Świąteczne życzenia
#Laboratoria Przyszłości marzec
- 27
W marcu przedszkolaki i dzieci z klas 1- 3 przygotowywały wiosenne mobile, wielkanocne stroiki, mandale, zajączki, kurczaki – różnorodne materiały łączone były klejem na gorąco. Sprzęt kuchenny: piekarnik, deski i wałki zostały natomiast wykorzystane do przygotowania mazurków, które zagoszczą na świątecznym stole.
Uczniowie kl. 5 - 6, na zajęciach informatyki, pracowali długopisami 3D – wykonywali ozdoby związane ze Świętami Wielkanocnymi (kolorowe pisanki, króliki, baranki…)
Na zajęciach koła plastyczno – fotograficznego wykonano zdjęcia wewnątrz szkoły ( gazetki, wystawki, pomieszczenia…), które posłużą do promocji placówki w środowisku lokalnym.
Aparat wykorzystano też na lekcji języka polskiego w kl.7 podczas inscenizacji sądu nad Balladyną.
W dalszym ciągu na zajęciach świetlicowych systematycznie wykorzystywane były akcesoria dziewiarskie.
Koordynatorzy
Wyniki Rekrutacji
W postępowaniu Rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024 przyjęto:
- do Oddziału Przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Naramie 25 dzieci,
- do klasy pierwszej przyjęto 20 uczniów.
Listy dzieci w załącznikach.
"Góra Grosza"
- 4
31 marca 2023 roku zakończyliśmy w naszej szkole akcję charytatywną "Góra Grosza".
W obecnym roku szkolnym zebraliśmy rekordową w historii naszej placówki kwotę 286,40zł. Zebraliśmy monety ważące prawie 23 kg. Szczególną aktywność w akcji wykazał Samorząd Uczniowski oraz uczniowie klasy ósmej, za co należą im się pochwały i szczególne uznanie. Zebrane "grosze" zostały odesłane do centralnych organizatorów akcji, przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego, drogą pocztową. Zostaną one przeznaczone na pomoc stypendialną, zakup ubrań, wsparcie psychologiczne, terapie, rozwój talentów oraz specjalistyczną opiekę całodobową dla potrzebujących dzieci z wielu miast i miejscowości w Polsce.Stefan Tochowicz
Wycieczka kl. 4
- 25
31.03.2023 r. dzieci z klasy IV wraz z wychowawcą p. Edytą Jęczmionek i p. pedagog Emilią Garbalą udały się na wycieczkę do pokoju zagadek Gamescape w Krakowie oraz do Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pokoju zagadek dzieci zostały podzielone na trzy grupy i w trzech różnych pokojach tematycznych rozwiązywały ciekawe zagadki. W czasie zabawy ćwiczyły umiejętności logicznego myślenia pod presją czasu oraz pracy w zespole. W Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ zwiedzaliśmy z przewodnikiem wystawę „Niesamowity Świat Zwierząt”. Trasa obejmowała przegląd współczesnych zwierząt pod kątem ich funkcjonowania w wybranych ekosystemach, w tym odżywiania, rozmnażania, poruszania i obrony przed drapieżnikami; pochodzenie ewolucyjne człowieka jako gatunku, jego pozycja w świecie zwierząt oraz wpływ na środowisko przyrodnicze i bioróżnorodność.
Wycieczka była udana i pełna wrażeń.
E.J.
Wycieczka kl. 2 i 3
- 13
23 marca klasy 2 i 3 wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Wyjazd był już o 7.00, aby zdążyć na pierwsze zajęcia. Najpierw odwiedziliśmy WOMAI Kraków Centrum Nauki i Zmysłów. Muzeum sensoryczno-naukowe.
Podziwiana wystawa jest kolekcją wszelkiego rodzaju eksperymentów naukowych, dzięki którym dowiedzieliśmy się, jakie reguły rządzą światem wokół nas. Czy dźwięk może mieć swój własny kształt? A cień, jakiego jest koloru? Jak przy pomocy, zdawać by się mogło, zwykłych okularów odwrócić świat do góry nogami? Trwające 90 min zwiedzanie było alternatywną formą edukacji, opartej przede wszystkim na zabawie. Odbywało się w obecności przewodnika, który chętnie tłumaczył wszystkie zagadnienia i z przyjemnością odpowiadał na pytania związane ze światem nauki. Wszystkie doświadczenia pokazane przez przewodnika dzieci powtarzały własnoręcznie, aby osobiście doświadczyć niezwykłych doznań. Miały one niepowtarzalną okazję stworzenia map hipsometrycznych, odbycia podróży na Marsa wraz z Elonem Muskiem, oderwania się od własnego cienia czy wykonania nietypowych eksperymentów ze światłem i dźwiękiem. W każdym pomieszczeniu zaskakiwały nas zadziwiające zjawiska optyczne związane z działaniem różnorodnego światła. I ciągle było słychać okrzyki „Łał!”.
