• W świecie baśni i bajek – pierwsza wizyta kl. I w bibliotece szkolnej

          • Dnia 7 lutego 2024 r. kl. I oficjalnie została przyjęta w poczet użytkowników biblioteki Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie.

            Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz promocja literatury dla dzieci (bajek i baśni).

            Na wstępie pierwszoklasiści  zapoznali się z regulaminem biblioteki, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz zapoznali się z księgozbiorem z działu „Bw”. 

            Następnie rozwiązywali bajkowe zagadki; było ich dużo. Bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem.

            Po takim „egzaminie” przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, a nauczyciel bibliotekarz dokonał magicznym piórem aktu pasowania.

            Na zakończenie pierwszoklasiści samodzielnie wypożyczyli lekturę pt. „Niesamowite przygody 10 skarpetek” zaproponowaną przez wychowawcę oraz dodatkową książkę według uznania.

            Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy czytelnicy kl. I otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki pt. „Wnuczka antykwariusza” ufundowane w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” oraz cukierki.

            Galowe stroje oraz zaangażowanie uczniów, podniosły nastrój, co świadczyło o tym, że jest to dla dzieci  wyjątkowy dzień.

            Serdecznie dziękuję p. Dorocie Warszawskiej, p. Bożenie Małek za udział w uroczystości.

            Agnieszka Nielepiec

          • Pablo Picasso

          • Pablo Picasso miał ogromny wpływ na światowe malarstwo i jest uznawany za jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Jego rewolucyjne podejście do sztuki, które obejmowało m.in. kubizm, surrealistyczną abstrakcję i klasycyzm, zmieniło sposób, w jaki artyści postrzegają i interpretują świat. Picasso był również prekursorem wielu technik malarskich, takich jak collage, asamblaż i malowanie farbami olejnymi na płótnie.

            Oto tekturowe twarze inspirowane jego dziełami w wykonaniu uczniów klasy 6.

            Daria Kopeć

          • Wycieczka kl. 8

          • 24.01.2024 r. uczniowie klasy 8 pojechali na wycieczkę do Krakowa. Celem była wizyta w Multikinie, gdzie oglądaliśmy film „Aquaman i Zaginione Królestwo”, a następnie w Laserparku, w którym uczniowie aktywnie spędzili czas ćwicząc swój refleks, zwinność i spostrzegawczość.

            Pełni wrażeń i lekko zmęczeni wróciliśmy do Naramy w godzinach popołudniowych.

             

            M.D.

          • Wycieczka kl. 5

          • Dnia 23.01.2024 r. klasa V wybrała się na wycieczkę. Pierwszym punktem programu była biblioteka niemieckojęzyczna Goethe Instytut w Krakowie. Dzieci uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Dowiedziały się jaka jest oferta biblioteki, jak z niej korzystać oraz o możliwości wypożyczenia on-line.

            Następnie udały się do kina Cinema City na ekranizację lektury pt. "Akademia Pana Kleksa".

            Seans został pozytywnie oceniony przez uczniów.

            M H-P.

            E. J.

          • Wycieczka kl. 6 do Planetarium

          • Dnia 17 stycznia 2024 roku, klasa 6 wraz z wychowawcą p. K. Tochowicz- Forysiuk i p. E. Jęczmionek wybrała się na wycieczkę do Planetarium w Chorzowie.

            Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych: ,,Cztery pory roku’’, a  także w seansie filmowym: ,,Jesteśmy gwiazdami”. Dowiedzieli się z niego, iż składamy się z tych samych pierwiastków, z których stworzone są gwiazdy, mgławice i odległe galaktyki. Co było na początku? Jak powstało życie? Na czym polega ewolucja gwiazd? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli autorzy seansu, który stał się przebojem planetariów na całym świecie.

            Poprzez działanie na wyobraźnię, zrozumiałe dla każdego prezentowanie osiągnięć nauki i technologii, a także wskazywanie na potęgę ludzkiego umysłu Planetarium – Śląski Park Nauki było dla każdego pierwszym krokiem w poznawaniu tajemnic Wszechświata.

