• Wakacje

          • Sekretariat czynny :

            24.06.2024 r. - 12.07.2024 r.  w godz. 8:00 - 13:00

            12.08.2024 r. - 31.08. 2024 r. w godz. 8:00 - 13:00

          • Praca dla nauczyciela języka polskiego

          • Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie zatrudni nauczyciela języka polskiego na zastępstwo w klasach: 4, 5, 6 i 7. 
            Praca od 01 września 2024 r. do 20.11.2024 r. 

            Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie podania oraz CV na adres: szkolawnaramie@gmail.com

          • Wycieczka do Energylandii

          • W środę 12.06.2024 r. uczniowie klasy 8 wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Energylandii. W wycieczce uczestniczyli również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy pojechali w ramach wyróżnienia za swoją całoroczną pracę. W parku uczniowie korzystali z licznych atrakcji, jednak największą popularnością cieszyła się strefa ekstremalna. Jeżdżąc na roller coasterach, dzieci pokonywały swoje lęki, wspierały się wzajemnie, dodawały sobie otuchy. Po intensywnym dniu, wieczorem, pełni wrażeń wrócili do Naramy.

             

            M. D.

          • Zbiórka na psiaki i kociaki

          • Nasza szkoła dołączyła do charytatywnej zbiórki na psiaki i kociaki. Uczniowie w tygodniu 10-14.06 przynosili do szkoły produkty takie jak: karma (sucha i mokra), przysmaki, zabawki, miski, smycze, szczotki, itp. 

            Zebrane artykuły zostały zawiezione do Urzędu Gminy Iwanowice w poniedziałek (17.06) przez p. Kopeć i część samorządu uczniowskiego (Wiktorię Gumulę oraz Julię Tynor). 

            Rzeczy ze zbiórki trafią do Fundacji Serce dla Pupila, Chatki Skrzata oraz do Schroniska Psie Pole w Racławicach. 

            Wszystkim dobroczyńcom – uczniom oraz rodzicom, którzy przyczynili się do polepszenia bytu zwierząt, bardzo serdecznie dziękujemy! 

            Daria Kopeć 

          • „Rodzina, ach rodzina…”

          • Późnym popołudniem, 14 czerwca 2024 roku, sala gimnastyczna naszej szkoły  wypełniła się po brzegi. Z okazji tradycyjnych świąt: Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca odbyła się przemiła akademia. Rodziców naszych uczniów z klas I – III i oddziałów przedszkolnych przywitał dyrektor Krzysztof Zadora, po czym rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu dzieci. Można było podziwiać układy taneczne, scenki „z życia wzięte”, grę na instrumentach i wzruszające wykonania piosenek. Występom dzieci towarzyszyły gromkie brawa i gorący aplauz. Dzieci wręczyły swoim rodzicom prezenty, przygotowywane skrzętnie podczas zajęć. Spotkanie osłodził przepyszny poczęstunek, który przygotowali rodzice.

            Po części artystycznej rozpoczęły się zabawy na wolnym powietrzu. Były to: przeciąganie liny, wyścigi, puszczanie olbrzymich baniek mydlanych, kącik zdobienia, harce na placu zabaw i pełne gorących emocji rozgrywki piłkarskie pomiędzy dziećmi i rodzicami.

            To czerwcowe popołudnie skończyło się tuż przed zachodem słońca. Dostarczyło wiele wzruszeń, radości i z pewnością będzie długo wspominane.

            Elżbieta Oraczewska

          • XXIV Szachowe Mistrzostwa Szkoły

          • Dnia 11 czerwca 21024 r. odbyły się w naszej szkole zawody szachowe. Udział wzięło 10 uczniów oraz 2 uczennice. Mistrzem szkoły został Piotr Dziedzic z klasy VII, a najlepszą szachistką okazała się Weronika Cieślik z klasy VI. Drugie i trzecie miejsce zajęli Jan Glinka z klasy VIII oraz Tomasz Kołodziejczyk z klasy IV.

            Gratuluję wszystkim uczestnikom królewskiej gry i zapraszam na zawody w roku przyszłym.

            K.Z.

          • Święto Szkoły i Dzień Dziecka

          • 7 czerwca 2024 roku uroczyście obchodziliśmy Święto Szkoły, połączone z Dniem Dziecka.

