Profilaktycznych. Tematem spotkania było przeciwdziałanie uzależnieniom. Program „Debata” , z którym p. Michał zechciał się z nami podzielić, ma za zadanie opóźnianie inicjacji alkoholowej wśród młodzieży i uświadomienie zagrożeń wynikających  ze stosowania środków psychoaktywnych.  Młodzież klasy VI, VII i VIII wykazała duże zainteresowanie tematyką, żywo uczestniczyła w dyskusji  oraz brała udział w zabawach dydaktycznych.

            E.G.

          • Planszówki

          • 10 października obchodzony jest Dzień Planszówek, dlatego w naszej szkole podczas godzin wychowawczych mieliśmy przyjemność zagrać w gry planszowe, karty oraz gry logiczne. Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. To prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja czy liczenie. A co najważniejsze - spotkanie przy grach planszowych to idealna okazja na mile spędzony czas z innymi.

            Dlaczego warto wykorzystywać gry planszowe na lekcjach?

            - Planszówki trenują pamięć. W przeciwieństwie do wielu aplikacji i gier na telefon, planszówki wymagają koncentracji i nie robią wszystkiego za użytkownika.

            - Planszówki są po prostu przyjemne, a wykorzystanie ich na lekcji sprawia, że poziom stresu znacznie się u uczniów obniża. Co za tym idzie, efektywność uczenia się wzrasta.

            - Dobrze dobrane gry planszowe integrują klasę i zmniejszają rywalizację między uczniami.

             - Planszówki poprawiają koncentrację. Wiele gier strategicznych wymaga podejmowania szybkich, ale i trafnych decyzji – nie da się tego zrobić bez skupienia maksimum uwagi na zadaniu.

            Świetnie się przy tym bawiliśmy!

             

            Samorząd Uczniowski

          • Jesienny bukiet, jesienna kompozycja - wyniki konkursu

          • W październiku został przeprowadzony szkolny konkurs  pt. „Jesienny bukiet, jesienna kompozycja”

             

            Kategoria I ( dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I)

            I miejsce - Wiktoria Gadzina

            II miejsce  - Piotr Trela

            III miejsce - Gabriela Sobocińska oraz Marcelina Wabik

            Wyróżnienie:

            Amelia Calik, Amelia Sumlet

             

            Kategoria II (uczniowie z klasy II i III)

            I miejsce – Wojciech Kijak

            II miejsce  - Hanna Matula

            III miejsce - Alicja Tynor

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

            J. Stanek

            B. Małek 

          • Sprzątanie Lasu Naramskiego

          • 30 października 2023 r. 11 wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie brało udział w sprzątaniu Lasu Naramskiego. Towarzyszyli nam także członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej  z Naramy. Do pracy zostaliśmy zaproszeni przez Fundację Novist, a zwieńczeniem było wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Zebrano wiele kilogramów śmieci, które leżały tam od wielu lat.

            E. G.

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im.Świętej Jadwigi Królowej w Naramie
      • (12)3885005 Numery wewnętrzne: 21 - Sekretariat, 23 - Pokój nauczycielski, 24 - Biblioteka, 25 - Fax, 23 - Pedagog szkolny, 27 - Jadalnia,
      • ul. Centralna 49, 32-095 Narama woj. małopolskie Poland
      • Godziny pracy sekretariatu:7:30 - 15:00
    • Logowanie