Dzisiaj trzecioklasiści przypomnieli swoim młodszym kolegom zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Z utworu " Uliczna gra " płynie najważniejsza nauka : na ulicy pieszy ma tylko JEDNO życie. Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci o tym pamiętają! Zobaczcie nasze sceniczne kostiumy-zapraszamy.
Bezpieczny pieszy
Ognisko integracyjne
Po nauczaniu wczesnoszkolnym uczniowie przechodzą na tzw. II etap edukacji, nauczanie przedmiotowe. Każdego przedmiotu uczy inny nauczyciel, zmienia się też wychowawca. Aby lepiej się poznać, tegoroczni czwartoklasiści Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie usiedli wraz z wychowawcą przy ognisku. Najpierw piekli kiełbaski, po skonsumowaniu których nabrali sił do wspólnego śpiewu i zabaw integracyjnych. Pomysły czerpali z lektury „Czarne Stopy” Seweryny Szmaglewskiej. Opowiadali też o swoich zainteresowaniach.
Ognisko sprawiło, że wszyscy poczuli się super; humory dopisywały. Pewnie po takim dniu i nauka będzie łatwiejsza.
Żegnajcie wakacje, witaj szkoło!
Dzień 3 września był dniem niezwykle ważnym, ponieważ społeczność PSP i PG w Naramie spotkała się, by w uroczysty sposób pożegnać dwumiesięczne wakacje i powitać nowy rok szkolny 2012/2013.
Inauguracja rozpoczęła się mszą św. celebrowaną przez ks. proboszcza Jana Jurkowskiego, który w homilii zachęcał dzieci i młodzież do odkrywania
i rozwijania talentów, do zdobywania umiejętności istotnych dla ich rozwoju. Ponadto podzielił się wrażeniami z pobytu na Białorusi; zwiedził miejsca związane z polskim poetą -Adamem Mickiewiczem, bohaterem narodowym -Tadeuszem Kościuszko i piosenkarzem- Czesławem Niemenem.
Następnie, już w szkole, pan dyrektor Krzysztof Zadora skierował do wszystkich zebranych słowa powitania. Szczególnie miło i ciepło powitał pięciolatków, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły. Przedstawił też organizację roku szkolnego. Zaznaczył, że w następnym wrześniu uroczystość odbędzie się na nowej sali gimnastycznej, na którą od dawna czekamy.
W dalszej części uczniowie z koła teatralnego „Młode Talenty” przedstawili program artystyczny. Po odśpiewaniu hymnu szkoły i wyprowadzeniu pocztu sztandarowego uczniowie rozeszli się do klas na spotkanie powakacyjne z wychowawcami. Na pewno mieli dużo do opowiedzenia.
Debata oksfordzka w XIV LO w Krakowie
W poniedziałek 11 czerwca uczniowie Publicznego Gimnazjum w Naramie, odpowiadając
na zaproszenie XIV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, wzięli udział w tzw. debacie oksfordzkiej. Podobnie jak na Uniwersytecie w Oksfordzie, tak i tutaj istotą debaty jest dyskusja, mająca na celu przygotowanie jej uczestników do argumentowania swych stanowisk w dorosłym życiu. Na gimnazjalnym i licealnym etapie najważniejszym celem debaty jest przygotowanie mówców do przejrzystego wyrażania swoich argumentów i występowania na forum publicznym. Debata oksfordzka uczy również cierpliwości i pewności siebie oraz wzajemnego słuchania
i logicznego podważania argumentów przeciwników w dyskusji.