            Uroczystości rozpoczęła Msza święta odprawiona przez ks. Proboszcza Jana Jurkowskiego. Następnie wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie tuż po godzinie 9:00 rozpoczęła się akademia, będąca częścią święta, prowadzona przez p. Emilię Garbalę. W tym roku po raz pierwszy Szkolne Koło Wolontariatu przedstawiło program artystyczny – ciekawostki, quiz i występ artystyczny. Wręczono nagrodę dla uczniów klasy 5, którzy wygrali konkurs na logo Szkolnego Koła Wolontariatu. Kolejnym punktem był występ finalistów szkolnego konkursu „Mam Talent”, zorganizowanego przez p. Katarzynę Bieroń i p. Katarzynę Tochowicz – Forysiuk. Wręczono nagrody laureatom w kategorii klas I - III i IV -VIII.  Zwycięzcy zaprezentowali się przed publicznością.

                        Uczniowie mieli okazję wziąć udział w grach i zabawach sportowych, za które odpowiadały nauczycielki wychowania fizycznego p. Daria Kopeć i p. Magdalena Dębska oraz zabawach rozwijających motorykę małą, które przygotowała p. Emilia Garbala.

            Uczniowie grupy „0” uczestniczyli w zabawach manualnych zorganizowanych i prowadzonych  przez wolontariuszy SKW. Klasy I- III uczestniczyły w turnieju piłkarskim, który bezkonkurencyjnie zwyciężyła klasa II, drugie miejsce zajęła klasa I, a miejsce trzecie klasa III. Uczniowie klas IV – VIII brali udział w wyścigach rzędów, przeciąganiu liny. W tych konkurencjach wśród klas VII – VIII najlepsza okazała się klasa VII, a wśród klas IV - VI klasa VI. Każdy uczeń zajadał się darmowym popcornem, który w ilościach hurtowych produkowała maszyna użyczona i obsługiwana przez p. Ewelinę Madejowską  przy pomocy p. Marty Herod – Polańskiej.

            Serdeczne podziękowania dla p. Dyrektora za ufundowanie nagród, wręczanych podczas uroczystości, a także dla Rady Rodziców za zakup produktów niezbędnych do przygotowania popcornu dla dzieci oraz słodyczy dla zwycięzców w konkurencjach sportowych. 

            Pogoda dopisała, dzieci bawiły się świetnie! 

             

            E. Garbala

          • Szkolny Konkurs Mam Talent

          • Dnia 5 czerwca 2024 r. w naszej szkole odbył się konkurs „Mam Talent”, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje hobby, pasje i uzdolnienia. Konkurs miał na celu odkrywanie i promowanie nowych talentów w środowisku szkolnym.

            Na szkolnej scenie wystąpili młodzi artyści, którzy dali wspaniały popis umiejętności wokalnych, recytatorskich i innych.

            Tego dnia każdy uczestnik miał swoje „5 minut” sławy. Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy wykonawcy zaprezentowali się świetnie, a atmosfera podczas konkursu była wspaniała. Publiczność żywiołowo oklaskiwała kolejnych uczestników doceniając ich talent, zaangażowanie i odwagę.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            Kategoria klas 0 - III:

            I miejsce - Emilia Korzeb kl. 3

            II miejsce - Alicja Tynor kl. 3

            III miejsce - Martyna Rybarczyk kl. 3

            Wyróżnienie - Aleksandra Lis kl. 3

            Kategoria klas IV – VIII

            I miejsce – Emilia Józefczyk kl. 5

            II miejsce - Alicja Lis kl. 5

            III miejsce (ex aequo) – Hanna Binczycka kl. 5,  Aleksandra Krawczyk kl. 4

            Wyróżnienie – Victoria Gugulska kl. 4

            Gratulujemy!

            Katarzyna Tochowicz- Forysiuk

          • CHĘCINY I OKOLICE: HISTORIA, NAUKA I ZABYTKI

          • Dnia 4 czerwca 2024 roku, dzieci z klas 1 – 3 wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. D. Warszawską, p. E. Oraczewską  i p. W. Molendą oraz mamą Mileny z klasy 2 i mamą Wojtka z klasy 3 wybrały się na wycieczkę do Chęcin.

            Uczniowie zwiedzili Dwór Starostów Chęcińskich i spędzili aktywnie czas w Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Centrum to unikalne miejsce, w którym cała ekspozycja oraz działania edukacyjne skupiają  się na zdrowym i dobrze funkcjonującym organizmie ludzkim i jego otoczeniu. Warunki pogodowe nie pozwoliły na realizację planów wycieczkowych w plenerze. Udało się natomiast zwiedzić w Jędrzejowie Muzeum im. Przypkowskich specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych i odwiedzić świątynię najstarszego opactwa cysterskiego na ziemiach polskich.

