Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż nasza uczennica Katarzyna Winiarska z klasy VII, zajęła III miejsce w gminnym konkursie plastycznym „Nałogom mówimy stop”.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Daria Kopeć
Wyniki konkursu
Wyniki szkolnego konkursu plastycznego
Nowa galeria Wyniki szkolnego konkursu plastycznego została dodana do albumu fotograficznego
W naszej szkole odbył się konkurs językowo – plastyczny na kartkę świąteczną w języku angielskim lub niemieckim przygotowany przez Panią Edytę Jęczmionek, Panią Martę Herod - Polańską i Panią Darię Kopeć. Zadaniem uczestników było przedstawienie nastroju oraz tradycji Świąt Wielkanocnych w postaci kartki świątecznej wraz z umieszczonymi w niej życzeniami w języku angielskim lub niemieckim.
Klasy I-III:I miejsce – Przemysław Bartuś Kl. I
I miejsce – Patryk Stolarski kl. II
II miejsce – Emilia Józefczyk kl. III
II miejsce – Karina Matula kl. II
III miejsce – Oskar Dudek kl. II
III miejsce – Zuzanna Krawczyk kl. III
Klasy IV-VIII kat. Język Angielski:
I miejsce – Maja Gadzina kl. VIII
I miejsce – Filip Piorun kl. VIII
II miejsce – Patrycja Chmiel kl. VIII
II miejsce – Aleksandra Chmiel kl. VIII
III miejsce – Milena Turek kl. VII
III miejsce – Magdalena Dudek kl. VII
Klasy IV-VIII kat. Język Niemiecki:
I miejsce – Lena Gadzina kl. IV
I miejsce – Wiktoria Gumula kl. IV
II miejsce – Amelia Nurek kl. VII
II miejsce – Alicja Chmiel kl. IV
III miejsce – Przemysław Nogieć kl. VI
III miejsce – Patryk Chamielec kl. VI
Wszystkie pozostałe prace zostały wyróżnione.
Cieszymy się, że w konkursie wzięło udział tak wielu uczniów. Dziękujmy Panu Dyrektorowi za ufundowanie nagród.
Daria Kopeć
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
Czytelnicy!
Od 8-15 maja 2022 r. przypada Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka - świat w jednym miejscu”, ustanowiony przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Celem tego tygodnia jest promocja biblioteki i czytelnictwa.
W związku z powyższym zapraszam wszystkich czytelników naszej szkoły do wypożyczeń i na kiermasz Taniej Książki. Każdy wybierze coś dla siebie.
Na chętnych uczniów z kl. I-IV czekają kolorowanki; estetycznie wykonane będą zdobić gazetkę przed biblioteką.
Gorąco zachęcam do odwiedzin!
A.N.
szkolny bibliotekarz
Wycieczka kl. 4 i 6
Nowa galeria Wycieczka kl. 4 i 6 została dodana do albumu fotograficznego
141Pieniny to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych punktów na mapie naszego kraju, a ich piękno mogli podziwiać uczniowie klas IV i VI. W dniach 27-29.04.2022 r. to właśnie ten cudowny zakątek stał się celem naszej wycieczki.
W podróż wyruszyliśmy wczesnym rankiem i mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało się nam zrealizować pierwszy punkt wycieczki, jakim była piesza wędrówka przez Wąwóz Homole - głęboko wcięty wąwóz w Małych Pieninach, po którego dnie płynie potok Kamionka. Przemoknięci, ale zadowoleni, udaliśmy się do naszego położonego w Niedzicy pensjonatu, aby przygotować się do kolejnego dnia wyprawy i… bawić się na dyskotece!
Pełni energii rozpoczęliśmy kolejny dzień, którego głównym wysiłkiem było zdobycie Trzech Koron. Wcześniej jednak odwiedziliśmy Izbę Regionalną w Sromowcach Wyżnych, gdzie wypiekaliśmy i degustowaliśmy moskole. Pogoda tym razem nie zawiodła, dzięki czemu na szczycie mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Tatr oraz urokliwe krajobrazy polsko-słowackiego pogranicza. Intensywny dzień zakończyliśmy ogniskiem z kiełbaskami.
