• Finał Ogólnopolskiego Konkursu

          • Dnia 23 kwietnia 2024r. odbył się w Krakowie finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem „Jadwiga - Król”. Drużyna z naszej szkoły w składzie Wiktoria Gumula kl.6, Julia Klimek, kl.7, Paweł Leszczyński kl.7 pod opieką p. Aliny Warszawskiej wyruszyła autobusem MPK o godz. 7.00, by zdążyć na czas, bowiem o godz. 9.00 odbywało się przyjmowanie uczestników.

            Pierwsza część konkursu rozpoczęła się w Seminarium Duchownym, przy ul. Podzamcze. Składały się na nią rundy pytań i zadań. Przez 2 godziny w skupieniu uczestnicy odpowiadali pisemnie na 40 pytań i wykonywali różne zadania. Następnie (po obiedzie) wszyscy (12 drużyn ze szkół podstawowych i 9 ze szkół ponadpodstawowych) przeszli na Wzgórze Wawelskie. W Katedrze odbyła się gra terenowa związana z konkursem, gdzie uczestnicy przez 1,5 godziny rywalizowali ze sobą.

            Około godz. 16.00, pełni pozytywnych wrażeń, wróciliśmy z Owczar, (z mamą Wiktorii)  do Naramy. Dziękujemy.

             

            A.W.

             

          • Sukces ucz. kl. 1 i 0 w Pucharze Tymbarku

          • 19 kwietnia 2024 r. w Modlniczce rozegrano eliminacje Pucharu Tymbarku dla zespołów z powiatu ziemskiego krakowskiego w kategoriach U-8 i U-10 chłopców.

            W rozgrywkach w kategorii U-8 wzięła udział drużyna złożona z uczniów naszej szkoły; z kl.1 byli to: Kamil Januszek, Tymon Kmita, Radosław Rola, Piotr Skibski, Kacper Stolarski, Wojciech Tomczyk i z kl.0 – Jan Kazirod.

            Chłopcy spisali się na medal, wygrywając wszystkie mecze eliminacyjne. Dzięki temu uzyskali prawo gry w wojewódzkim finale.

            Należy dodać, że nie byłoby to możliwe bez zaangażowania rodziców, a w szczególności p. Daniela Roli, który zorganizował drużynę i przygotował ją do rozgrywek.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            https://www.mzpnkrakow.pl/puchar-tymbarku-powiat-krakowski-awans-naramy-i-krzeszowic/

            D.W. 

          • Wycieczka do Chorzowa

          • Dnia 17 kwietnia 2024 roku, dzieci z klas 1 – 3 wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. D. Warszawską, p. E. Oraczewską  i p. W. Molendą oraz mamą Wojtka z klasy 3 i mamą Wojtka z klasy 1 wybrały się na wycieczkę do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie.

            Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych pt. ,,Królestwo planet’’ i obejrzeli seans filmowy „Kometa nad Szwajcarską Doliną” (teren w Polsce pełniący funkcje parkowe zanim powstał Park Śląski).

            Planetarium (na czas seansu) zamieniło się w statek kosmiczny, którym dzieci udają się w fascynującą podróż po Układzie Słonecznym. Ich pilotem i przewodnikiem jest sam Mikołaj Kopernik. Z okien statku kosmicznego oglądają Księżyc, Marsa, Jowisza i doświadczają zderzenia z planetoidą... Dzieci uzyskały też odpowiedź na kilka nurtujących pytań: Co kryje nocne niebo? Dlaczego nie możemy wylądować na Jowiszu? Jak wielki jest Kosmos? Czy rok wszędzie trwa 365 lub 366 dni? Poznały też genezę gwiazdozbiorów nawiązującą do mitów i legend oraz nauczyły się samodzielnie wyznaczać położenie Gwiazdy Polarnej.

            Wycieczka do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki to jeden z pierwszych etapów poznawania tajemnic Wszechświata. A tych jest wiele przed naszymi uczniami…

            E.O.

          • Wycieczka do Michałowic

          • Czy istnieje wróżka Zębuszka? Tego bardzo chciały się dowiedzieć przedszkolaki i dlatego 10 kwietnia wybrały się do kina w Michałowicach na bajkę „Wróżka Zębuszka”. Czy otrzymały odpowiedź? Pewnie tak i dzieci mocno w to wierzą! Kolejnym etapem wycieczki były warsztaty pieczenia pizzy w pizzerii „Libero”.

