• Powitanie WIOSNY...

          •      WIOSNO, WIOSENKO UŚMIECHNIJ DO NAS SIĘ...

                  21 marca dzieci z klas 0 – 3 przywitały wiosnę. Na znak tego szczególnego wydarzenia w naszej szkole wszystkie dzieci z klas 0 - 3  wyruszyły w wiosennym korowodzie przez naszą miejscowość, aby obwieścić wszystkim mieszkańcom, że nadeszła wiosna. Towarzyszyły nam kukły Marzanny – symbole odchodzącej zimy i trosk z nią związanych, wykonane przez dzieci i rodziców na konkurs, oraz gaik – symbol nadchodzącej radosnej pory roku niesiony na czele korowodu. Okrzykami, wierszykami, piosenkami i instrumentami odganialiśmy zimę i przywoływaliśmy wiosnę. Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy w pełni przywitać wiosnę, która obdarowała nas pięknym słoneczkiem. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych przedszkolaków i uczniów wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni, z których będziemy czerpać radość. 

            W.M.

          • Zwycięstwo naszej drużyny

          • Kolejny sukces odnotowała drużyna z klasy 8 – Katarzyna Prusiewicz, Karolina Kluzek i Przemysław Nogieć – zwyciężając III etap parkowy konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Ponadto Kasia okazała się najlepszą zawodniczką.

            III etap konkursu odbył się 21 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Skale. W tej części, oprócz wiedzy o ssakach, należało opanować informacje o 6 parkach wokół Krakowa oraz rozróżniać 50 gatunków ssaków polskich. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

            Gratulujemy i życzymy sukcesu w etapie wojewódzkim!!!

            K.Płażek-Opyrchał

          • Wycieczka klasy 4

          • Dnia 20 marca klasa 4 wraz z wychowawcą p. Darią Kopeć oraz p. Magdaleną Dębską wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu był film „Kung Fu Panda 4” w Multikinie.

            "Po ostatnich niebezpiecznych przygodach, w których pokonał światowej klasy złoczyńców dzięki swojej niezrównanej odwadze i szalonym umiejętnościom sztuk walki, PO, Smoczy Wojownik zostaje wezwany przez przeznaczenie, aby… dać sobie już spokój. A dokładniej, ma zostać duchowym przywódcą Doliny Spokoju.

            Wiąże się z tym kilka oczywistych problemów. Po pierwsze, PO wie tyle samo o duchowym przywództwie, co o diecie paleo, a po drugie, musi szybko znaleźć i wyszkolić nowego Smoczego Wojownika, zanim będzie mógł objąć swoje nowe stanowisko. Co gorsza, do gry wkracza czarodziejka-Kameleona, maleńka jaszczurka, która może zmieniać kształt w dowolne stworzenie, duże lub małe.

            PO potrzebował pomocy. Znalazł ją u bystrej lisicy Zhen, której umiejętności okazały się nieocenione. W dążeniu do ochrony Doliny Spokoju przed Kameleoną, ten komediowy duet musiał razem współpracować. PO odkrył, że przyjaciół można znaleźć w najbardziej nieoczekiwanych miejscach."

            Miłym zaskoczeniem było spotkanie w kinie głównego aktora filmu pt.: ,,Za duży na bajki”, który zrobił sobie z nami pamiątkowe zdjęcie i rozdał wszystkim chętnym autografy.

             Kolejnym punktem programu była wystawa Van Gogha.

             "VAN GOGH Multi-Sensory Exhibition to najbardziej innowacyjna forma doświadczania sztuki! Prace słynnego artysty zaprezentowane są dzięki technologii Digital Art 360, która przenosi widzów w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ekspozycyjnej na ekranach o powierzchni ponad 2000 m2 można zobaczyć setki dzieł i dosłownie zanurzyć się w świecie obrazów. Wszystkie prace artysty wyświetlane są jako wielkoformatowe, tętniące kolorami płótna. Ściany wokół oraz podłoga przemienią się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości malarza. Niezwykłym dodatkiem do tej wystawy jest obszar wirtualnej rzeczywistości (VR), który pozwala zwiedzającym na fascynującą podróż, wnikając głęboko w najbardziej rozpoznawalne dzieła VAN GOGHA.

            Artysta został doceniony dopiero po śmierci, który na przestrzeni ostatnich lat swojego życia namalował ponad 2000 obrazów oraz napisał ponad 600 listów - po dzień dzisiejszy znajdujących się w zbiorach największych i najważniejszych muzeów, galerii i kolekcjonerów sztuki dookoła świata. Jego płótna należą obecnie do najdroższych na rynku prac."