            K.T.-F.

          • Konkurs Poznaj Parki Krajobrazowe Polski

          • 11 stycznia br. odbył się w naszej szkole pierwszy etap XXIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu, którego organizatorem jest Zespół Parków Województwa Małopolskiego. Hasło tegorocznej edycji to „Ssaki Polski”. W etapie szkolnym wzięli udział uczniowie z 6 i 8 klasy. Pierwszy etap miał na celu wyłonienie trzyosobowej drużyny, która będzie reprezentować szkołę w etapie gminnym. Zwycięzcami szkolnego konkursu są uczniowie klasy 8, którzy uzyskali taką samą liczbę punktów, a tym samym ex aequo stanęli na podium:
            Katarzyna Prusiewicz
            Karolina Kluzek
            Przemysław Nogieć
            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a finałowej Trójce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach!!!

            K.P.- O.

          • Wycieczka klasy 4

          • Dnia 10 stycznia 2024 roku, klasa 4 wraz z wychowawcą p. Kopeć i p. Dębską wybrała się na wycieczkę do Krakowa.

            Pierwszym punktem wycieczki był film pt.: „Akademia Pana Kleksa” w kinie Cinema City. To uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki - Ady Niezgódki - która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę.

            Film bardzo się wszystkim podobał. Jest to idealny wstęp do pogadanek i wspólnych rozważań na godzinie wychowawczej na wiele ważnych tematów poruszanych w filmie.

            Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Inżynierii i Techniki, a tam lekcja muzealna – Układ SI. Lekcja odbyła się w Strefie LAB. W jej trakcie uczestnicy pod opieką przewodnika dokonywali pomiarów – ważyli, mierzyli, a przy okazji poznali w praktyce jednostki podstawowe w układzie SI.

            Po ciekawej lekcji przyszedł czas na wystawę, która nosi nazwę: „Miasto. Technoczułość”.
            Jest to pierwsza w Polsce tak szeroka opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej, jej wpływie na przemiany miasta i życie jego mieszkańców. To podróż w czasie – od pierwszych koncepcji miast, przez kolejne epoki, w tym obie rewolucje przemysłowe i powojenną modernizację, aż po czasy współczesne, a nawet do przyszłości. W świat myśli inżynieryjnej wprowadziło nas aż 600 niezwykłych zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Narrację uzupełniają repliki, modele, makiety, materiały audiowizualne i zdjęcia. W Strefie LAB, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, można samodzielnie wykonać doświadczenia. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć podstawowe jednostki układu SI.

            Do Naramy wróciliśmy po godzinie 16:00. To był udany dzień.

            Daria Kopeć

          • Konkurs na najpiękniejszy kalendarz adwentowy - wyniki

          • Konkurs na najpiękniejszy kalendarz adwentowy

            Kalendarz adwentowy to specjalny kalendarz służący do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia.

            8.01.2024 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy kalendarz adwentowy, który polegał na przygotowaniu pracy konkursowej dowolną techniką.

            Konkurs miał na celu przybliżyć uczniom kulturę i tradycję świąt, a także pobudzić ich kreatywność i twórczość. Kalendarz cieszył się sporym zainteresowaniem. Wprowadził wszystkich w świąteczny klimat.

            Do konkursu przystąpiło wielu uczniów, co przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością w tworzeniu prac.

            Komisja w składzie: p. Edyta Jęczmionek, p. Daria Kopeć oraz p. Gabriela Cieślik wybrała najlepsze i najciekawsze prace.

