Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jasełka 2019.
Jasełka 2019
- 41
Wycieczka 0A i 0B
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka 0A i 0B.
32W poszukiwanie Świętego Mikołaja Oddziały Przedszkolne wybrały się na spektakl pt. „Gdzie jesteś Święty Mikołaju?” do Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Z pomocą pingwina, renifera i zabawnej elfki dzieci odnalazły św. Mikołaja, który wręczył im wyczekiwane prezenty. Z uśmiechem na twarzy ruszyliśmy dalej do Centrum Szkła i Ceramiki. W fabryce dowiedzieliśmy się, z czego powstaje szkło i jakie są niezbędne narzędzia do jego produkcji. Każde dziecko miało możliwość wydmuchiwania szkła oraz uczestnictwa w pokazie produkcji szklanych figurek. Odwiedziliśmy również muzeum szkła a następnie wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych, gdzie malowaliśmy na szkle świąteczne obrazki. Pełni wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do szkoły.
J.S.
SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM POCZTY W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
- 3
Święta, to czas przesyłania sobie życzeń świątecznych i noworocznych. Oddziały przedszkolne również podtrzymywały tą tradycję, wysyłając kartki świąteczne do swoich bliskich. Aby przybliżyć im wędrówkę kartek, listów i paczek zaprosiliśmy pracownika poczty, który przybliżył nam pracę listonosza i innych pracowników poczty.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem ozdabiały kartki dla swoich bliskich i naklejały znaczki na kopercie.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie, które wzbogaciło wiedzę naszych dzieci.
JS
Wycieczka mikołajkowa klasy IV, V i VI
- 4
W mikołajki o godzinie 7.30 rano, uczniowie z klas IV, V i VI z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Dzień rozpoczęliśmy od dawki ruchu i zabawy grając w kręgle, następnie mieliśmy chwilę przerwy na posiłek i uzupełnienie energii, po czym udaliśmy się do kina na film „Ratujmy Florę”, ukazujący wielką przyjaźń i odkrywanie swoich najlepszych cech.
Do Naramy wróciliśmy około godziny 14.00.
M.D.
Godzina Kodowania
- 6
Już od 10 lat, na początku grudnia obchodzony jest Tydzień Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week – CSEdWeek). W tym roku przypada na dni 9-15 grudnia 2019. Najpopularniejszą inicjatywą w ramach CSEdWeek jest Godzina Kodowania, której hasłem od lat jest: Każdy uczeń powinien mieć możliwość nauki informatyki.
W naszej szkole 10 grudnia odbyła się godzina kodowania dla klas V-VIII dzięki uprzejmości firmy Qualtrics z siedzibą w Krakowie. Pani Maja, pan Grzegorz i pan Jacek z zaangażowaniem opowiadali naszym uczniom o pracy programisty i testera. Zaprosili dzieci i młodzież do kodowania m.in. w języku Python oraz poszukiwania drogi przy użyciu kodu w Vaiana Skarb oceanu Disneya. Uczniowie chętnie wykonywali zadania, które sprawiały wiele satysfakcji. Na zakończenie godziny kodowania każdy uczeń otrzymał gadżety od firmy Qualtrics oraz dyplom potwierdzający posiadanie tytułu programisty.
Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA), jest największą inicjatywę edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Cieszy się również dużą popularnością w Polsce. Można w niej uczestniczyć przez cały rok, 24/7, z dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza szkołą, indywidualnie lub w grupie. Ta inicjatywa nie jest ograniczona tylko do szkół, może w niej brać udział każdy, w każdym wieku. Do tego nie jest potrzebne żadne przygotowanie informatyczne, czy też w zakresie programowania.
Pierwotnie, celem tej inicjatywy było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Oferta łamigłówek i kursów jest obecnie bardzo bogata, dzięki propozycjom wielu partnerów, takich jak Microsoft, czy Disney.
W Polsce, dzięki zabiegom środowiska informatyków, od września 2017 roku programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole. Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań.
BSz
Zakup nowości wydawniczych
Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Krzysztofa Zadory do biblioteki szkolnej zostały zakupione nowości wydawnicze. Zarówno młodsi, jak i nieco starsi uczniowie mogą znaleźć coś dla siebie. Bibliotekarz nawiązał kontakt z łącznikami klasowymi, którzy na kartkach spisywali tytuły książek, które uczniowie chcieliby przeczytać. Wiele z nich udało się zamówić. Ponadto księgozbiór biblioteczny został zaopatrzony w nowe słowniki.