            Pizza to bez wątpienia jeden z największych przysmaków. Uczestnicząc w warsztatach, dzieci krok po kroku poznawały tajniki powstawania tego znanego i popularnego włoskiego dania. Mali kucharze przygotowując pizzę, bawili się świetnie. Mieli wielką satysfakcję z tego, że mogą zjeść przygotowaną przez siebie potrawę, która była w dodatku smaczna.  Z nowymi umiejętnościami i pełnymi brzuszkami wróciliśmy do szkoły.

             

            J. Stanek

            B. Małek

          • Podsumowanie kiermaszu wielkanocnego

          • Od 13 do 27 marca 2024 roku w naszej szkole trwał kiermasz dekoracji wielkanocnych. W tym czasie podczas zajęć techniki, a także samodzielnej pracy wolontariuszy wykonywano palmy wielkanocne oraz stroiki z naturalnych elementów oraz sznurkowych jaj. Dzieci pracowały pod czujnym okiem nauczycieli i wychowawców.  Przy obsłudze stanowiska z dekoracjami dyżury pełnili członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zdecydowały się oddać swoje prace na rzecz szkoły i przyczyniły się do zwiększenia kwoty, którą samorząd uczniowski zainwestuje w rozwijanie społecznych postaw wpisujących się w program wychowawczo – profilaktyczny.  Tym razem dzięki wspólnej pracy portfel samorządu wzbogacił się o kwotę 541,50 groszy.

            Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunem.

          • SZKOLNY KONKURS ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - BOHATEROWIE NIEZŁOMNI

          • W naszej szkole odbył się konkurs na plakat pt.: „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” zorganizowany przez p.  Annę Gałkę i p. Darię Kopeć pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie, który ufundował nagrody dla uczniów.

            Celem konkursu było:

            1. Upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca 2024 r.).

            2. Upowszechnianie wśród uczniów szkoły podstawowej wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej.

            3. Upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych.

            4. Wdrażanie uczniów do samokształcenia, rozbudzenie zainteresowań i rozwijanie uzdolnień plastycznych uczniów.

            5. Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności konspiracji w latach 1944-1963.

            6. Kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego walczących o suwerenną Polskę po zakończeniu II wojny światowej.

            7. Wzbogacenie wiedzy historycznej o nieznane wcześniej treści na temat Żołnierzy Wyklętych.

             

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            I miejsce – Bartłomiej Tynor (kl. IV) oraz Julia Tynor (kl. VIII),

            II miejsce – Łucja Forysiuk (kl. VI),

            III miejsce – Oskar Dudek (kl. IV),

            Wyróżnienie: Aleksandra Krawczyk (kl. IV).

             

            Gratulujemy!

             

            Daria Kopeć

            Anna Gałka

          • Mały Mistrz Ortofrafii

          • W dniu 20.03.2024 r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla kl. II i III - „Mały Mistrz Ortografii”.

              Celem konkursu było:

            - kształcenie umiejętności stosowania w praktyce zasad ortograficznych,

            - rozwijanie zainteresowań nauką ortografii,

            - motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie poprawnej pisowni,

            - wyłonienie „Mistrza ortografii” z kl. II i III,

            W drodze eliminacji klasowych, podczas których każdy uczeń pisał dyktando ortograficzne, wyłoniono 11 finalistów. W etapie szkolnym mieli oni do wykonania 8 zadań pisemnego testu, który sprawdzał znajomość zasad ortograficznych.

             

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            I miejsce – Martyna Rybarczyk  kl. 3

            II miejsce (ex aequo) –  Alicja Tynor kl. 3, Przemysław Bartuś  kl. 3

            III miejsce (ex aequo) – Barbara Kołodziejczyk kl. 2, Milena Miszczyk kl. 2

             

            Osoby, które zajęły odpowiednio trzy pierwsze miejsca, otrzymały dyplomy pamiątkowe i nagrody rzeczowe, natomiast pozostali uczestnicy dyplomy za udział.

            Gratulujemy!

             

            D.W. 

             

          • Wyniki konkursu

          • W naszej szkole odbył się konkurs językowo – plastyczny na najpiękniejszą kartkę świąteczną w języku angielskim lub niemieckim. Zadaniem uczestników było przedstawienie nastroju oraz tradycji Świąt Wielkanocnych w postaci kartki świątecznej wraz z umieszczonymi w niej życzeniami w języku angielskim lub niemieckim.