             

            Kategoria I – III:

            I miejsce:

            Wiktoria Gadzina kl. I

            Milena Nogieć (z siostrą) kl. I

            Nikodem Mróz kl. I

            II miejsce:

            Olivier Kazimierczuk kl. III

            Franciszek Korzeb kl. I

            III miejsce:

            Emilia Korzeb kl III

            Ewa Nowak i Martyna Rybarczyk kl. III                 

            Wyróżnienia:

            Amelia Rudowska i Hanna Matula kl. III

            Przemysław Bartuś kl. III

            Milena Miszczyk kl. II

            Alina Lewkowicz kl. I

            Emilia Ziębiec kl. I

            Barbara Kołodziejczyk kl. II

            Kacper Stolarski kl. I

            Antoni Wiglusz i Bartosz Bednarz kl. III

             

            Kategoria IV – VIII:

            I miejsce:

            Emilia Nogieć (z siostrą) kl. IV

            Aleksandra Krawczyk kl. IV

            Alicja Chmiel kl. VI

            II miejsce:

            Leon Browarnik kl. IV

            Bartłomiej Tynor kl. IV

            Hanna Binczycka kl. V

            III miejsce:

            Oskar Dudek kl. IV

            Wanda Glinka i Gabriela Łudzik kl. VIII

            Weronika Cieślik i Emilia Skowrońska kl. VI

            Wyróżnienia:

            Nikola Kaleta kl. IV

            Dawid Nalepa kl. VII

            Lena Jęcz kl. V

            Alan Kmita kl. IV

            Mikołaj Gadzina kl. IV

            Julia Grochowina kl. V

            Przemysław Nogieć kl. VIII

            Wiktoria Gumula kl. VI

            Adam Jamka kl. IV

            Tomasz Kołodziejczyk kl. IV

            Maja Marczykiewicz i Malwina Soprych kl. VI

            Marlena Nurek i Karina Matula kl. IV

             

            Gratulujemy!

            Daria Kopeć

            Edyta Jęczmionek

          • Konkurs Andrzejkowy

          • W dniach 27.11 – 01.12.2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Konkursu Andrzejkowego. Tego roku konkurs dotyczył piątej części z serii o Harrym Potterze i odbył się w formie online. Przez pięć dni ochotnicy z klas IV-VIII wykonywali zadania z języka polskiego i języka angielskiego weryfikujące ich znajomość książki i filmu pod tytułem: „Harry Potter i Zakon Feniksa”. Uczniowie rozwiązali następujące zadania:

            27.11.  (poniedziałek) – zadanie z języka polskiego; odwrócona krzyżówka

            28.11. (wtorek) – zadanie z języka angielskiego; wykreślanka

            29.11. (środa) – zadanie z języka polskiego; wywiad z członkiem zakonu

            30.11. (czwartek) – zadanie z języka angielskiego; nowy herb Hogwartu z opisem

            01.12. (piątek) – zadanie z języka polskiego i angielskiego; rozpoznawanie kogo lub czego dotyczą cytaty z książki

            Bardzo cieszymy się z pozytywnego odbioru konkursu. Zwycięzcy otrzymali nagrody, które ufundowała szkoła. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

             

            Wyniki konkursu:

            I miejsce: Patryk Chamielec kl. VIII

            II miejsce: Marlena Nurek kl. IV, Emilia Józefczyk kl. V, Przemysław Nogieć kl. VIII

            III miejsce: Aleksandra Krawczyk kl. IV, Karina Matula kl. IV, Julia Tynor kl. VIII

             

            Wyróżnienia: Gabriela Łudzi kl. VIII, Emlia Nogieć kl. IV, Adam Kluzek kl. VIII, Maja Nogieć kl. VI 

            Serdecznie gratulujemy!

             

            Edyta Jęczmionek

            Ewelina Madejowska

          • Nasi uczniowie wśród laureatów!

          • Z radością informujemy, że nadeszły wyniki Ogólnopolskiego Konkursu  „Orzeł Ortograficzny” w r. szkol. 2023/24 i wśród laureatów są uczniowie naszej szkoły.    

            Zgodnie z regulaminem , za miejsca od 1– 12, przyznano tytuł  laureata.

