Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza konkurs
Wycieczka do Ogrodzieńca
- 12
8 V 2024 r. uczniowie klas IV i V pod opieką pań: Edyty Jęczmionek, Darii Kopeć oraz Eweliny Madejowskiej wybrali się na wycieczkę do Ogrodzieńca. Pierwszym punktem programu „Spacer przez epoki” było zwiedzanie ruin zamku. Pani przewodnik opowiedziała nam o historii zamku i wiążącymi się z nim legendami. Następnym punktem był spacer przez bujny las na Górę Birów, gdzie znajduje się rekonstrukcja drewnianej osady słowiańskiej. Po spacerze, zrobiliśmy przystanek na odpoczynek w podzamkowym bistro, gdzie czekało na nas rozpalone ognisko i kiełbaski, które uczniowie upiekli sobie samodzielnie. Po posiłku, kolejną atrakcją programu był „Dom Legend i Strachów”. Przechodząc przez wrota Domu Strachów, przenieśliśmy się w świat baśni oraz legend, z której słynie Jura Krakowsko-Częstochowska. Ostatnim przystankiem był „Park Doświadczeń Fizycznych”. Znajdują się w nim urządzenia, dzięki którym dowiedzieliśmy się, jak działają podstawowe prawa fizyki.
Był to aktywny dzień pełen nowych doświadczeń, który zapamiętamy na długo!
Edyta JęczmionekDaria Kopeć
Ewelina Madejowska
Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w Gminie Iwanowice
W przypadku korzystnych warunków atmosferycznych w najbliższy piątek tj. 10 maja w godz. 14:00-17:00 w Centrum Rekreacji i Turystyki w Iwanowicach odbędzie się Dzień Otwarty Funduszy Europejskich.
Będą atrakcje dla najmłodszych.
Szczegółowe informacje:
Biblioteka - miejsce na czasie
- 14
W dniach od 8 do 15 maja 2024 r. przypada coroczne święto - Tydzień Bibliotek, które odbędzie się pod hasłem „Biblioteka - miejsce na czasie”. Święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek, zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką. Z tej okazji kl. 4, 5 i 6 na zastępstwach oraz w ramach zajęć bibliotecznych (pod opieką p. A. Warszawskiej oraz p. A. Nielepiec) przygotowały plakaty czytelnicze, które można podziwiać na korytarzu oraz przed wejściem do biblioteki.
Uwieńczeniem święta w naszej szkole jest zakończenie konkursu czytelniczego pt. „Czytaj i polecaj”. Konkurs trwał od 26.10.2023 r. do 30.04.2024 r. i polegał na założeniu dzienniczka czytelniczego, w którym uczniowie mieli napisać krótkie recenzje nt. przeczytanych książek (min. 5 szt.). Konkurs był pracochłonny. Czytelnicy wykazali się zarówno talentem pisarskim, jak i plastycznym. Komisja w składzie: p. E. Madejowska, p. A. Warszawska, p. G. Cieślik przyznały następujące miejsca:
- Gabriela Wywiał kl. 6
- Maja Marczykiewicz kl. 6
- Weronika Cieślik kl. 6
Uczniowie otrzymali karty podarunkowe do Empiku ufundowane przez pana Dyrektora, pamiątkowe dyplomy, dodatnie pkt. z zachowania oraz celujące oceny bieżące z języka polskiego.
Bibliotekarz
Gminne obchody 233.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dnia 3 maja 2024 roku samorząd uczniowski w składzie: Wiktoria Gumula, Julia Klimek, Julia Tynor, Adam Kluzek wraz z opiekunem p. Darią Kopeć, uczestniczył w gminnych obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystość rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, a następnie delegacje ze szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem w Iwanowicach.
Daria Kopeć - opiekun SU
Uroczysta akademia z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja
- 11
Dnia 26 kwietnia 2024 roku w hali sportowej naszej szkoły odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości uczniowie klasy 6 przedstawili historię jej powstania. Na scenie pojawił się król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj, którzy przypomnieli zebranym, czym jest Konstytucja i jaką rolę odgrywa w naszym państwie. Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chórku, skłoniła wszystkich do refleksji, że Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem.