Na półki także zawędrowały nowe repetytoria, testy ósmoklasisty, które pozyskał bibliotekarz; dzięki zorganizowanemu niedawno kiermaszowi taniej książki.
Dziękujemy, a uczniów zapraszamy do wypożyczenia.
A.N.
Podziękowanie
Dziękujemy pani Annie Dziedzic (mamie Pawła kl. 7 oraz Piotrka kl. 3) za dar dla biblioteki w postaci serii książek naukowych dla najmłodszych pt. „Niezwykłe podróże po świecie Mikiego”. Seria jest bardzo liczna, a zarazem interesująca.
A.N.
Andrzejkowe zmagania lekturowe
W dniu 2 grudnia podczas comiesięcznego apelu szkolnego nastąpiło podsumowanie Szkolnego Konkursu Andrzejkowego „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, w tym dniu wręczono nagrody laureatom. Głównymi założeniami konkursu było: rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem polskim i angielskim, podniesienie umiejętności językowych, promowanie czytelnictwa i podniesienie samooceny uczniów. Odpowiedzialne za przebieg konkursu były panie: Edyta Jęczmionek i Katarzyna Nogieć. Zakres tematyczny konkursu obejmował znajomość książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz ekranizacji filmowej, tak więc zadania konkursowe były ułożone w oparciu o treść książki i filmu, ale zadania te były przygotowane w języku polskim i języku angielskim. Konkurs nie należał do najłatwiejszych, a jego uczestnicy zmuszeni byli do systematycznej pracy, bowiem codziennie w ciągu tygodnia na internetowej stronie szkoły pojawiało się nowe zadanie, a czas na wykonanie mijał o północy. Po podliczeniu punktów za wszystkie zadania ostateczne wyniki prezentują się następująco:
I miejsce – Patrycja Chmiel (klasa VI)
II miejsce – Przemysław Nogieć (klasa IV)
III miejsce – Emilka Walenciak (klasa V), Aleksandra Chmiel (klasa VI)
Wyróżnienie – Amelia Nurek (klasa V)
Nagrody – upominki z serii o Harrym Potterze, zostały ufundowane przez Dyrektora Prowadzącego Szkołę – Krzysztofa Zadorę.
K. N.
E.J.
ZAŁĄCZNIK:
Podziękowanie
Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie składa podziękowania wszystkim osobom, które wsparły zbiórkę dla Domu Samotnej Matki z Dzieckiem w Krakowie. Państwa postawa jest wzorem do naśladowania dla innych. Dziękujemy.
A.N.
Uwaga! Uwaga!
- 25
Klasa druga 29 listopada odwiedziła Sąd Rejonowy w Krakowie. Ale bez obaw. Byliśmy tam w charakterze zaproszonych gości, którzy pragną poznać specyficzny charakter pracy tej instytucji. Po podróży autokarem, po zatłoczonych ulicach miasta dotarliśmy na miejsce docelowe. W holu powitali nas pracownicy ochrony, co nas lekko stremowało, ale to nic. Po chwili przywitała nas pani sędzia i zaprosiła do środka. Niestety nie było to takie proste, ponieważ każdy z nas, my, pani i nasze mamy też, musieliśmy oddać nasze plecaki i torebki do kontroli. Kładliśmy je na taśmę, one przejeżdżały przez aparat prześwietlający i wyjeżdżały z drugiej strony, a my musieliśmy przejść wtedy przez "bramki". Wyszliśmy na drugie piętro, do jednej z wielu, sali rozpraw. Pani sędzia wyjaśniła nam:
- co to jest sąd,
- kto pracuje w sądzie,
- dlaczego niektórzy pracownicy noszą specjalne togi,
- dlaczego te togi mają żaboty różnego koloru,
- wyjaśniliśmy sobie co nam wolno, a czego nie,
- za co możemy ponieść odpowiednie konsekwencje,
- i wiele innych super ciekawych spraw.
W trakcie czytaliśmy i rozwiązywaliśmy zadania z kart pracy.
I wreszcie to na co czekaliśmy najbardziej. Wzięliśmy udział w "rozprawie" - symulacja gry. Wcielaliśmy się w role sędziów, prokuratora - oskarżyciela, adwokata - obrońcy, radcy prawnego, pełnomocnika, protokolantów, powoda, pozwanego, wielu z nas występowało w charakterze świadka. "Rozprawa" zakończyła się wydaniem wyroku. Ubranie stroju odpowiedniego dla odgrywanej roli dodało powagi całym zajęciom. Wizytę zakończyliśmy pysznym śniadaniem z deserem - czekoladowymi Mikołajami.