            Oto wyróżnieni:

            Nadia Rakoczy                 klasa 4     390 punktów      laureat,  2 miejsce w kraju

            Aleksandra Krawczyk      klasa 4     340 punktów      laureat, 12 miejsce w kraju

            Zuzanna Krawczyk          klasa 5     320 punktów      laureat, 9 miejsce w kraju

            Emilia Józefczyk              klasa 5     315 punktów      laureat, 10 miejsce w kraju

            Stanisław Olejarka           klasa 6     315 punktów      laureat, 10 miejsce w kraju             

            Maksymilian Szmerek     klasa 6     315 punktów      laureat, 10 miejsce w kraju

            Michał Cieślik                  klasa 7     340 punktów      laureat, 11 miejsce w kraju

            Gabriela Tabak                 klasa 7     340 punktów      laureat, 11 miejsce w kraju

            Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia: 400

            Wszyscy laureaci otrzymają tytuł i dyplom laureata ogólnopolskiego konkursu, za miejsca 1-3 dodatkowo nagrodę, a pozostali uczestnicy (8 osób z naszej szkoły), bez względu na wynik – dyplom uznania.

            GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów !

             

            Alina Warszawska – szkolny koordynator konkursu

             

          • Podsumowanie kiermaszu bożonarodzeniowego

          • Od 4 do 22 grudnia 2023 roku w naszej szkole trwał kiermasz ozdób bożonarodzeniowych. W tym czasie podczas zajęć warsztatowych uczniowie klas 0-3 wykonali ozdoby. Były to sznurkowe choinki, brzozowe wianki oraz dekoracje z patyczków. Dzieci pracowały pod czujnym okiem Pań: Gabrieli Cieślik, Bożeny Małek, Doroty Warszawskiej, Emilii Garbali. Przy tym dzielnie pomagały dziewczęta ze Szkolnego Koła Wolontariatu. Swoje prace, wykonane na zajęciach technicznych, oddawali także uczniowie klas 4-8. Były to ozdoby z szyszek, sznurka bawełnianego, dekoracje z bibuły …

            Ze sprzedaży pozyskano kwotę 561,90 zł, którą przekazano Samorządowi Uczniowskiemu.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i życzymy wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2024.

            Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunem.

          • Wymiana kartek świątecznych

          • Christmas Cards Exchange - wymiana kartek świątecznych w języku angielskim

            Uczniowie klasy VI w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Sieciechowicach przygotowali własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Dzieci składały życzenia swoim rówieśnikom w języku angielskim, co dało im możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności.

            Serdecznie dziękujemy uczniom klasy VI z Sieciechowic za piękne kartki z życzeniami!

            EJ

          • Jasełka

          • Dnia 20 XII 2023r. w naszej szkole odbyły się Jasełka. Inscenizację, która wprowadziła nas w okres Bożego Narodzenia przygotowali uczniowie klasy V wraz z chórem mieszanym prowadzonym przez panią Katarzynę Bieroń. Po obejrzeniu tego przedstawienia miało miejsce wręczenie nagród dla wokalistów, którzy brali udział w Konkursie Kolęd i Pastorałek. Następnie szkolna Królowa wraz z Samorządem złożyli świąteczne życzenia Dyrektorowi, Nauczycielom, Pracownikom i Uczniom. Do życzeń przyłączył się Ks. Paweł - katecheta uczący w naszej szkole. Na koniec głos zabrał pan Dyrektor Krzysztof Zadora, aby podsumować całe wydarzenie. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie tej inscenizacji, która wskazała nam na Chrystusa Światłość Świata, który przyszedł na świat, aby odkupić człowieka pogrążonego w ciemnościach grzechu.

            Ks. P.S.

          • Kolejny sukces naszej szkoły

          • Dnia 18.12.2023 roku w Szkole Podstawowej w Widomej odbył się Międzyszkolny Turniej Tenisa Stołowego. 

            Naszą szkołę reprezentowali:

            - w kategorii klas IV – VI: Weronika Cieślik (kl. VI), Dawid Nowak (kl. V);

            - w kategorii klas VII – VIII: Zofia Brak (kl. VIII), Karol Habelt (kl. VII).

            Po wielu zaciętych meczach, na najwyższym stopniu podium w swoich kategoriach uplasowali się Dawid Nowak oraz Karol Habelt. Obaj chłopcy wygrali wszystkie mecze!