Przypominał o tym również pan Dyrektor Krzysztof Zadora, który w swoim krótkim przemówieniu zaznaczył , że należy szanować wolność, którą otrzymaliśmy od naszych przodków. Podkreślił wagę patriotyzmu w codziennym życiu młodych wychowanków, poszanowania flagi narodowej oraz sztandaru szkoły.
Apel był wspaniałą okazją do refleksji nad wydarzeniami z przeszłości oraz możliwością do pielęgnowania patriotyzmu w sercach młodych Polaków.
Ewelina Madejowska
Anna Gałka
Wojewódzki etap konkursu PPKP
- 4
25 kwietnia odbył się finał etapu wojewódzkiego XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.
Nasza drużyna z klasy 8 – Katarzyna Prusiewicz, Karolina Kluzek i Przemysław Nogieć znalazła się w gronie 11 szkół, reprezentujących wszystkie Parki województwa małopolskiego. Test składał się z 25 pytań z tematu „Ssaki Polski” oraz obejmował wiedzę o 11 Parkach Krajobrazowych. W drugiej części konkursu należało rozróżnić 20 spośród 60 gatunków ssaków. Po przeliczeniu punktów okazało się, że nasza szkoła zajęła IV miejsce. Do etapu ogólnopolskiego przeszła tylko jedna drużyna – ze SP w Ciężkowicach. Cieszy nas fakt, że zaszliśmy aż do IV etapu konkursu z tak wysoką lokatą. To świadczy o zdobyciu ogromnej wiedzy i zaangażowaniu. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Składamy serdeczne podziękowania mamie Kasi Prusiewicz za transport na miejsce w 3 etapach konkursu.
K. Płażek-Opyrchał
Quest Z Celiną przez Celiny
- 2
W piątek 26 kwietnia, w Celinach, dwie grupy uczniów z naszej szkoły wzięły udział w inauguracji questu „Z Celiną przez Celiny”.
Na starcie każdy uczestnik dostał prowiant. W trakcie tej ciekawej gry terenowej, przeszliśmy trasę 6,8 km. Podczas wędrówki można było podziwiać piękne widoki. Co pewien czas były punkty z zadaniami, których rozwiązanie było konieczne do odnalezienia ukrytego skarbu na końcu trasy.
Na wszystkich uczestników czekały upominki, pamiątkowe dyplomy oraz smaczna pizza.
Świetnie się wszyscy bawiliśmy!
Grupa 1:
1. Leon Browarnik
2. Bartłomiej Tynor
3. Wiktoria Gumula
4. Łucja Forysiuk
5. Wojciech Róg
6. Julia Tynor
Grupa 2:
1. Karina Matula
2. Jacek Skibski
3. Weronika Cieślik
4. Adam Kluzek
5. Hubert Chmiel
6. Katarzyna Prusiewicz
Daria Kopeć
Magdalena Dębska
Wyniki konkursu
- 8
W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny na plakat pt.: “Planeta kontra Plastik” zorganizowany przez p. Krystynę Płażek-Opyrchał, p. Darię Kopeć oraz p. Emilię Garbalę.
Celem konkursu było:
- Rozwijanie zainteresowań proekologicznych,- Wskazanie negatywnego wpływu plastiku na środowisko naturalne, zdrowie ludzi i zwierząt,
- Promowanie uzdolnień artystycznych uczniów.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Kl. IV - V:
I miejsce - Oskar Dudek,
II miejsce - Aleksandra Krawczyk.
Kl. VI - VIII:
I miejsce - Patryk Chamielec,
II miejsce - Weronika Cieślik,
II miejsce - Wiktoria Gumula
III miejsce - Dawid Nalepa.
Wyróżnienie:
Ewa Marzec, Klara Skibska, Malwina Soprych oraz Maja Marczykiewicz.
Gratulujemy!