            Wycieczka była udana, dzieciom dopisywał dobry humor.

            E.O.

          • Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół Świętej Jadwigi Królowej

          • W czwartek, 6 czerwca  2024 roku,  odbył się w Krakowie (w 650. rocznicę  urodzin Świętej Jadwigi Królowej) Ogólnopolski Zjazd Szkół. W uroczystości uczestniczyli uczniowie i nauczyciele szkół z całej Polski, którym patronuje Święta Jadwiga. Była też delegacja z naszej szkoły - 13 uczniów ze sztandarem, królową w osobie Gabrieli Tabak oraz dwórkami, biskupem i rycerzami (pod opieką p. A. Warszawskiej i p. K. Zadory) prezentowała się znakomicie.

            W Katedrze uczestniczyliśmy we Mszy św. celebrowanej przez Księdza Kanonika dr. Pawła Barana - Proboszcza Parafii Archikatedralnej. Potem przeszliśmy procesyjnie pod Czarny Krzyż, by w hołdzie Pani Wawelskiej złożyć przed Jej relikwiami czerwone róże. 

            Po uroczystościach duchowych udaliśmy się do ogrodów Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego na Podzamczu na agapę. Było smacznie; nikt nie wyjechał z Krakowa głodny.

            W tym dniu odbyło się też wręczenie nagród dla laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem "Jadwiga - Król". Niestety, nie udało nam się zdobyć złotych lilii, ale troje naszych uczniów  (Julia Klimek z kl. 7, Paweł Leszczyński z kl.7, Wiktoria Gumula z kl.6.)  zdobyło tytuł finalisty. Gratulacje! Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a p. Alina Warszawska - dyplom za zaangażowanie w przygotowanie uczniów. 

             Coroczne spotkania na Wawelu popularyzują  kult św. Jadwigi, kształtują postawy moralne dzieci i młodzieży, są też świetną integracją społeczności szkolnych.

            Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę, z czego jesteśmy dumni. Dziękujemy! Dziękujemy też p. Dyrektorowi za sfinansowanie wyjazdu i zaszczycenie swoją obecnością, a rodzicom za przygotowanie dzieci do wyjazdu. W strojach stylizowanych z czasów Królowej Jadwigi wyglądały pięknie!

            Organizator

            A.W.

          • Uczniowie na wycieczce w Nowym Wiśniczu

          • W środę 5 czerwca uczniowie klasy 5 pod opieką p. E. Jęczmionek i p. E. Madejowskiej pojechali na wycieczkę do Zamku w Nowym Wiśniczu. Przygodę rozpoczęliśmy warsztatami alchemicznymi, podczas których uczniowie wysłuchali historycznej pogadanki na temat alchemii, połączonej z doświadczeniami chemicznymi. Część doświadczeń uczniowie przeprowadzili samodzielnie.  Następnie zwiedziliśmy zamek z panią przewodnik, która przybliżyła nam tajniki życia szlachty w zamku w dawnych czasach. Po obejrzeniu ciekawych komnat i ekspozycji uczniowie ruszyli w kierunku tarasu widokowego. Pani przewodnik opowiadała różne historie i legendy związane z zamkiem. Drugą atrakcją, w której uczestniczyliśmy, był Bastion VR - z wykorzystaniem okularów odzwierciedlających wirtualną rzeczywistość, uczniowie mogli odbyć wirtualny spacer po zamku w rozdzielczości 4D. Po wszystkich atrakcjach na zamku dzieci miały możliwość zakupić pamiątki i pyszne przekąski w przyzamkowym barze. Był również czas na chwilę relaksu na dziedzińcu. Nasi uczniowie wrócili z tej wycieczki bardzo zadowoleni.

            Edyta Jęczmionek

            Ewelina Madejowska

          • Co w ulu bzyczy: Edukacyjna przygoda w Ogrodzie Botanicznym

          • Ogród Botaniczny to wspaniałe miejsce dla pszczół, które razem z kwiatami tworzą idealny związek. 27 maja przedszkolaki wybrały się do krakowskiego ogrodu botanicznego, aby wziąć udział w warsztatach pszczelarskich "Co w ulu bzyczy". Zajęcia te, miały na celu zapoznanie dzieci z życiem pszczół i ich ogromną rolą, jaką pełnią w środowisku naturalnym. Dowiedziały się, jak wybiera się miód z ula i do czego służą takie tajemnicze sprzęty jak podkurzacz, dymka i ramka. Miały możliwość przymierzyć dziecięcy strój pszczelarski i dowiedzieć się o znaczeniu ich kolorów. Wszystkie dzieci degustowały, różnego gatunku miody: rzepakowy, spadziowy, wielokwiatowy. Warsztaty uzmysłowiły naszym podopiecznym, jak bardzo nasze życie związane jest z pszczołami i dlaczego należy je chronić.

            Korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się na krakowski rynek, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać hejnału z wieży mariackiej, podziwiać pomnik polskiego wieszcza - Adama Mickiewicza i przejść przez historyczne sukiennice. Zakończeniem tego pięknego spaceru było zakupienie symbolu Krakowa - czyli krakowskich obwarzanków.

            J. Stanek, B. Małek

          • Grecka przygoda uczniów

          • Dnia 24 maja 2024 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Przybysławicach pod opieką p. Tochowicz-Forysiuk, p. Dębskiej, p. Kopeć, p. Nogieć, p. Madej oraz p. Domaradzkiej-Hebdy wyruszyli na wycieczkę do Grecji.

            Dzień 1 i 2:

            Po pełnej wrażeń podróży przez Słowację, zatrzymaliśmy się na nocleg w hotelu, gdzie czekała na nas kolacja. Następnego dnia tuż po śniadaniu wyruszyliśmy w dalszą podróż przez Węgry, Serbię oraz Macedonię. Wczesnym porankiem dotarliśmy do miasteczka Katerini w Grecji, gdzie po śniadaniu udaliśmy się na pobliską plażę witając się z Morzem Egejskim. Nie zabrakło w tym dniu zabaw przy hotelowym basenie. Późnym popołudniem wyruszyliśmy w dalszą podróż do malowniczej miejscowości w Środkowej Grecji położonej u stóp góry Knymis, na południowym krańcu Zatoki Malijskiej, gdzie udaliśmy się na obiadokolację.

            Dzień 3:

            Tuż po śniadaniu wyjechaliśmy do stolicy Grecji - Aten. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od obserwacji zmiany warty Evzoni przy Grobie Nieznanego Żołnierza, który znajduje się przed gmachem Parlamentu. Następnie, wchodząc na wzgórze Akropolu, podziwialiśmy panoramę miasta, a pani przewodnik w tym czasie opowiadała o bogatej historii Grecji. Na szczycie zobaczyliśmy starożytną świątynię Nike, Partenon i Erechtejon. Schodząc ze wzgórza przechodziliśmy przez dzielnicę Plaka, gdzie mogliśmy skosztować tradycyjnych potraw greckich, m. in. gyrosa czy suwlaki. Ostatnim miejscem, do którego się udaliśmy, był Stadion Panatejski, gdzie odbywały się pierwsze igrzyska olimpijskie. Zmęczeni i pełni wrażeń udaliśmy się do hotelu.

            Dzień 4:

            Zaraz po śniadaniu udaliśmy się nad Kanał Koryncki, który przecina Przesmyk Koryncki, oddzielając tym samym półwysep Peloponez od głównej części Grecji, czyniąc go teoretycznie wyspą. Następnie udaliśmy się do Myken, gdzie widzieliśmy Lwią Bramę - główną bramę cytadeli mykeńskiej, która znajduje się w północno-zachodniej części murów obronnych. Zwiedziliśmy również Grób Agamemnona, czyli skarbiec Atreusza. Następnie udaliśmy się do miejscowości Epidauros, gdzie widzieliśmy jeden z najbardziej zachowanych greckich teatrów, który w latach swojej świetności mógł pomieścić nawet do 14 000 osób. Do chwili obecnej zachwyca nie tylko wygląd tej konstrukcji, ale także niesamowita akustyka, którą mieliśmy okazję przetestować. Na koniec wizyta w urokliwym miasteczku Nafplio, gdzie był czas na chwilę odpoczynku i zakupienie pamiątek. Po kolacji w hotelu udaliśmy się na spacer nadmorską promenadą w świetle zachodzącego słońca.

            Dzień 5:

            Z samego rana, tuż po pysznym śniadaniu, udaliśmy się pod pomnik króla Sparty - Leonidasa, który upamiętnia bitwę pod Termopilami. Następnie udaliśmy się w podróż do kolejnego punktu zakwaterowania, gdzie był czas na odpoczynek i zabawę przy hotelowym basenie.