Wycieczkę zakończyliśmy zabawą na świeżym powietrzu wykorzystując pobliski plac zabaw. Tam wyładowaliśmy swoją energię. Potem wróciliśmy do szkoły. Było fantastycznie.
WM
Mikołaj w naszej szkole
Kto nie zna Świętego Mikołaja? – chyba nie ma takiej osoby. A kto wie jak żył Święty Mikołaj i dlaczego został świętym? Na to pytanie postanowiły odpowiedzieć 6 – latki, które w bardzo atrakcyjny sposób przedstawiły nam „Prawdziwą historię Świętego Mikołaja”.
Mikołaj – biskup, który zaszczycił nas swoją obecnością był pod wrażeniem nie tylko wiedzy 6- latków na temat jego życia, ale także talentów, jakie dzieci zaprezentowały. Okazało się, że wszyscy zgromadzeni przez cały rok byli grzeczni, dlatego też Święty Mikołaj każdego obdarował drobnym upominkiem.
„ A jeśli ktoś chciałby zostać takim Świętym Mikołajem – to wcale nie takie trudne, jak może się wydawać wystarczy z radością Miłość ludziom rozdawać”!
JS
21
Wyniki Konkursu
Liczna reprezentacja naszej szkoły w składzie: Gabriela Wywiał, Maja Nogieć, Przemysław Nogieć, Magdalena Baranik, Natalia Trela, Aleksandra Chmiel, Filip Piorun, Kacper Wywiał, wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Literacko-Plastycznym „Ja, mój kraj, moja mała ojczyzna” pod hasłem „Rodzinne historie” edycja specjalna V Powiatowego Konkursu Literacko-Plastycznego. Uczniowie swoje prace tworzyli pod okiem nauczycieli: Wiesławy Molendy, Katarzyny Nogieć, Aliny Warszawskiej. Tegoroczne zmagania obywały się pod honorowym patronatem: Wojewody Małopolskiego – Piotra Ćwika, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego – Łukasza Smółki i Starosty Krakowskiego – Wojciecha Pałki. Z ogromną radością informujemy, że nasi uczniowie znaleźli się w gronie 30 laureatów i w dniu 28 listopada na zaproszenie organizatorów wzięli udział w uroczystej gali podsumowującej konkurs mającej miejsce w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Wyniki naszych uczestników prezentują się następująco:
Kategoria klas II-III: Maja Nogieć – II miejsce, Gabriela Wywiał – wyróżnienie
Kategoria klas IV-VI: Natalia Trela – III miejsce, Przemysław Nogieć, Aleksandra Chmiel i Filip Piorun – wyróżnienie.
Podczas gali uczniom towarzyszyli rodzice i opiekunowie prac. Laureaci odebrali dyplomy wraz z nagrodami oraz specjalną publikację, a w niej ich prace. W tym dniu również organizatorzy wręczyli nagrodę specjalną, którą corocznie przyznają placówce wyróżniającej się największą grupą laureatów. Ta statuetka w tym roku trafiła do naszej szkoły, z czego jesteśmy ogromnie dumni. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, w szczególności laureatom i życzymy dalszych sukcesów!
K.N.
Małopolski Konkurs Języka Poskiego
18 października odbył się Małopolski Konkurs Języka Polskiego. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Wiktoria Górska kl. VIII.
Serdecznie gratulujemy.
Małopolski Konkurs Języka Angielskiego
15 października odbył się Małopolski Konkurs Języka Angielskiego. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Julia Gonkiewicz kl. VIII
Serdecznie Gratulujemy.
XVI Ogółnopolski Konkurs Polonistyczny
XVI Ogółnopolski Konkurs Polonistyczny "Z Ortografią na co dzień". Etap szkolny odbył się 29 października. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się:
Eryka Skrzypińska kl. IV oraz Klaudia Kluzek kl. VIII .
Serdecznie gratulujemy.
