Dnia 25 października klasa 4 i 5, pod opieką Pani Jęczmionek, Dębskiej i Kopeć, udała się na wycieczkę do Dobczyc.
Pierwszym punktem programu był Zamek Królewski, który jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków w tej okolicy. Jego historia sięga ponad 8 wieków wstecz i wiąże się z wieloma wydarzeniami i postaciami z polskiej historii. Tutaj przebywali m.in. królowie Władysław Łokietek, Jadwiga Andegaweńska i Kazimierz Jagiellończyk oraz ich synowie, których uczył słynny Jan Długosz. Roztacza się tu również przepiękna panorama na Jezioro Dobczyckie i zaporę wodną.
Następnie udaliśmy się do skansenu budownictwa ludowego, który znajduje się tuż obok zamku. Skansen, choć niewielki, jest bardzo urokliwy i dobrze utrzymany. Można tu poczuć namiastkę klimatu dawnej wsi i poznać zwyczaje jej mieszkańców.
Kolejnym punktem była wizyta w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej, gdzie uczniowie poruszali się po interaktywnym obiekcie edukacyjnym z zakresu bezpieczeństwa i pożarnictwa.
Uczniowie zapoznali się z tematyką zagrożeń w domu, bezpieczeństwa i postępowania na akwenach wodnych, w lesie oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Uczestnicy zajęć mogli wcielić się w rolę strażaków, odsłuchać nagrań autentycznych zgłoszeń alarmowych, ubrać się w stroje strażackie i wziąć udział w akcji gaszenia pożaru.
Sektory ścieżki edukacyjnej wyposażone są w sprzęt multimedialny. Atrakcyjność tego miejsca podkreślają efekty świetlne, dźwiękowe oraz zapachowe, które wspomagają przyswajanie wiedzy Uczestników w sposób sensoryczny.
Centrum Edukacji Przeciwpożarowej zapewnia doskonałe zaplecze edukacyjne z zakresu pierwszej pomocy takie jak: fantomy, kamizelka do ćwiczeń z pierwszej pomocy w przypadku zadławień, detektor wielogazowy, gaśnice proszkowe, tablice informacyjne, zestawy opatrunkowe, itp.
Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dowiedzieliśmy się np. jak postępować z osobą w przypadku zadławienia.
Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach ma w prosty i atrakcyjny sposób uczyć dzieci i młodzież podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej. Jego celem jest podnoszenie wiedzy i świadomości społecznej dotyczącej określonych zagrożeń, a także propagowanie właściwych postaw w obliczu niebezpieczeństwa.
Z ogromną dawką wiedzy wróciliśmy do Naramy o godzinie 16:30.
DK