Nasza drużyna w składzie: Monika Zębala i Wiktoria Krawczyk z kl. II oraz Dominika Nowak
i Piotr Bieroń z kl. III, broniła tezy głoszącej, że na rynku pracy bardzie liczy się wykształcenie niż praktyka. Drużyna przeciwna, czyli uczniowie XIV LO, stanowili opozycję, czyli bronili tezy
o wyższości praktyki. Nasi gimnazjaliści występowali jako pierwsi i wygłosili dobrze przygotowane mowy, następnie głos zabrali przeciwnicy, po czym nastąpiło zbijanie argumentów przeciwnika przez obie strony. Kolejnym etapem były pytania z sali, na które także należało odpowiedzieć. W tej części również uczestniczyli nasi uczniowie: Joanna Dziedzic, Daria Nocuń
i Patryk Gumula z kl. I. Dyskusja była gorąca, a nad jej przebiegiem czuwał Marszałek, dbając o to, by nie odejść od tematu. Wystąpienia obu stron były oceniane przez specjalną komisję, w której zasiedli przedstawiciele nauczycieli i uczniów wszystkich debatujących w danym dniu szkół, czyli XIV LO, Gimnazjum w Rząsce i naszej szkoły. Nas reprezentował w jury uczeń kl. II – Dominik Szmerek i opiekunka debatujących – Barbara Borek.
Po zakończeniu i debaty i podliczeniu punktów okazało się, że przegraliśmy tylko 5 punktami (na ok. 300). Następnie uczestniczyliśmy jeszcze w debacie Gimnazjum z Rząski z licealistami,
po czym wróciliśmy do Naramy. Wydaje się, że przedsięwzięcie było dobrym pomysłem, rzeczywiście kształcącym podstawowe umiejętności przydatne nie tylko w szkole, ale i w życiu. Uczestnicy dyskusji chętnie przystąpią w przyszłym roku szkolnym do podobnej debaty, która zostanie przeprowadzona w naszej szkole w ramach projektu gimnazjalnego. Chętnych zapraszamy do współpracy.
Gimnazjaliści w Urzędzie Gminy Michałowice
Dnia 18 czerwca 2012 r. uczniowie klasy II G pod opieką pani Barbary Borek i pani Katarzyny Korczyńskiej udali się do Urzędu Gminy w Michałowicach. Przywitał nas pan Jarosław Sadowski, który obecnie pełni funkcję zastępcy wójta gminy Michałowice. Następnie zostaliśmy zaproszeni do sali obrad, gdzie pan Sadowski przedstawił strukturę organizacyjną urzędu i omówił jego funkcjonowanie oraz kompetencje władz samorządowych w gminie. Mogliśmy także zdobyć wiele ciekawych informacji na temat planowanych kierunków rozwoju gminy. Na koniec wizyty w urzędzie każdy uczeń miał okazję poczuć się jak prawdziwy petent, gdyż musiał samodzielnie wypełnić wniosek i udać się do właściwego referatu w celu rozwiązania powierzonego zadania. I tak gimnazjaliści starali się m. in. o uzyskanie dowodu osobistego, zgody na wycięcie drzewa czy zakładali własną działalność gospodarczą.
Mam nadzieję, że wizyta w Urzędzie Gminy pozwoli gimnazjalistom szybko i sprawnie odnaleźć się w roli przyszłych petentów i zachęci uczniów do podejmowania aktywności w środowisku lokalnym.
K. K.
Wycieczka do wioski indiańskiej
W czwartek, 21 czerwca najmłodsi uczniowie naszej szkoły pojechali do indiańskiej wioski. Pierwszy dzień lata trochę zaniepokoił dzieci-zaczęło padać. Na szczęście było to tylko krótkie deszczowe pożegnanie wiosny. W Szczyrzycu, dwie godziny drogi od Naramy, jest urządzone takie miejsce, gdzie można poznać zwyczaje, stroje, wyposażenie tipi Indian amerykańskich, zrobić sobie amulet, poznać muzykę etniczną z różnych kontynentów i świetnie się bawić w różnych konkurencjach sprawnościowych. Dzieci hasały więc do woli- zapraszamy do galerii ze zdjęciami. W drodze powrotnej wycieczkowicze wstąpili do muzem w szczyrzyckim opactwie cystersów, gdzie czas trochę wolniej płynie zgodnie z maksymą " Ora et labora". Zmęczeni, pełni wrażeń i bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu późnym popołudniem. PIĘKNIE DZIĘKUJEMY NASZEMU PANU DYREKTOROWI - TO ON SFINANSOWAŁ WYCIECZKĘ DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW!