            Multimedialna wystawa wręcz ożywa za sprawą intensywnych, wyrazistych kolorów i najbardziej znanych dzieł artysty – od kultowych “Słoneczników”, poprzez “Gwiaździstą Noc” czy “Autoportret”.

            Zmęczeni i pełni wrażeń, wróciliśmy do Naramy o 16:30.

             

            Daria Kopeć

          • III miejsce podczas Eliminacji Powiatowych

          • Miło jest nam poinformować, że Paweł Kurowski z klasy 4, zajął III miejsce podczas Eliminacji Powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

            Gratulujemy!

          • Sukces recytatorski ucznia klasy 7

          • 20 marca 2024 roku uczeń kl. 7 – Adam Kluzek wziął udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Zielono mam w głowie”, który odbył się w Zespole Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, przy ul. Rzeźniczej 4.

            Zadaniem uczestników było wyrecytowanie na żywo dowolnie wybranego wiersza grupy poetyckiej Skamander.

            Adam przygotował ( pod opieką p. Aliny Warszawskiej ) wiersz Juliana Tuwima „Nauka”. Występ podobał się komisji, co zaowocowało II miejscem. Oprócz dyplomu otrzymał nagrody książkowe („ Poezja C.K. Norwida”, „Poezja Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej ”) i różne gadżety.

            W oczekiwaniu na wyniki  obejrzeliśmy szkołę i zapoznaliśmy się ze „ stoiskami” zawodowymi tej szkoły.

            Gratulacje !

            Wychowawczyni

          • Klasa 7 na wycieczce

          • 18 marca 2024 roku klasa 7 (pod opieką wychowawcy i pani  pedagog) uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. Najpierw udaliśmy się do Nowohuckiego Centrum Kultury, by obejrzeć spektakl „ Zemsta” w wykonaniu aktorów Teatru Robotniczego w Nowym Sączu. Autorem dzieła jest Aleksander Fredro, natomiast reżyserem Jarosław Szwec.

            To komedia (lektura szkoły podstawowej), w której został ukazany konflikt między dwoma mieszkańcami zamku: wybuchowym Cześnikiem Raptusiewiczem, a spokojnym i opanowanym Rejentem Milczkiem. Czy spektakl podobał się uczniom, dowiemy się na najbliższej lekcji j. polskiego podczas redagowania dłuższej formy wypowiedzi – recenzji.

            Następnym punktem wycieczki była wizyta w laserparku, gdzie uczniowie aktywnie i bezpiecznie spędzili czas. W tajemniczym półmroku mogli oddać się pełnej przygód i adrenaliny grze. Byli bardzo zadowoleni.

            Wycieczka  połączyła edukację z zabawą i była okazją oderwania się od codzienności.

             

            A.W.

          • Wycieczka do Krakowa

          • Dnia 7 marca 2024 roku klasa szósta wraz z wychowawcą oraz p. Edytą Jęczmionek udała się  do Krakowa.Pierwszym punktem programu był seans filmu ,,Cudowny chłopak. Biały ptak”. Film jest opowieścią o niezwykłych losach młodych ludzi, ich otwartości na drugiego człowieka, a także walki o przetrwanie w ciężkich czasach wojny.

            Następnym punktem wycieczki była interaktywna wystawa Van Gogha, jednego z najbardziej uznanych artystów w historii, znanego ze swych emocjonalnych obrazów.

            O godzinie 16.00 w dobrych nastrojach, pełni wrażeń wróciliśmy do Naramy.

            Katarzyna Tochowicz- Forysiuk

          • Kolejny ogromny sukces

          • Dnia 5.03.2024 r. odbył się gminny etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę w kategorii kl. 0-4 reprezentował Paweł Kurowski (kl. 4), a w kategorii kl. 5-8 Wojciech Róg (kl. 7). Miło nam poinformować, że bezkonkurencyjny okazał się Paweł Kurowski i to on będzie reprezentował naszą gminę na szczeblu powiatowym turnieju. Wysokie III miejsce zajął w swojej kategorii Wojciech Róg. To kolejny ogromny sukces naszych uczniów.

            Gratulujemy!

            Daria Kopeć

            Magdalena Dębska

          • Różowe skrzyneczki

          • Samorząd Uczniowski informuje, że w naszej szkole pojawiły się dwie „Różowe skrzyneczki”, które zostały zamontowane w toaletach dziewcząt i wypełnione środkami higienicznymi dla dziewcząt. Skrzyneczki zostały zakupione z inicjatywy i budżetu SU. 
„Różowa skrzyneczka” jest inicjatywą, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych środków higienicznych w przestrzeni publicznej.

