• Dzień Dyni

• Kiedy nadchodzi koniec października, czas ogłosić „Dzień Dyni”. W naszym oddziale przedszkolnym święto to obchodziliśmy w piątek 28 października.

W czasie zajęć poznaliśmy budowę dyni, etapy wzrostu, a także ciekawostki na jej temat. Przedszkolaki dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i można z niej przygotować wiele dań. Dzięki zaangażowaniu rodziców mieliśmy okazję skosztować ciasteczek z dyni, aromatycznych ciast i placuszków. Były również przetwory, takie jak: dżem z dyni i mango oraz keczup dyniowy. Pojawiła się nawet zupa-krem, do której przedszkolaki ustawiały się w kolejce.

Jak na „Święto Dyni” przystało, każde dziecko przyniosło ją do przedszkola. Powstała piękna, kolorowa wystawa, a dzieci ozdabiały swoje dynie, wykazując się niezwykłą kreatywnością. Dużo radości i zabawy towarzyszyło nietypowym konkurencjom takim jak: bieg z dynią, slalom między dyniami, skok przez dynię czy rzut woreczkiem do dyni. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy.

Justyna Stanek, Bożena Małek

• Laboratoria Przyszłości - relacja z października #LaboratoriaPrzyszlosci

• Drugi miesiąc korzystania z zasobów zakupionych w ramach #LaboratoriaPrzyszłości.

Na zajęciach informatyki, pod przewodnictwem p. B. Kulczyckiej, uczniowie klasy 7 i 8 zapoznali się z budową, działaniem i zastosowaniem w praktyce nowoczesnej drukarki Banach 3D, która na stałe została umieszczona w pracowni informatycznej. Nauczycielka uruchomiła drukarkę, co wzbudziło duże zainteresowanie uczniów. Obserwowali etapy nakładania warstw i stopniowego tworzenia modeli: sfinksa i sowy, nawet w czasie przerw międzylekcyjnych. Proces wydruku trwał ponad 2 godziny, ale warto było czekać. Wydruki wyszły piękne!

Również na informatyce klasa 7 stworzyła pierwszy model – muchę, wykorzystując długopisy 3D.

Długopisami 3D pracowali też uczniowie klasy 5a i 5b podczas zastępstwa (na lekcji j. niemieckiego) z p. A. Warszawską. Wyczarowali kolorowe motyle i biedronki, które przyczynią się do wystroju korytarza szkolnego.

Co tydzień, na zajęciach świetlicowych, wykorzystywane są akcesoria dziewiarskie – szydełka. Uczniowie z klas 4-5 pod okiem p. G. Cieślik uczyli się ściegu łańcuszka, a co odważniejsi wykonali „magiczne kółko” .

Uczniowie z kl.1 (wychowawczyni p. E. Oraczewska) korzystali ze sprzętów gospodarstwa domowego, przygotowując zdrowe i kolorowe sałatki owocowo – warzywne. Sałatki były dodatkiem do tostów, które dzieci uwielbiają. Drugoklasiści pod okiem wychowawczyni p. W. Molendy poznawali tajniki rękodzieła tkackiego pracując na minikrosnach. Dzieci wykonały osnowę i zaczęły przewlekać wełnę tworząc wątek.

Koordynatorzy

Elżbieta Oraczewska