Daria Kopeć
Dzień Ziemi 2024
- 17
24 kwietnia wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z pedagogami zgromadzili się na sali gimnastycznej, by wziąć udział w uroczystych obchodach Dnia Ziemi. Tegoroczne hasło Święta Ziemi brzmiało „Planeta vs.Plastik” i temu zagadnieniu poświęcona była pierwsza część. Na początku ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Planeta kontra Plastik”, a pan Dyrektor Krzysztof Zadora i pani Daria Kopeć wręczyli dyplomy oraz upominki. Następnie uczniowie klasy 7 – Julia Klimek i Adam Kluzek przedstawili prezentację pt. „Co to jest plastik?”. Druga część Dnia Ziemi poświęcona była bioróżnorodności w rolnictwie i zdrowej żywności. Fragment „Pana Tadeusza”– „Opis sadu” pięknie zadeklamowała Hanna Binczycka. Dawid Nalepa przedstawił swoją prezentację pt. „Zdrowa żywność”. Ostatnią częścią uroczystości był konkurs międzyklasowy „Stół ze zdrową żywnością”, zgodnie z przydzielonymi wcześniej kolorami. To niesamowite ile potraw można wyczarować w kolorze zielonym, pomarańczowym czy fioletowym. Klasy wykazały się niesamowitą kreatywnością i pomysłowością.
Zwyciężyła klasa IV ze stołem w kolorze zielonym. Na drugim miejscu klasa VIII z kolorem fioletowym, a na trzecim klasa VI z kolorem żółtym.
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi były prawdziwą lekcją ekologii, w trakcie której poznaliśmy nowe zagadnienia. Planeta Ziemia to nasze wspólne dobro, o które musimy wszyscy dbać!!! Składamy podziękowania panu Dyrektorowi za ufundowanie nagród, nauczycielkom techniki i plastyki za piękną dekorację, komisji nauczycielskiej za ocenianie podczas konkursu, panu konserwatorowi za sprzęt nagłaśniający. Wielkie podziękowania należą się również rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie stołów.
Krystyna Płażek-Opyrchał
Aleksandra Szlawska
Finał Ogólnopolskiego Konkursu
- 7
Dnia 23 kwietnia 2024r. odbył się w Krakowie finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem „Jadwiga - Król”. Drużyna z naszej szkoły w składzie Wiktoria Gumula kl.6, Julia Klimek, kl.7, Paweł Leszczyński kl.7 pod opieką p. Aliny Warszawskiej wyruszyła autobusem MPK o godz. 7.00, by zdążyć na czas, bowiem o godz. 9.00 odbywało się przyjmowanie uczestników.
Pierwsza część konkursu rozpoczęła się w Seminarium Duchownym, przy ul. Podzamcze. Składały się na nią rundy pytań i zadań. Przez 2 godziny w skupieniu uczestnicy odpowiadali pisemnie na 40 pytań i wykonywali różne zadania. Następnie (po obiedzie) wszyscy (12 drużyn ze szkół podstawowych i 9 ze szkół ponadpodstawowych) przeszli na Wzgórze Wawelskie. W Katedrze odbyła się gra terenowa związana z konkursem, gdzie uczestnicy przez 1,5 godziny rywalizowali ze sobą.
Około godz. 16.00, pełni pozytywnych wrażeń, wróciliśmy z Owczar, (z mamą Wiktorii) do Naramy. Dziękujemy.
A.W.
Sukces ucz. kl. 1 i 0 w Pucharze Tymbarku
19 kwietnia 2024 r. w Modlniczce rozegrano eliminacje Pucharu Tymbarku dla zespołów z powiatu ziemskiego krakowskiego w kategoriach U-8 i U-10 chłopców.
W rozgrywkach w kategorii U-8 wzięła udział drużyna złożona z uczniów naszej szkoły; z kl.1 byli to: Kamil Januszek, Tymon Kmita, Radosław Rola, Piotr Skibski, Kacper Stolarski, Wojciech Tomczyk i z kl.0 – Jan Kazirod.
Chłopcy spisali się na medal, wygrywając wszystkie mecze eliminacyjne. Dzięki temu uzyskali prawo gry w wojewódzkim finale.
Należy dodać, że nie byłoby to możliwe bez zaangażowania rodziców, a w szczególności p. Daniela Roli, który zorganizował drużynę i przygotował ją do rozgrywek.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
https://www.mzpnkrakow.pl/puchar-tymbarku-powiat-krakowski-awans-naramy-i-krzeszowic/
D.W.