            Cieszymy się bardzo, że nasza placówka znalazła się na „skrzyneczkowej” mapie.
Skrzyneczki działają zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar! Jeśli chcesz wesprzeć akcję różowej skrzyneczki w naszej szkole, możesz przekazać środki higieniczne opiekunowi SU lub po prostu umieścić je w skrzyneczkach.

            Pierwsze środki higieniczne zostały sfinansowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Naramy - za co bardzo serdecznie dziękujemy.

             

            Daria Kopeć - opiekun SU

          • Etap gminny konkursu PPKP

          • Miło nam poinformować, że nasza drużyna w składzie: Katarzyna Prusiewicz, Karolina Kluzek i Przemysław Nogieć wygrała etap gminny konkursu o Parkach Krajobrazowych Polski. Uczniowie zakwalifikowali się do trzeciego etapu- parkowego, gdzie rywalizować będą ze szkołami znajdującymi się w obrębie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego.


            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


            K. P.-O.

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

          • Dnia 07.02.2024 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

            Zwycięzcą w kategorii kl. 1-4 został Paweł Kurowski (kl. 4), a w kategorii kl. 5-8 Wojciech Róg (kl. 7).
            05 marca uczniowie będą reprezentowali naszą szkołę w etapie gminnym.

            Gratulujemy i życzymy powodzenia!


            Magdalena Dębska
            Daria Kopeć

          • Dzień Języka Ojczystego

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, które obchodzone jest co roku 21 lutego. Ta wyjątkowa data przypomina nam, że troszcząc się o język ojczysty dbamy o tożsamość kulturową. Ponieważ dzień ten w tym roku wypada w ferie, więc w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Języka Ojczystego przed tym wolnym.
            Uczniowie z klas 4-8 wykonali graffiti polskich wyrazów. Były pomysłowe i piękne. Można je podziwiać na wystawce holu szkolnego.

            Wzięli też udział w nietypowej lekcji języka polskiego, podczas której zmierzyli się z językowymi stacjami zadaniowymi pochodzącymi ze strony drukasy. Wyzwanie polegało na rozwiązaniu dziesięciu zadań, które rozmieszczone były w różnych miejscach sali. W formie zabawy uczestnicy doskonalili umiejętność poprawnego mówienia oraz pisania. Dodatkową atrakcją była ciągła zmiana miejsc i związana z tym wędrówka.
            Ponadto gimnastykowali wargi i język, wygłaszając chóralnie i solo wierszyki łamiące języki; emocji było co niemiara.
            Najmłodsi, czyli uczniowie klasy 4 „grali” w małe scrabble, układając w podanym czasie jak najwięcej wyrazów. Praca w grupie była owocna. Na tablicach korkowych ( I, II kondygnacja oraz przed biblioteką ) pojawiły się gazetki poświęcone Dniu Języka Ojczystego. Pamiętajmy, że język polski to nasze dobro narodowe, o które należy dbać i na co dzień, i od święta.


            Ewelina M.
            Alina W.

          • Zabawy z lekturą

          • Ostatni tydzień nauki przed feriami upłynął dzieciom na lekcjach języka polskiego pod znakiem omawiania lektur obowiązkowych. Uczniowie klasy IV przygotowali lapbooki związane z książką „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” Janusza Christy. Zadanie polegało na zaprezentowaniu w formie rysunków, wykresów, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów istotnych zagadnień dotyczących analizy utworu.

            Natomiast uczniowie klasy VI przygotowali pudełka lekturowe związane z treścią lektury „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena. W pudełku takim znalazły się rekwizyty, które kojarzą się dzieciom z ważnymi wątkami utworu i pomogą im go zapamiętać.

            Każdy musiał omówić zawartość pudełka oraz uzasadnić wybór przedmiotów. Uczniowie obu klas wykazali się dużą pomysłowością.

            Ewelina Madejowska
             

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im.Świętej Jadwigi Królowej w Naramie
      • (12)3885005 Numery wewnętrzne: 21 - Sekretariat, 23 - Pokój nauczycielski, 24 - Biblioteka, 25 - Fax, 23 - Pedagog szkolny, 27 - Jadalnia,
      • ul. Centralna 49, 32-095 Narama woj. małopolskie Poland
      • Godziny pracy sekretariatu:7:30 - 15:00
    • Logowanie