Po tych wrażeniach czekał nas spacer ulicami Krakowa do Rynku Głównego. W Muzeum Narodowym w Sukiennicach czekało nas spotkanie z pięknymi obrazami. Wzięliśmy udział w lekcji – „Namaluj mi bajkę. Legendy, baśnie i mity w obrazach”. Dowiedzieliśmy się jaka jest różnica między bajką a baśnią, jak powstawały podania i legendy. Szukaliśmy w obrazach elementów związanych ze znanymi baśniami.
Po udanych zakupach na Rynku przeszliśmy na Plac Matejki, poznając miejsca związane ze słynnym malarzem Janem Matejką.
Po chwili zabawy i odpoczynku wróciliśmy do szkoły. Wycieczka była fantastyczna.
WM, DW
Turniej Piłki Nożnej
„Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”
- 8
Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie to prężnie działające miejsce. Uczniowie, zarówno młodsi jak i starsi, mogą znaleźć w niej odpowiednią książkę dla siebie. Dzieje się tak za sprawą corocznego aktualizowania księgozbioru. Nowości czytelnicze pozyskiwane są w ramach uczestnictwa w programach/projektach czytelniczych bibliotekarza oraz hojności pana Krzysztofa Zadory – dyrektora szkoły. Uczniowie sami tworzą listy nowości książkowych, które chcieliby przeczytać. Biblioteka także włącza się w akcje charytatywne, współpracę z innymi nauczycielami, Samorządem Uczniowskim oraz społecznością lokalną. Organizuje imprezy czytelnicze, wycieczki. W tym roku został zamontowany projektor z tablicą; także lekcje biblioteczne będą atrakcyjniejsze.
Dzieci wypożyczają książki, czytają na przerwach, korzystają z komputerów, z kiermaszów książkowych oraz z chęcią rozmawiają z nauczycielem bibliotekarzem.
Bibliotekarz
Plastyka - marzec
- 4
W marcu w naszej szkole zrobiło się bardzo kolorowo, a to wszystko za sprawą prac plastycznych, które zostały wykonane przez uczniów na lekcjach plastyki.
Uczniowie wykonali:
- kompozycję otwartą przy użyciu pasteli i zdjęcia przedstawiającego widok,
- krajobraz wiosenny malowany pastelami na papierze ściernym,
- wiosenne kwiaty wykonane techniką akwarelową,
- kolaż z wycinków z gazet przedstawiający surrealizm (fotografia w sztuce nowoczesnej).
Wszystkie prace zostały przywieszone na gazetkach w całej szkole.
Daria Kopeć
Konkurs - Zakładka na 100 - lecie Szkoły Podstawowej w Naramie
Światowy Dzień Zespołu Downa - 21 marca
- 3
W tym dniu klasa 5 przyłączyła się do świętowania tego dnia, biorąc udział w akcji zakładania skarpetek nie do pary, okazując w ten sposób solidarność z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami.
Pamiętajmy, że: ,,Piękno jest w każdym z nas!”.
K. T.-F.
POWITANIE WIOSNY
- 30
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny był 20 marca, a kalendarzową powitaliśmy 21 marca. Tego dnia wszystkie klasy młodsze i przedszkolaki uczestniczyły w uroczystości pt „Żegnaj zimo – witaj wiosno”.
Każdy z nas przyszedł ubrany na zielono. Dzieci klas 1-3 paradowały we wspaniałych wiosennych kapeluszach. Na kapeluszach były kolorowe kwiaty, ptaszki, motylki, ślimaki i inne różnorodne zwiastuny wiosny.
Na wstępie była wielka „burza mózgów” – Jakie znamy zwiastuny wiosny? – i tu las rąk, kto wie więcej, kto powie to pierwszy i fantastyczna wymiana informacji.
Potem przedszkolaki zaprezentowały z tej okazji swoim starszym kolegom piękny teatrzyk pt. "Powrót bocianów." W zaczarowany sposób przeniosły dzieci w świat charakterystycznych dla Polski ptaków i budzącej się wiosennej przyrody. Świetnie opracowane aktorsko role, fantastyczne kostiumy, ciekawa aranżacja piosenek z wykorzystaniem instrumentów, żywa choreografia taneczna tak zainteresowała dzieci, że w absolutnym skupieniu oglądały cały spektakl. Ogromne brawa dla małych aktorów.
Następnie uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie recytatorskim „Wierszyki łamiące języki”. Każda klasa wytypowała czterech reprezentantów. Wysłuchaliśmy bardzo, ale to bardzo trudnych wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej. Z ogromnym podziwem słuchaliśmy recytacji, w których trudne wyrazy następowały jeden po drugim, a sprawność językowa zadziwiała całe audytorium. Jury miało niesamowicie trudne zadanie.
Spotkanie zakończyło się wręczeniem dzieciom przez p. Dyr. Krzysztofa Zadorę i wychowawców nagród w Konkursie Plastyczno-Technicznym pt. „Ekologiczne Ptaki - Cudaki” oraz w Konkursie Ortograficznym.
Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom!
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, którzy zaangażowali się w pomoc w organizacji tego wesołego dnia.
Justyna Stanek i Bożena Małek
Dzień Bezpiecznego Internetu
- 5
W tym roku nasza szkoła włączyła się aktywnie w obchody Ogólnopolskiego Dnia Bezpiecznego Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie.
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023.
W ramach obchodów DBI w naszej szkole klasa VIII podczas godziny wychowawczej wykonała plakaty nawiązującego do tego wydarzenia, które zostały wywieszone na gazetce szkolnej. Uczniowie zapoznali się z netykietą, czyli zbiorem reguł właściwego, przyzwoitego zachowania się w sieci, a także poznali negatywne skutki hejtu internetowego.
Daria Kopeć
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „EKOLOGICZNE PTAKI – CUDAKI”
- 10
Dnia 21.03.2023 r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny „Ekologiczne Ptaki - Cudaki”. Przedmiotem konkursu było wykonanie „ptaka cudaka” – pracy przestrzennej z wykorzystaniem surowców wtórnych.
Głównymi celami konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych wśród dzieci, propagowanie właściwych postaw ekologicznych, a także wykorzystanie surowców wtórnych jako materiału do działań artystycznych.
Konkurs był adresowany do dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-III i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wpłynęło aż 36 prac konkursowych. Uczestnicy wykazali się bogatą wyobraźnią i kreatywnością.
Wyłonienie zwycięzców z tak dużej ilości uczestników było bardzo trudne. Jury podczas oceny zwracało uwagę na pomysłowość i staranność wykonania „ptaka – cudaka” oraz różnorodność wykorzystania materiałów wtórnych.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostali uczestnicy drobne upominki.
Wyniki:
W kategorii klas „0” - 1
I miejsce – Tymon Kmita kl. 0B
II miejsce – Alicja Grochowina kl. 0A
III miejsce – Laura Browarnik kl. 0A, Alina Lewkowicz kl. 0B
Wyróżnienie: Wiktoria Gadzina – kl. 0B, Larysa Golisz – kl. 0B, Milena Miszczyk - kl. 1
W kategorii klas 2-3
I miejsce – Przemysław Bartuś kl. 2
II miejsce – Maciej Januszek kl. 3
III miejsce – Karina Matula - kl. 3
Wyróżnienie:
Hanna Matula - kl. 2, Amelia Rudowska – kl. 2, Oskar Dudek – kl. 3, Patryk Stolarski – kl. 3
Serdecznie Gratulujemy!
Dziękujemy za udział.
J. Stanek, B. Małek
Warsztaty ceramiki artystycznej
- 3
W piątek 17 marca przedszkolaki i dzieci z klas I – III wzięły udział w warsztatach ceramiki artystycznej. Na zajęciach wykonywane były prace inspirowane tematyką nadchodzących świąt. Powstały baranki, zajączki, kurczątka i pisanki, które już wkrótce ozdobią wielkanocne stoły. Gliniane wyroby trafią teraz do pracowni Angoba, gdzie zostaną poddane obróbce wykończeniowej.
E.O.
KIERMASZ OZDÓB WIELKANOCNYCH
KONKURS JĘZYKOWO-PLASTYCZNY NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ
Kiermasz Taniej Książki
Biblioteka zaprasza na Kiermasz Taniej Książki w dniach od 15.03. (środa) – 31.03. (piątek).
Laboratoria Przyszłości – luty 2023
W miesiącu tym korzystaliśmy z aparatu fotograficznego, dokumentując szkolne obchody Dnia Języka Ojczystego, prace plastyczne wykonane przez uczniów w ramach koła plastyczno – fotograficznego oraz wycieczki szkolne w klasach 0-3. Na zajęciach świetlicowych uczniowie w dalszym ciągu pracowali, wykorzystując akcesoria dziewiarskie (szydełka) do wykonania wiosennych kwiatków.
Koordynatorzy
Zwycięstwo drużyny z Naramy
- 7
W dniu 10 marca, w auli MCDN w Krakowie, odbył się finał etapu parkowego XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznaj Parki Krajobrazowe Polski”, którego celem było wyłonienie najlepszych drużyn z każdego parku krajobrazowego w województwie małopolskim.
Serdecznie gratulujemy naszej drużynie w składzie: Kasia Prusiewicz, Ania Kmita i Milena Turek zwycięstwa w grupie szkół reprezentujących Dłubniański Park Krajobrazowy. Zajęcie I miejsca świadczy o zdobyciu ogromnej wiedzy i zaangażowaniu.
Laureaci etapu parkowego otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Drużyna reprezentować będzie naszą szkołę w wojewódzkim etapie konkursu 21 kwietnia 2023 r. Dziękujemy dziewczynom i życzymy powodzenia w dalszym etapie!!!
K. Płażek-Opyrchał
Archiwum Aktualności