            Weronika Cieślik zajęła II miejsce w swojej kategorii, przegrywając niewielką liczbą punktów w meczu finałowym.

             

            Świetna passa naszej szkoły!

            Ogromne gratulacje!

            Daria Kopeć

          • Finał Szlachetnej Paczki

          • Weekend cudów już za nami; w tym roku finał Szlachetnej Paczki odbył się 16.12.2023 roku.

            W tym dniu wraz z grupą wolontariuszek wyjechałyśmy do Wolbromia, by dostarczyć paczkę do magazynu. Na miejscu zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki, było ciasto, ciepła herbata. Miałyśmy możliwość także spotkać się z innymi obdarowującymi i wymienić się doświadczeniami.

            Wieczorem otrzymałam wiadomość od Stowarzyszenia Wiosna, której treść zamieszczam poniżej:

            „Cała rodzina bardzo ucieszyła się z otrzymanej pomocy. Ze wzruszeniem patrzyli, jak wolontariusze wnoszą kolejne paczki. Rodzina nie spodziewała się tego, że obcy ludzie tak im pomogą. Reakcji rodziny nie można opisać słowami. Chłopaki bardzo emocjonalnie zareagowali na paczki , ponieważ w jednej z nich znaleźli blender, o którym marzyli. Były tam też klocki drewniane, które od razu zostały użyte do zabawy. Rodzice też nie kryli wzruszenia, ponieważ w paczce znaleźli tak potrzebny im bon na rehabilitację. Po wspólnym opakowaniu wszystkich paczek, uśmiech nie schodził z twarzy całej rodziny.

            Rodzina bardzo dziękuję za okazaną pomoc. Życzymy wesołych, radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich Darczyńców”.

             

            Serdecznie dziękujemy uczestniczącym w zbiórce za chęć niesienia pomocy.

            Emilia Garbala oraz wszyscy członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu.

          • Śpiewajmy i grajmy Mu...

          • Wspólne kolędowanie jest pięknym staropolskim zwyczajem, który przetrwał do dziś i łączy pokolenia. To piękna tradycja. Warto pielęgnować ten polski zwyczaj i przekazywać go dzieciom. W tym celu dnia 12 grudnia 2023 roku w oddziale przedszkolnym rozbrzmiewały najpiękniejsze kolędy i pastorałki. W konkursie „Śpiewajmy i grajmy Mu..”, wzięło udział dwunastu uczestników. Występy odznaczały się wysokim poziomem wykonania, a bogaty repertuar obejmował zarówno staropolskie kolędy i pastorałki, jak i współczesne piosenki świąteczne. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem, które dostarczyło nam wiele pozytywnych emocji oraz przyniosło radość.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            Kategoria pierwsza - dzieci z oddziału przedszkolnego oraz pierwszoklasiści

            I miejsce - Amelia Calik - Oddział Przedszkolny

            II miejsce - Milena Kaleta - Oddział Przedszkolny

            III miejsce - Maria Miska - Oddział Przedszkolny

             

            Kategoria druga – uczniowie klasy II i III

            I miejsce - Emilia Korzeb - kl. 3

            II miejsce - Martyna Rybarczyk - kl. 3

            III miejsce - Aleksandra Lis - kl. 3

            Wyróżnienie - Mikołaj Polański - kl. 3

             

            Dziękujemy uczestnikom, którzy poprzez udział w konkursie przyczynili się do pielęgnowania tradycji oraz zwyczajów bożonarodzeniowych. Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            J. Stanek

            B. Małek

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im.Świętej Jadwigi Królowej w Naramie
      • (12)3885005 Numery wewnętrzne: 21 - Sekretariat, 23 - Pokój nauczycielski, 24 - Biblioteka, 25 - Fax, 23 - Pedagog szkolny, 27 - Jadalnia,
      • ul. Centralna 49, 32-095 Narama woj. małopolskie Poland
      • Godziny pracy sekretariatu:7:30 - 15:00
    • Logowanie