Świąteczne Kartki Dobroczynne
29.11. 2019 roku zakończyliśmy w naszej Szkole akcję charytatywną „Świąteczne Kartki Dobroczynne” zorganizowaną przez stowarzyszenie „Sursum Corda”. Akcja polegała na sprzedaży niezwykłych kartek pocztowych o tematyce związanej z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Zebrane środki finansowe w kwocie 120 zł i 20 gr zostały przesłane na konto fundacji „Sursum Corda”, która przeznaczy je na pomoc chorym i niepełnosprawnym. Nasi uczniowie zrozumieli szczytny cel zbiórki postępując bardzo ofiarnie. Świadczy o tym fakt, że wszystkie pocztówki zostały sprzedane w ciągu dwóch dni, a kilku uczniów dobrowolnie wpłaciło kwotę znacznie przewyższającą, sugerowaną przez organizatorów akcji, wartość kartki. Za godną naśladowania postawę pomocy bliźniemu w potrzebie, nasza Szkoła została uhonorowana pisemnym podziękowaniem od stowarzyszenia „Sursum Corda”.
ST
Zakończyła się zbiórka darów dla zwierząt
Od początku roku szkolnego do końca października w naszej szkole, odbywała się zbiórka darów dla bezdomnych zwierząt. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schroniskach oraz kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt. Cieszę się, że cała społeczność szkolna włączyła się w to przedsięwzięcie.
Serdecznie dziękuję uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz osobom spoza szkoły za tak ogromne zaangażowanie. Wspólnie pokazaliśmy, że los zwierząt nie jest nam obojętny.
Zebraliśmy sporo karmy, pościeli, koców, ręczników, zabawek i wiele innych rzeczy.
Wszystkie dary, zostały dziś przekazane fundacji „Serce dla Pupila”. Pani Luiza Król oraz pracownicy fundacji byli wdzięczni za okazaną przez Nas pomoc. Zwierzakom, dzięki naszej zbiórce, będzie łatwiej przetrwać zimę.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku powtórzymy tą akcję!
/Organizatorka akcji: Daria Kopeć/15
Spotkanie klasy 5 z założycielką fundacji „Serce dla Pupila”
Fundacja „Serce dla Pupila” pomaga ratować psie i kocie życia od 2014 roku.
Stworzyły ją osoby o ogromnych sercach i wielkiej pasji. Leczą, socjalizują, pokazują, że ludzie wcale nie są źli. Dzięki działaniom wolontariuszy jest to możliwe.
Dnia 22 listopada na godzinie wychowawczej klasy 5, odbyło się spotkanie z założycielką fundacji „Serce dla Pupila” Panią Luizą Król.
Uczniowie dowiedzieli się o cierpieniu bezdomnych zwierząt, co zrobić gdy spotkamy bezpańskiego psa, jak wygląda praca wolontariuszy w fundacji i schroniskach dla zwierząt, jakie są warunki adopcji psów i jak opiekować się własnymi pupilami.
Bardzo dziękujemy za ciekawą i pouczającą lekcję.
Pod koniec naszego spotkania, zostały przekazane dary zebrane w szkole podczas zbiórki dla zwierząt.
/Daria Kopeć/
9
Dzień życzliwości
Choć życzliwym i miłym powinno się być przez cały rok, to 21 listopada mieliśmy ku temu szczególną okazję. Świętowaliśmy, bowiem Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który uchwalono w roku 1973 w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem, o czym przypomniała nam klasa I.
Kolor żółty, który jest symbolem tego niezwykłego święta i całkowicie zdominował naszą szkołę. Uczniowie, a także nauczyciele, byli ubrani na żółto, bądź mieli na sobie akcenty w tym kolorze. Żółty kolor pojawił się również na balonach, które uczniowie otrzymali z zadaniem narysowania uśmiechniętej buźki i w ten sposób stworzenia „Girlandy Życzliwości ”. Na korytarzu powstało także „Drzewo życzliwości”, do którego można było przypinać listki z dobrymi słowami i pozdrowieniami.
Uczniowie w skupieniu wysłuchali „Legendy o tym, skąd wziął się uśmiech” oraz „Bajki o królu Ponuraku”, przygotowaną przez klasę II. Zrobiona przez klasę III krzyżówka przypomniała o „magicznych słowach”, które powinny towarzyszyć nam każdego dnia. Klasa I zaprezentowała również krótką inscenizację pt.” Dzień Uśmiechu”. Na zakończenie wszyscy uczniowie złożyli przyrzeczenie związane z życzliwym zachowaniem się, nie tylko w dniu święta.
Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto się zatrzymać i uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, czy przyjazne nastawienie.
J.S.
17
Ceramika
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ceramika .
Archiwum Aktualności