• Dzień Języka Ojczystego

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, które obchodzone jest co roku 21 lutego. Ta wyjątkowa data przypomina nam, że troszcząc się o język ojczysty dbamy o tożsamość kulturową. Ponieważ dzień ten w tym roku wypada w ferie, więc w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Języka Ojczystego przed tym wolnym.
            Uczniowie z klas 4-8 wykonali graffiti polskich wyrazów. Były pomysłowe i piękne. Można je podziwiać na wystawce holu szkolnego.

            Wzięli też udział w nietypowej lekcji języka polskiego, podczas której zmierzyli się z językowymi stacjami zadaniowymi pochodzącymi ze strony drukasy. Wyzwanie polegało na rozwiązaniu dziesięciu zadań, które rozmieszczone były w różnych miejscach sali. W formie zabawy uczestnicy doskonalili umiejętność poprawnego mówienia oraz pisania. Dodatkową atrakcją była ciągła zmiana miejsc i związana z tym wędrówka.
            Ponadto gimnastykowali wargi i język, wygłaszając chóralnie i solo wierszyki łamiące języki; emocji było co niemiara.
            Najmłodsi, czyli uczniowie klasy 4 „grali” w małe scrabble, układając w podanym czasie jak najwięcej wyrazów. Praca w grupie była owocna. Na tablicach korkowych ( I, II kondygnacja oraz przed biblioteką ) pojawiły się gazetki poświęcone Dniu Języka Ojczystego. Pamiętajmy, że język polski to nasze dobro narodowe, o które należy dbać i na co dzień, i od święta.


            Ewelina M.
            Alina W.

          • Zabawy z lekturą

          • Ostatni tydzień nauki przed feriami upłynął dzieciom na lekcjach języka polskiego pod znakiem omawiania lektur obowiązkowych. Uczniowie klasy IV przygotowali lapbooki związane z książką „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” Janusza Christy. Zadanie polegało na zaprezentowaniu w formie rysunków, wykresów, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów istotnych zagadnień dotyczących analizy utworu.

            Natomiast uczniowie klasy VI przygotowali pudełka lekturowe związane z treścią lektury „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena. W pudełku takim znalazły się rekwizyty, które kojarzą się dzieciom z ważnymi wątkami utworu i pomogą im go zapamiętać.

            Każdy musiał omówić zawartość pudełka oraz uzasadnić wybór przedmiotów. Uczniowie obu klas wykazali się dużą pomysłowością.

            Ewelina Madejowska
             

          • W świecie baśni i bajek – pierwsza wizyta kl. I w bibliotece szkolnej

          • Dnia 7 lutego 2024 r. kl. I oficjalnie została przyjęta w poczet użytkowników biblioteki Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie.

            Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz promocja literatury dla dzieci (bajek i baśni).

            Na wstępie pierwszoklasiści  zapoznali się z regulaminem biblioteki, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz zapoznali się z księgozbiorem z działu „Bw”. 

            Następnie rozwiązywali bajkowe zagadki; było ich dużo. Bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem.

            Po takim „egzaminie” przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, a nauczyciel bibliotekarz dokonał magicznym piórem aktu pasowania.

            Na zakończenie pierwszoklasiści samodzielnie wypożyczyli lekturę pt. „Niesamowite przygody 10 skarpetek” zaproponowaną przez wychowawcę oraz dodatkową książkę według uznania.

            Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy czytelnicy kl. I otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki pt. „Wnuczka antykwariusza” ufundowane w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” oraz cukierki.

            Galowe stroje oraz zaangażowanie uczniów, podniosły nastrój, co świadczyło o tym, że jest to dla dzieci  wyjątkowy dzień.

            Serdecznie dziękuję p. Dorocie Warszawskiej, p. Bożenie Małek za udział w uroczystości.

            Agnieszka Nielepiec

          • Pablo Picasso

          • Pablo Picasso miał ogromny wpływ na światowe malarstwo i jest uznawany za jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Jego rewolucyjne podejście do sztuki, które obejmowało m.in. kubizm, surrealistyczną abstrakcję i klasycyzm, zmieniło sposób, w jaki artyści postrzegają i interpretują świat. Picasso był również prekursorem wielu technik malarskich, takich jak collage, asamblaż i malowanie farbami olejnymi na płótnie.

            Oto tekturowe twarze inspirowane jego dziełami w wykonaniu uczniów klasy 6.

            Daria Kopeć

      • Kontakty

        • Publiczna Szkoła Podstawowa im.Świętej Jadwigi Królowej w Naramie
        • (12)3885005 Numery wewnętrzne: 21 - Sekretariat, 23 - Pokój nauczycielski, 24 - Biblioteka, 25 - Fax, 23 - Pedagog szkolny, 27 - Jadalnia,
        • ul. Centralna 49, 32-095 Narama woj. małopolskie Poland
        • Godziny pracy sekretariatu:7:30 - 15:00
      • Logowanie