            Wpłynęło wiele prac, jury miało bardzo trudny wybór.

            Wyniki prezentują się następująco:

            Klasy I-III:

            I miejsce – Emilia Korzeb kl. III

            II miejsce – Natalia Chmiel kl. III

            III miejsce – Franciszek Korzeb kl. I

            Wyróżnienie:

            Martyna Rybarczyk kl. III

            Tymon Kmita kl. I

            Klasy IV-VIII kat. Język Angielski:

            I miejsce – Emilia Nogieć kl. IV

            II miejsce – Emilia Józefczyk kl. V

            III miejsce – Oskar Dudek kl. IV

            Wyróżnienie:

            Oskar Jurkowski kl. V

            Dawid Nalepa kl. VII

             

            Klasy IV-VIII kat. Język Niemiecki:

            I miejsce – Lena Jęcz kl. V

            II miejsce – Julia Tynor kl. VIII

            III miejsce – Alicja Chmiel kl. VI

            Wyróżnienie:

            Aleksandra Krawczyk kl. IV

            Hubert Chmiel kl. VIII

             

            Gratulujemy!

            Daria Kopeć

            Edyta Jęczmionek

            Marta Herod-Polańska

          • Wyniki rejonowego konkursu

          • Komisja Konkursowa Rodziny Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Krakowie dokonała weryfikacji  punktacji testów etapu rejonowego (odbył się 22.03.24 r.) i  zakwalifikowała drużyny z wysoką liczbą punktów do finału  Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej. Na 48 szkół podstawowych, biorących udział w konkursie, zakwalifikowano 12; wśród nich znalazła się drużyna z naszej szkoły w składzie:

            Julia Klimek, kl.7

            Paweł Leszczyński, kl.7

            Wiktoria Gumula, kl.6

            Uczniowie indywidualnie pisali test, za który można było uzyskać 90 pkt. Po zsumowaniu wyników drużyna uzyskała 230 pkt.

            Gratulujemy sukcesu i życzymy tytułu laureata w etapie ogólnopolskim , dn. 23.04.2024 r.!

             

            Alina Warszawska

          • Dzień bez plecaka kl. 4-8

          • Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Kreatywnością w poszukiwaniu zastępstwa dla tradycyjnego plecaka mogli wykazać się 3 kwietnia uczniowie naszej szkoły. 

            Udowodnili, że wyobraźnia nie zna granic. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, kosze na śmieci, walizki, poszewki od poduszek, leżaki, garnki, walizki na narzędzia oraz doniczki. Liczyła się pomysłowość i spryt.

            Co ciekawe "Dzień bez plecaka" to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas „No backpack day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

            W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany jako zabawa, forma integracji lub odpoczynku od nauki.

            SU wraz z opiekunem

          • Wesołego Alleluja!

          • W kalendarzu jest wiele dni świątecznych, na które czekamy z tęsknotą, starannie się do nich przygotowując, by przeżyć je jak najpiękniej. Jednym z takich świąt jest Wielkanoc.  Z okazji zbilżających się świąt wychowankowie z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I przygotowali program artystyczny „Alleluja! Alleluja! Wielka radość w sercach płynie.”                        

            Mali artyści przybliżyli zwyczaje i tradycje, począwszy od Niedzieli Palmowej, a kończąc na lanym poniedziałku. Uroku inscenizacji dodały wielkanocne piosenki w wykonaniu szkolnego chórku, a piękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu świąteczny nastrój. Na zakończenie, jak stary obyczaj każe, dyngusiarze pokropili wszystkich wodą i obsypali cukierkami.                                             

            Takie przedstawienie w okresie przedświątecznym to zawsze miły akcent naszego szkolnego życia. Pozwala lepiej poczuć klimat Wielkanocy i uczy, że tradycje należy pielęgnować, ponieważ istnieją od setek lat. Wesołych Świąt!

            Składamy serdeczne podziękowania rodzicom za ich zaangażowanie  i pomoc. Pragniemy podziękować również dzieciom za trud włożony w przygotowania oraz za chwile wzruszenia podczas przedstawienia.