W trzecim, ostatnim dniu naszej wycieczki zwiedziliśmy Zamek Dunajec oraz odbyliśmy spacer po zaporze i rejs statkiem po Zalewie Czorsztyńskim, gdzie skończyła się nasza przygoda.
Wycieczka ta na pewno na długi czas zostanie w naszej pamięci i każdy z nas przywiózł z niej nie tylko pamiątki, ale też bagaż niezapomnianych wspomnień.
A.S-M
Uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Nowa galeria Uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja została dodana do albumu fotograficznego
11Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie naszej Szkoły przygotowali 29 kwietnia uroczystą akademię, której tematyka zawierała treści historyczne dotyczące okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Uczniowie recytowali także wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne z akompaniamentem muzycznym Pani Katarzyny Bieroń i uczennicy Sary Reinoso. Szkolną uroczystość podsumował Pan Dyrektor Krzysztof Zadora, który pochwalił uczniów za patriotyzm oraz podkreślił niezwykłą rolę Konstytucji 3 Maja w dziejach Polski.
Delegacja szkoły w Naramie uczestniczyła także w Gminnych Obchodach uchwalenia majowej Konstytucji, które odbyły się w Iwanowicach w dniu 3 maja. Uroczystość rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych z Rynku w Iwanowicach przed Pomnik Ofiar II Wojny Światowej na placu Centrum Rekreacji i Kultury, gdzie został odśpiewany hymn państwowy i nastąpiło złożenie kwiatów przed postumentem przez naszych uczniów. Następnie wszyscy zebrani udali się na uroczystą Mszę Świętą do kościoła pw. Trójcy Świętej w Iwanowicach. Po Mszy poczty sztandarowe udały się z powrotem na plac, gdzie nastąpiło ich rozejście. Na tym zakończono część oficjalną. Po uroczystości miał miejsce koncert orkiestry "Hejnał" Sieciechowice, która zaprezentowała bardzo urozmaicony i ciekawy repertuar.S. T.
Warsztaty dogoterapii
Nowa galeria Warsztaty dogoterapii została dodana do albumu fotograficznego
11Dnia 28 kwietnia w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Naramie, dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w warsztatach o tematyce ekologicznej - zero waste, czyli zero śmieci - metodą dogoterapii. Celem projektu było pobudzenie wśród dzieci zainteresowania środowiskiem, przybliżenie wiedzy o działaniach proekologicznych, uwrażliwienie na codzienne racjonalne gospodarowanie odpadami. Udział specjalnie przeszkolonego do tego celu psa wzmacniał rolę prowadzącego. Dzięki jego obecności dzieci chętniej i bardziej emocjonalnie podchodziły do zajęć, aktywnie realizowały zadania wiedząc, że mogą nawiązać bliski i bezpośredni kontakt z psem. Mogły go dotknąć, pogłaskać, nakarmić.
Mamy nadzieję, że warsztaty na długo pozostaną w pamięci dzieci i przyniosą oczekiwane efekty.
Justyna Stanek, Bożena Małek
Finał konkursu
Nowa galeria Finał konkursu została dodana do albumu fotograficznego
422 kwietnia 2022r. odbył się w Krakowie V Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem „Jadwiga Matką Uniwersytetu”. To ostatni etap konkursu, do którego Komisja zakwalifikowała 15 drużyn ze szkół podstawowych z całej Polski, które uzyskały wysoką liczbę punktów. Wśród wyróżnionych znalazły się dwie nasze uczennice: Julia Klimek z kl. 5 i Natalia Trela z kl. 8, które pod opieką p. Aliny Warszawskiej udały się na Wzgórze Wawelskie i godnie reprezentowały w finale naszą szkołę. Najpierw wszystkie drużyny zmagały się z rundą pytań i zadań, a następnie odbyły grę terenową w Katedrze Wawelskiej. Nie było łatwo!