            Dzień 6:

            Dzień rozpoczęliśmy pobudką o 4:30, wymeldowaniem z hotelu i zapakowaniem prowiantu na drogę. W porcie Achillio czekał na nas statek Kapitana Kostasa. Wyruszyliśmy w rejs pełen niesamowitych atrakcji na przepiękną wyspę Skiathos, gdzie nagrywano sceny do filmu ,,Mamma mia!” Były tańce, śpiewy, a dodatkową niespodzianką delfiny. Zwiedziliśmy urokliwe miasteczko, kupiliśmy pamiątki, a następnie udaliśmy się na jedną z najpiękniejszych plaż o mieniącym się złotem piasku - Kukunaries. Dzień zakończyliśmy późnym powrotem do hotelu, gdzie czekała na nas kolacja.

            Dzień 7:

            Poranek był spokojny, śniadanie później niż zwykle. Był czas na przygotowanie do podróży, plażowanie oraz spacer po miasteczku Paralia. Po wykwaterowaniu z hotelu udaliśmy się do drugiego co do wielkości miasta w Grecji - Salonik. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Białej Wieży, a następnie spacerem udaliśmy się pod pomnik Aleksandra Macedońskiego. Udało nam się również zobaczyć Forum rzymskie oraz Bazylikę św. Dymitra. Po ostatnich zakupach wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

            Wszystko co dobre szybko się kończy. Przepiękne krajobrazy, zachody słońca, urokliwe miejsca i liczne zabytki na długo pozostaną w naszej pamięci.

            Daria Kopeć

          • Drodzy Uczniowie, Rodzice, Pracownicy i Nauczyciele!

          • Bibliotekarz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie powołując się na "Regulamin wypożyczenia bezpłatnych podręczników" zwraca się z prośbą o zwrot podręczników, lektur… i przedstawia harmonogram zwrotów.

            Terminy zwrotów zostały uzgodnione z dyrektorem szkoły oraz wychowawcami, dlatego bardzo proszę o rozliczenie się klas w poszczególnych dniach przedstawionych w harmonogramie (załącznik).

             

            Uczniowie, którzy z różnych przyczyn mogą być nieobecni,  proszeni są o kontakt z bibliotekarzem w celu ustalenia innego terminu zwrotu.

             

            Uwaga!

            - zwracamy podręczniki w kompletach

            - usuwamy foliowe okładki

            - usuwamy zapisane ołówkiem notatki

            - zwracamy uwagę na czystość i estetykę książki (sklejamy rozdarcia, prostujemy pogięte kartki)

             

            Harmonogram_zwrotu_podrecznikow.docx

             

                                                                                 Z poważaniem

             

                                                                                  Bibliotekarz

             

          • Kolejne ogromne sukcesy naszych uczniów!

          • Kolejna edycja rozgrywek o Puchar Wójta Gminy Iwanowice za nami.
            To impreza piłkarska, która organizowana jest co roku (od 22 lat) na przełomie maja i czerwca dla wszystkich szkół z terenu naszej gminy.

            W tym roku w  rozgrywkach wzięło udział ponad 200 zawodników i zawodniczek.

            Celem zawodów było wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie ich aktywności ruchowej, prowadzącej do poprawy sprawności fizycznej, zdolności motorycznych i stanu zdrowia.

            Ideą tych rozgrywek była również popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży oraz wyłonienie najlepszych drużyn w poszczególnych kategoriach wiekowych.

            W kategorii: chłopcy z klas VI-VIII nasza drużyna stanęła na najwyższym stopniu podium, pokonując pozostałe szkoły!

            W kategorii: chłopcy z klas IV-VI nasza drużyna zajęła wysokie 3 miejsce!

            W kategorii: dziewczęta z klas VII-VIII nasza drużyna zajęła 2 miejsce!

            Na koniec wszystkiego drużyny otrzymały nagrody rzeczowe i puchary.

            Warto przypomnieć, że w tym roku szkolnym nasza szkoła odniosła ogromne sukcesy sportowe na szczeblu gminnym. Wygrana podczas zawodów w tenisie stołowym, wygrana w biegach przełajowych, a teraz turniej piłkarski.
            Oby tak dalej!

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów sportowych!

            Daria Kopeć

      • Kontakty

        • Publiczna Szkoła Podstawowa im.Świętej Jadwigi Królowej w Naramie
        • (12)3885005
          Numery wewnętrzne:
          21 - Sekretariat,
          23 - Pokój nauczycielski,
          24 - Biblioteka,
          25 - Fax,
          23 - Pedagog szkolny,
          27 - Jadalnia,
        • ul. Centralna 49, 32-095 Narama
          woj. małopolskie
          Poland
        • Godziny pracy sekretariatu:7:30 - 15:00
      • Logowanie