Wycieczka do Chorzowa
- 4
Dnia 17 kwietnia 2024 roku, dzieci z klas 1 – 3 wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. D. Warszawską, p. E. Oraczewską i p. W. Molendą oraz mamą Wojtka z klasy 3 i mamą Wojtka z klasy 1 wybrały się na wycieczkę do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych pt. ,,Królestwo planet’’ i obejrzeli seans filmowy „Kometa nad Szwajcarską Doliną” (teren w Polsce pełniący funkcje parkowe zanim powstał Park Śląski).
Planetarium (na czas seansu) zamieniło się w statek kosmiczny, którym dzieci udają się w fascynującą podróż po Układzie Słonecznym. Ich pilotem i przewodnikiem jest sam Mikołaj Kopernik. Z okien statku kosmicznego oglądają Księżyc, Marsa, Jowisza i doświadczają zderzenia z planetoidą... Dzieci uzyskały też odpowiedź na kilka nurtujących pytań: Co kryje nocne niebo? Dlaczego nie możemy wylądować na Jowiszu? Jak wielki jest Kosmos? Czy rok wszędzie trwa 365 lub 366 dni? Poznały też genezę gwiazdozbiorów nawiązującą do mitów i legend oraz nauczyły się samodzielnie wyznaczać położenie Gwiazdy Polarnej.
Wycieczka do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki to jeden z pierwszych etapów poznawania tajemnic Wszechświata. A tych jest wiele przed naszymi uczniami…
E.O.
Wycieczka do Michałowic
- 6
Czy istnieje wróżka Zębuszka? Tego bardzo chciały się dowiedzieć przedszkolaki i dlatego 10 kwietnia wybrały się do kina w Michałowicach na bajkę „Wróżka Zębuszka”. Czy otrzymały odpowiedź? Pewnie tak i dzieci mocno w to wierzą! Kolejnym etapem wycieczki były warsztaty pieczenia pizzy w pizzerii „Libero”.
Pizza to bez wątpienia jeden z największych przysmaków. Uczestnicząc w warsztatach, dzieci krok po kroku poznawały tajniki powstawania tego znanego i popularnego włoskiego dania. Mali kucharze przygotowując pizzę, bawili się świetnie. Mieli wielką satysfakcję z tego, że mogą zjeść przygotowaną przez siebie potrawę, która była w dodatku smaczna. Z nowymi umiejętnościami i pełnymi brzuszkami wróciliśmy do szkoły.
J. Stanek
B. Małek
KONKURS
Podsumowanie kiermaszu wielkanocnego
Od 13 do 27 marca 2024 roku w naszej szkole trwał kiermasz dekoracji wielkanocnych. W tym czasie podczas zajęć techniki, a także samodzielnej pracy wolontariuszy wykonywano palmy wielkanocne oraz stroiki z naturalnych elementów oraz sznurkowych jaj. Dzieci pracowały pod czujnym okiem nauczycieli i wychowawców. Przy obsłudze stanowiska z dekoracjami dyżury pełnili członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zdecydowały się oddać swoje prace na rzecz szkoły i przyczyniły się do zwiększenia kwoty, którą samorząd uczniowski zainwestuje w rozwijanie społecznych postaw wpisujących się w program wychowawczo – profilaktyczny. Tym razem dzięki wspólnej pracy portfel samorządu wzbogacił się o kwotę 541,50 groszy.
Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunem.
SZKOLNY KONKURS ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - BOHATEROWIE NIEZŁOMNI
- 8
W naszej szkole odbył się konkurs na plakat pt.: „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” zorganizowany przez p. Annę Gałkę i p. Darię Kopeć pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie, który ufundował nagrody dla uczniów.
Celem konkursu było:
1. Upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca 2024 r.).
2. Upowszechnianie wśród uczniów szkoły podstawowej wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej.
3. Upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych.
4. Wdrażanie uczniów do samokształcenia, rozbudzenie zainteresowań i rozwijanie uzdolnień plastycznych uczniów.
5. Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności konspiracji w latach 1944-1963.
6. Kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego walczących o suwerenną Polskę po zakończeniu II wojny światowej.
7. Wzbogacenie wiedzy historycznej o nieznane wcześniej treści na temat Żołnierzy Wyklętych.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Bartłomiej Tynor (kl. IV) oraz Julia Tynor (kl. VIII),
II miejsce – Łucja Forysiuk (kl. VI),
III miejsce – Oskar Dudek (kl. IV),
Wyróżnienie: Aleksandra Krawczyk (kl. IV).
Gratulujemy!
Daria Kopeć
Anna Gałka
Mały Mistrz Ortofrafii
- 2
W dniu 20.03.2024 r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla kl. II i III - „Mały Mistrz Ortografii”.
Celem konkursu było:
- kształcenie umiejętności stosowania w praktyce zasad ortograficznych,
- rozwijanie zainteresowań nauką ortografii,
- motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie poprawnej pisowni,
- wyłonienie „Mistrza ortografii” z kl. II i III,
W drodze eliminacji klasowych, podczas których każdy uczeń pisał dyktando ortograficzne, wyłoniono 11 finalistów. W etapie szkolnym mieli oni do wykonania 8 zadań pisemnego testu, który sprawdzał znajomość zasad ortograficznych.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Martyna Rybarczyk kl. 3
II miejsce (ex aequo) – Alicja Tynor kl. 3, Przemysław Bartuś kl. 3
III miejsce (ex aequo) – Barbara Kołodziejczyk kl. 2, Milena Miszczyk kl. 2
Osoby, które zajęły odpowiednio trzy pierwsze miejsca, otrzymały dyplomy pamiątkowe i nagrody rzeczowe, natomiast pozostali uczestnicy dyplomy za udział.
Gratulujemy!
D.W.
Wyniki konkursu
W naszej szkole odbył się konkurs językowo – plastyczny na najpiękniejszą kartkę świąteczną w języku angielskim lub niemieckim. Zadaniem uczestników było przedstawienie nastroju oraz tradycji Świąt Wielkanocnych w postaci kartki świątecznej wraz z umieszczonymi w niej życzeniami w języku angielskim lub niemieckim.
Wpłynęło wiele prac, jury miało bardzo trudny wybór.
Wyniki prezentują się następująco:
Klasy I-III:
I miejsce – Emilia Korzeb kl. III
II miejsce – Natalia Chmiel kl. III
III miejsce – Franciszek Korzeb kl. I
Wyróżnienie:
Martyna Rybarczyk kl. III
Tymon Kmita kl. I
Klasy IV-VIII kat. Język Angielski:
I miejsce – Emilia Nogieć kl. IV
II miejsce – Emilia Józefczyk kl. V
III miejsce – Oskar Dudek kl. IV
Wyróżnienie:
Oskar Jurkowski kl. V
Dawid Nalepa kl. VII
Klasy IV-VIII kat. Język Niemiecki:
I miejsce – Lena Jęcz kl. V
II miejsce – Julia Tynor kl. VIII
III miejsce – Alicja Chmiel kl. VI
Wyróżnienie:
Aleksandra Krawczyk kl. IV
Hubert Chmiel kl. VIII
Gratulujemy!
Daria Kopeć
Edyta Jęczmionek
Marta Herod-Polańska
Wyniki rejonowego konkursu
Komisja Konkursowa Rodziny Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Krakowie dokonała weryfikacji punktacji testów etapu rejonowego (odbył się 22.03.24 r.) i zakwalifikowała drużyny z wysoką liczbą punktów do finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej. Na 48 szkół podstawowych, biorących udział w konkursie, zakwalifikowano 12; wśród nich znalazła się drużyna z naszej szkoły w składzie:
Julia Klimek, kl.7
Paweł Leszczyński, kl.7
Wiktoria Gumula, kl.6
Uczniowie indywidualnie pisali test, za który można było uzyskać 90 pkt. Po zsumowaniu wyników drużyna uzyskała 230 pkt.
Gratulujemy sukcesu i życzymy tytułu laureata w etapie ogólnopolskim , dn. 23.04.2024 r.!
Alina Warszawska
Archiwum Aktualności