Niezależnie od końcowego wyniku uczennicom gratulujemy. A oto słowa uznania Komisji, przesłane przed finałem do naszej szkoły: „Drodzy Uczniowie. Za Wami kolejny etap konkursu. Jesteśmy zbudowani Waszą wiedzą i serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników. Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości i nabyte umiejętności będą przydatne w Waszym życiu oraz że doświadczyliście radości i przyjemności poznawania nowego.
Szanowni Nauczyciele! Wasze zaangażowanie oraz praca, którą wykonaliście przygotowując uczniów do kolejnego etapu konkursu, jest bezcenna (…). Dziękujemy i gratulujemy”.
Jeszcze raz gratulujemy uczennicom, a mamie Julii serdecznie dziękujemy!
Alina Warszawska – szkolny organizator
Drodzy Czytelnicy!
Po raz kolejny informuję o planie wypożyczeń dla poszczególnych klas (rekomendowany przez Pana Dyrektora). Każda klasa ma przydzielony jeden dzień w tygodniu na wypożyczenia i zwroty książek, natomiast codziennie przed lekcjami w godz. 7:40-8:00 może przyjść każdy uczeń niezależnie od przydzielonego dnia.
Pragnę nadmienić, że jeżeli dany uczeń w przydzielonym dniu na wypożyczenia jest nieobecny (lub nieczynna jest biblioteka), to może przyjść w innym terminie (następnym dniu). Przypominam, że można zarezerwować książkę przez e-biblio (przedłużyć) lub napisać na librusie. Decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Ponadto można korzystać z czytelni lub komputerów na przerwach, przed lekcjami lub w sytuacjach, gdy uczniowie przychodzą wcześniej do szkoły, a mają na późniejszą godzinę.
W razie pytań i niejasności proszę o kontakt z pracownikiem biblioteki, telefonicznie (123885005 w. 24 w godzinach otwarcia) lub poprzez librusa.
Plan wypożyczeń dla poszczególnych klas:
Codziennie (od poniedziałku do piątku) 7:40-8:00 wszyscy uczniowie
poniedziałek 7:40 - 12:40 kl. 4 i 5
wtorek 7:40-12:40 i 13:40 - 14:30 kl. 7 i 8
środa (dzień wewnętrzny)
czwartek 7:40-10:40 i 11:45-12:40 kl. 1 i 6
piątek 7:40-11:40 i 12:45-14:25 kl. 2 i 3
Zapraszam i zachęcam do odwiedzin biblioteki szkolnej.
Agnieszka Nielepiec bibliotekarz
Wyniki konkursu Wiosna w przyrodzie
Nowa galeria Wyniki konkursu "Wiosna w przyrodzie" została dodana do albumu fotograficznego
W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „Wiosna w przyrodzie” przygotowany przez Panią Krystynę Płażek-Opyrchał, Panią Aleksandrę Szlawską i Panią Darię Kopeć. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań proekologicznych, dostrzeganie piękna przyrody najbliższego otoczenia oraz bioróżnorodności biologicznej, promowanie uzdolnień artystycznych oraz promocja Międzynarodowego Dnia Ziemi 2022 pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę".
Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy 0 „A” i 0 „B”:
I miejsce – Wiktoria Gadzina kl. 0 „A”
II miejsce – Kacper Wywiał kl. 0 „B”
II miejsce – Filip Sitarz kl. 0 „B”
III miejsce – Kacper Stolarski kl. 0 „A”
Wyróżnienie:
Jan Piszczek kl. 0 „B”
Emilia Ziębiec kl. 0 „A”
Klasy I – III:
I miejsce – Emilia Józefczyk kl. III
II miejsce – Przemysław Bartuś kl. I
III miejsce – Alicja Tynor kl. I
Wyróżnienie:
Wojciech Kijak kl. I
Hanna Matula kl. I
Klasy IV – VIII:
I miejsce – Magdalena Knot kl. VII
I miejsce – Magdalena Dudek kl. VII
II miejsce – Alicja Chmiel kl. IV
II miejsce – Julia Kasprzyk kl. VII
III miejsce – Maja Gadzina kl. VIII
III miejsce – Gabriela Wywiał kl. IV
Wyróżnienie:
Aleksandra Chmiel kl. VIII
Katarzyna Winiarska kl. VII
Lena Gadzina kl. IV
Cieszymy się, że w konkursie wzięło udział tak wielu uczniów. Dziękujmy Panu Dyrektorowi za ufundowanie nagród.
