Nowa galeria Klasa siódma w stolicy została dodana do albumu fotograficznego
W dniach 16.05. – 18.05.2022 r. uczniowie klasy VII uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W ciągu trzech dni udało nam się zobaczyć i zwiedzić najciekawsze miejsca w stolicy. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Plac Zamkowy, Zamek Królewski z zewnątrz, Kolumnę Zygmunta, Katedrę św. Jana, Rynek Starego Miasta, Barbakan, mury obronne, pomnik Małego Powstańca, pomnik Jana Kilińskiego. Następnie piechotą przeszliśmy na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zobaczyliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podziwialiśmy Ogród Saski. O godzinie 15:00 punktualnie zjawiliśmy się w Senacie. Podczas godzinnego zwiedzania przewodnik oprowadził nas po budynku Senatu i przybliżył nam historię parlamentu. Dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje współczesny parlament i jak powstaje ustawa. Zostaliśmy zapoznani z pracą, obowiązkami i prawami parlamentarzystów. Po wizycie w Senacie udaliśmy się do hotelu na obiadokolację.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Nauki Kopernik. Wizyta w CNK stwarza idealne warunki do doskonalenia kluczowych kompetencji XXI wieku, m.in.: umiejętności logicznego i krytycznego myślenia, formułowania problemów, pytań oraz hipotez (badawczych), analizowania informacji i wnioskowania, odróżniania faktów od opinii, a także niezwykle ważnej umiejętności współpracy. Wspiera też rozwój osobistych zainteresowań uczniów i wspomaga procesy integracji wiedzy przedmiotowej z różnych dyscyplin – zarówno przyrodniczych, jak i humanistycznych. Eksperymentując na wystawach, młodzi ludzie mogą nie tylko odnieść swoje obserwacje dotyczące prezentowanych zjawisk do wiedzy z życia codziennego, ale także zweryfikować ich poprawność. Po trzech godzinach zwiedzania, udaliśmy się na dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego aby podziwiać panoramę Warszawy. Kolejnym punktem na naszej liście był Cmentarz na Powązkach. Uczniowie za sprawą przewodnika otrzymali duży zastrzyk historii. Zapoznali się z losami wielu bohaterów wojennych, których ciała spoczęły w tym miejscu. Dowiedzieli się, iż nekropolia na Powązkach jest najważniejszym w Warszawie miejscem upamiętnienia ofiar z czasów I i II wojny światowej, ofiar zbrodni katyńskiej, uczestników Powstania Warszawskiego oraz innych powstań znanych z historii. Wśród najciekawszych wspomnień znajdzie się na pewno odwiedzenie grobu Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i innych znanych poetów, pisarzy, harcerzy oraz aktorów, sportowców i artystów. Następnie udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie widzieliśmy: pomnik Fryderyka Chopina, Starą Pomarańczarnie, Wodozbiór, Biały Dom oraz Pałac na Wyspie. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do hotelu na obiadokolację.
Ostatniego dnia, zaraz po śniadaniu, udaliśmy się na Stadion Narodowy. Ten wielofunkcyjny obiekt sportowy zbudowany w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w styczniu 2012 roku i od tego czasu niezmiennie przyciąga tłumy gości zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniającego jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej, której tematem była sytuacja ludności cywilnej w Powstaniu Warszawskim. Prowadzący zajęcia przybliżył uczniom okoliczności wybuchu, przebieg i skutki Powstania. Dowiedzieliśmy się, jakie straty ponieśli warszawiacy podczas walk w stolicy. Zajęcia zakończyły się dyskusją na temat indywidualnych odczuć i emocji związanych z Powstaniem Warszawskim.
Do Naramy wróciliśmy około godziny 20:00. Taki wyjazd to wspaniała lekcja historii, sztuki, przyrody, czas kiedy mogliśmy pobyć razem. Takie wyjazdy integrują, uczą, ale są również odpoczynkiem od codzienności.
Wychowawca klasy – Daria Kopeć