            Justyna Stanek, Bożena Małek

          • Wyniki konkursu

          • Marzanna to kukła, którą symbolicznie żegna się zimę, a wita wiosnę. W tym roku na terenie naszej szkoły odbył się Konkurs na Najpiękniejszą Marzannę. Do przygotowania Eko-Marzanny należało użyć tylko i wyłącznie materiałów naturalnych. W tym roku w konkursie wzięli udział uczniowie z klas 1-3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Na konkurs wpłynęło 13 prac. Dziękujemy wszystkim UCZESTNIKOM KONKURSU za zaangażowanie i kreatywność. Wszystkie MARZANNY były przepiękne!

            Jury miało niesamowicie trudne zadanie. Troje nauczycieli, trzyosobowe delegacje z poszczególnych klas po burzliwych naradach oceniło zgłoszone prace i przyznało I, II i III miejsce.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce – Alicja Tynor,  klasa 3

            II miejsce – Piotr Trela, klasa 0

            III miejsce – Amelia Sumlet, klasa 0

            Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe nagrody.

            WM

          • Lekcja tolerancji

          • Tolerancja polega na szacunku wobec innych. To nie tylko szacunek dla obcej narodowości ale również dla każdego, różnego od nas człowieka. A zatem termin tolerancja oznacza wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem poglądów, pochodzenia, opinii, upodobań itd. Innymi słowy tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, którzy mają odmienny styl życia od naszego.

            Uczniowie klasy IV podczas godziny wychowawczej dowiedzieli się, co to takiego tolerancja, jakie są synonimy tego słowa, a następnie przygotowali plakat, na którym odcisnęli swoje kolorowe dłonie na znak solidarności.


            DK

          • WYNIKI XVIII GMINNEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ

          • Wyniki XVIII GMINNEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Iwanowicach przedstawiają się następująco: 

            Kategoria wiekowa do lat 10:

            I miejsce - Wiktoria Gadzina kl. 1

            I miejsce - Oskar Dudek kl. 4

            II miejsce - Przemysław Bartuś kl. 3

            Kategoria wiekowa 11-18 lat:

            I miejsce - Alicja Chmiel kl. 6

            I miejsce - Jakub Gadzdina kl. 6

            Wyróżnienie - Lena Gadzina kl. 6 i Mikołaj Gadzina kl. 4

            Gratulujemy!

            https://spiwanowice.edupage.org/text40/

          • Powitanie WIOSNY...

          •      WIOSNO, WIOSENKO UŚMIECHNIJ DO NAS SIĘ...

                  21 marca dzieci z klas 0 – 3 przywitały wiosnę. Na znak tego szczególnego wydarzenia w naszej szkole wszystkie dzieci z klas 0 - 3  wyruszyły w wiosennym korowodzie przez naszą miejscowość, aby obwieścić wszystkim mieszkańcom, że nadeszła wiosna. Towarzyszyły nam kukły Marzanny – symbole odchodzącej zimy i trosk z nią związanych, wykonane przez dzieci i rodziców na konkurs, oraz gaik – symbol nadchodzącej radosnej pory roku niesiony na czele korowodu. Okrzykami, wierszykami, piosenkami i instrumentami odganialiśmy zimę i przywoływaliśmy wiosnę. Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy w pełni przywitać wiosnę, która obdarowała nas pięknym słoneczkiem. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych przedszkolaków i uczniów wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni, z których będziemy czerpać radość. 

            W.M.

          • Zwycięstwo naszej drużyny

          • Kolejny sukces odnotowała drużyna z klasy 8 – Katarzyna Prusiewicz, Karolina Kluzek i Przemysław Nogieć – zwyciężając III etap parkowy konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Ponadto Kasia okazała się najlepszą zawodniczką.

            III etap konkursu odbył się 21 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Skale. W tej części, oprócz wiedzy o ssakach, należało opanować informacje o 6 parkach wokół Krakowa oraz rozróżniać 50 gatunków ssaków polskich. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

            Gratulujemy i życzymy sukcesu w etapie wojewódzkim!!!

            K.Płażek-Opyrchał

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im.Świętej Jadwigi Królowej w Naramie
      • (12)3885005 Numery wewnętrzne: 21 - Sekretariat, 23 - Pokój nauczycielski, 24 - Biblioteka, 25 - Fax, 23 - Pedagog szkolny, 27 - Jadalnia,
      • ul. Centralna 49, 32-095 Narama woj. małopolskie Poland
      • Godziny pracy sekretariatu:7:30 - 15:00
    • Logowanie