Daria Kopeć
Dzień Ziemi 2022 pod hasłem "Zainwestuj w naszą planetę"
Nowa galeria Dzień Ziemi 2022 została dodana do albumu fotograficznego
2820 kwietnia 2022 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Ziemi. Celem Święta Ziemi jest zastanowienie się nad losem planety, uświadomienie sobie jak ważna jest dla nas wszystkich i jak chronić jej zasoby.
Program tegorocznych obchodów był bogaty i urozmaicony. Na początku pan Dyrektor Krzysztof Zadora i pani Daria Kopeć wręczyli nagrody uzyskane w konkursie plastycznym pt. „Wiosna w przyrodzie”.
Następnie koło teatralne z klasy piątej zaprezentowało miniaturę teatralną pt. „Demeter i Kora”. Mieliśmy możliwość zapoznania się z jednym z mitów greckich, który opowiadał w jaki sposób obudziła się wiosna.
Uczennice z klasy VII przedstawiły prezentację multimedialną „10 najpiękniejszych miejsc na Ziemi”, przygotowaną przez Kasię Winiarską.
Ostatnim punktem programu był międzyklasowy konkurs ekologiczny dla klas IV-VIII. Każda klasa zaprezentowała przygotowany wcześniej plakat promujący Dzień Ziemi 2022. Następnie odczytano Apele do mieszkańców gminy Iwanowice z prośbą o niezaśmiecanie swojej miejscowości. Uczniowie wspaniale wywiązali się ze swojego zadania, wykazali się olbrzymią pomysłowością. W międzyczasie trzyosobowe drużyny z klas napisały test z wiedzy ekologicznej. Komisja konkursowa podliczyła wszystkie punkty i wręczono dyplomy.
I miejsce dla klasy VI
II miejsce dla klasy V
III miejsce dla klasy VII i VIII
Dzień Ziemi to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarium naszej szkoły. Poprzez edukacyjną zabawę, rywalizację i praktyczne działanie uczymy się postaw proekologicznych, tak bardzo potrzebnych współczesnemu człowiekowi.
Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie: Krystyna Płażek-Opyrchał, Aleksandra Szlawska, Alina Warszawska, Daria Kopeć.
K.P.O.
Dziecięcy Telefon Zaufania
Życzenia
Sprawozdanie z wycieczki
Nowa galeria Sprawozdanie z wycieczki została dodana do albumu fotograficznego
347 kwietnia 2022 roku klasa 5, wraz z Wychowawcą i Panią od biologii, uczestniczyła w wycieczce do Inwałdu, której celem było poznanie charakterystycznych obiektów z Polski i ze świata wykonanych w większości w skali 1:25.
Przed wejściem czekał na nas przewodnik, który oprowadzał po parku miniatur. W ciekawy sposób opowiadał o stylach i cechach zwiedzanych „obiektów”. Następnie udaliśmy się do kina 5D, gdzie pędząc po torach w wózku, poczuliśmy dreszczyk emocji.
Oprócz miniatur i kina czekały na uczniów inne atrakcji: gokardy, piracki statek, koło młyńskie, zielony labirynt… Wrażeń było co niemiara!
Wybraliśmy się też do średniowiecznej warowni. Przewodnik ubrany w dawny strój przeprowadził nas przez salę tortur. Co odważniejsi „ wisieli” na pręgierzu, zakuli się w dyby, korzystali z madejowego łoża czy krzesła przesłuchań.
Kiedy opuszczaliśmy warownię, usłyszał nas smok, przebudził się, wyszedł z jamy i zionął na pożegnanie ogniem.
O godz. 17.00 wróciliśmy do Naramy nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni ; odbyliśmy podróż dookoła świata w ciągu jednego dnia, a w dodatku przy pięknej pogodzie i wspaniałej integracji.
A.W.
Warsztaty wielkanocne
Nowa galeria Warsztaty wielkanocne została dodana do albumu fotograficznego
64 kwietnia 2022 roku uczniowie klas I – III wybrali się na wycieczkę do Nowej Góry, gdzie na Ranczu Artemidy wzięli udział w świątecznych warsztatach.
W klimat wielkanocny wprowadziła dzieci pani przewodnik, która szczegółowo opowiedziała o zwyczajach, obrzędach i symbolice nadchodzących świąt.Uczniowie wykonywali samodzielnie, pod czujnym okiem instruktorów, palmy wielkanocne i pisanki oraz karmili zwierzęta gospodarskie. Po warsztatach wszyscy udali się na długi spacer w plener. Pełni wrażeń i gotowi na kolejną wycieczkę, wycieczkowicze wrócili do Naramy wczesnym popołudniem.
To był udany dzień.
Dziękujemy za pomoc mamom: Olka, Oskara, Patryka, Wojtka, Zuzi oraz tacie Kuby i Bartka.E. O.
Wizyta kl. 2 w gabinecie weterynaryjnym
Nowa galeria Wizyta kl. 2 w gabinecie weterynaryjnym została dodana do albumu fotograficznego
2230 marca 2022 roku klasa druga wybrała się do gabinetu weterynaryjnego w Michałowicach, w którym pracuje mama jednego z naszych uczniów. Wycieczka odbyła się w ramach III modułu projektu czytelniczego „Lekturki spod chmurki”, w którym to uczniowie m.in. poznają różne zawody. Podczas tej wizyty dzieci mogły z bliska przyjrzeć się pracy weterynarza. Pani doktor opowiedziała o sposobach pielęgnacji i leczenia zwierząt. Pokazała, jak wygląda ich badanie oraz urządzenia, które służą do diagnostyki: pulsoksymetr, usg, rtg. Uczniowie zobaczyli również stół operacyjny i szpital dla zwierząt. Mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących pracy weterynarza, a także przekonać się, że jest to zawód trudny i nieprzewidywalny. Na koniec pani doktor zrobiła każdemu na ręce opatrunek ze specjalnego samotrzymającego się bandaża.
O tym, że była to ciekawa i wartościowa wycieczka, świadczą recenzje uczniów zamieszczone w ich sprawozdaniach:
„Dzięki wizycie w gabinecie wiemy lepiej, czym zajmuje się weterynarz i jak cenna i ważna jest jego praca. Bardzo mi się podobało.”
„Wszystko, co opowiedziała pani weterynarz, było fantastyczne. Bardzo mi się podoba ta praca.”
„Było tam bardzo ciekawie i z chęcią pojechałbym tam jeszcze raz.”
„Wycieczka była bardzo ciekawa, wiele się dowiedziałam i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy.”
Serdecznie dziękujemy pani Joannie Helak za zaproszenie do gabinetu, bardzo ciekawe i praktyczne przedstawienie zawodu weterynarza, a także za miłą niespodziankę - przepyszną pizzę.
D.W.
Informacja
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie informuje,
że wszystkie podania z prośbą o przyjęcie dzieci do
klasy I oraz do Oddziału Przedszkolnego
zostały rozpatrzone pozytywnie.
Do Oddziału Przedszkolnego zostało przyjętych 30 dzieci:
14 sześciolatków, 11 pięciolatków, 5 czterolatków.
Jeśli ilość dzieci nie ulegnie zmniejszeniu, to będą dwie grupy
tzw. pięciolatki (11 os. +5 os.) i sześciolatki (14 os.).
Do klasy 1 zostało przyjętych 14 dzieci.
Mały Mistrz Ortografii - wyniki konkursu
Nowa galeria Mały Mistrz Ortografii - wyniki konkursu została dodana do albumu fotograficznego
6Dnia 24.03.2022 r. odbył się szkolny konkurs ortograficzny dla kl. II i III - „Mały Mistrz Ortografii”.
W drodze eliminacji klasowych wyłoniono 12 finalistów. W etapie szkolnym zmierzyli się oni z zadaniami testu, który sprawdzał znajomość zasad ortograficznych oraz umiejętność zastosowania ich w praktyce.
A oto wyniki:
I miejsce – Zuzanna Krawczyk kl. III
II miejsce – Emilia Józefczyk kl. III,
Paweł Kurowski kl. II
III miejsce – Lena Jęcz kl. III,
Dawid Nowak kl. III
Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Dyrektora szkoły, natomiast pozostali finaliści dyplomy za udział.
Serdecznie gratulujemy!
D.W.
"Naukowy zawrót głowy - moduł innowacji zakończony
Nowa galeria "Naukowy zawrót głowy" - moduł innowacji zakończony została dodana do albumu fotograficznego
22Uczniowie klasy 2 zakończyli pracę nad modułem II „Naukowy zawrót głowy” w ramach innowacji „Lekturki spod chmurki”, która jest realizowana w bieżącym roku szkolnym w naszej szkole. Głównym jej celem jest rozwijanie aktywności czytelniczej .
Dzieci w ramach modułu poznały zawód ilustratora i pisarza. Wypełniły swoje lekturniki, gdzie mogły pochwalić się wiedzą z przeczytanej lektury, którą była książka Agnieszki Frączek pt. „ Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” . Wykonały także gazetkę tematyczną oraz przygotowały swoje lektury w pudełku . Zaznajomiły się też z Miastem Zawodów; rysowały i opisywały ilustratora (jego atrybuty), odgadywały zagadki dotyczące różnych zawodów. Ponadto uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z ilustratorką książek, która opowiedziała o historii ilustracji oraz warsztacie pracy ilustratora.
Uczniowie we wszystkich zadaniach wykazali się dużą kreatywnością.
Dziękuję P. Dyrektorowi, P. Wychowawczyni, Uczniom i Rodzicom klasy drugiej za pomoc w realizacji innowacji.
Czytam_z_klasa_-_Modul_II.pdf
A.N.
Ważna informacja
Uprzejmie informujemy, że od 01 maja 2022 wiadomości e-mail do szkoły będzie można wysyłać wyłącznie na adres szkolawnaramie@gmail.com
Adres poczty elektronicznej psp.narama@neostrada.pl jest aktywny do 30 kwietnia 2022, po tym terminie skrzynka zostanie automatycznie usunięta.
Lekcja wychowania fizycznego
Nowa galeria Lekcja wychowania fizycznego została dodana do albumu fotograficznego
13W ostatnim czasie, podczas lekcji wychowania fizycznego, uczniowie mieli możliwość pierwszy raz skakać wzwyż techniką naturalną „nożycową”. A wszystko to za sprawą sprzętu, który ufundował Pan Dyrektor. Uczniowie na początku lekcji wykonali rozgrzewkę, a następnie poznali technikę skoku, która wygląda następująco: Skok wzwyż techniką naturalną odbywa się w 4 fazach: rozbieg, odbicie, lot, lądowanie. Rozbieg wykonywany jest pod kątem 30-45 stopni w stosunku do poprzeczki. Odbicie nogą dalszą od poprzeczki w odległości ok. 70 cm od niej. W momencie odbicia noga wymachowa wykonuje wyrzut w górę prostując się w stawie kolanowym. Po uzyskaniu maksymalnej wysokości noga wymachowa opada po drugiej stronie poprzeczki, a w tym czasie skoczek przenosi nad poprzeczkę nogę odbijającą. Lądowanie na nogę wymachową.
Oprócz wykonywania skoku wzwyż, uczniowie skakali również przez kozła oraz skrzynię techniką zawrotną.
Daria Kopeć
Archiwum Aktualności