SPOTKANIE Z PANIĄ EWĄ STADTMULLER
W piątek 22 czerwca przyjechała do naszej szkoły na spotkanie z najmłodszymi uczniami pani Ewa Stadtmuller - krakowska pisarka i poetka. Pani Ewa przeniosła się z dziećmi do cudownej krainy, w której słowo spotyka się ze słowem, szuka dla siebie rymu, opowiada o uczuciach, przybliża to, co dalekie i nieznane, tłumaczy rzeczywistość. Ta kraina to świat literatury dla dzieci. Pisarka zapewnia nas, że każdy może do tej krainy wejść bez specjalnego zaproszenia- trzeba tylko chcieć ! Dzieci świetnie bawiły się na tym spotkaniu- rymowały, współtworzyły teatrzyk, żywo i aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Miały tez okazję nabyć książeczki autorstwa naszego Gościa z osobistą dedykacją. Dziękujemy Panu Dyrektorowi za zakup książek dla najmłodszych czytelników naszej szkolnej biblioteki.
E.O.
Święto szkoły
To już 12 imieniny Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie. Obchodzimy je 8 czerwca, bo właśnie w tym dniu Królowa Jadwiga została wyniesiona na ołtarze.
Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się mszą św., którą celebrował ks. Prefekt Michał Krężel. Następnie, już w szkole, po powitaniu Gości można było obejrzeć występ koła teatralnego „Młode Talenty”. Aktorzy przedstawili inscenizację o życiu Patronki. Przenieśli nas w czasy Pani Wawelskiej, gdzie mieliśmy okazję „na żywo” spotkać się z królową Jadwigą i królem Władysławem Jagiełło. Uczniowie w regionalnych ludowych strojach – „krakowiacy ” prezentowali się znakomicie. Po oficjalnej części, nieco humoru dostarczyli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w skeczach „Wsi spokojna, wsi wesoła”. W dalszej kolejności wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu koła muzycznego. Występ podobał się; na życzenie publiczności zespół bisował. Po wręczeniu nagród za szkolne konkursy, m.in. o królowej Jadwidze, odbył się konkurs „Śpiewać i grać każdy może”. Były emocje, bo występ solo przed tak dużą publicznością to niemałe wyzwanie. Na zakończenie pojawił się akcent sportowy w związku z rozpoczęciem EURO 2012- hymn w wykonaniu „Jarzębianek” (z gimnazjum ) oraz słodka mieszanka kibica.
Święto Szkoły upłynęło w miłej i podniosłej atmosferze- wypowiedzi Gości: Sekretarza Gminy Iwanowice, Rodziców Dyrektora Szkoły, Nauczycieli.
„Dawno nie widziałam tak dobrze zorganizowanego i pięknego Święta Szkoły ”,
„Posiadacie wiele talentów, nie tylko sportowych”…, „Takie występy powinny się odbywać co miesiąc ”…
Dziękujemy wszystkim przyjaciołom szkoły za uświetnienie tej uroczystości.
Sprawdzian po klasie 6 wyniki
3 kwietnia 2012r. uczniowie szóstych klas szkół podstawowych w całej Polsce pisali, na zakończenie edukacji, sprawdzian interdyscyplinarny przysłany przez Centralne Komisje Egzaminacyjne.
Celem sprawdzianu było zbadanie, w jakim stopniu uczniowie opanowali umiejętności w standardach:
czytania,
pisania,
rozumowania,
korzystania z informacji,
wykorzystania wiedzy w praktyce
Pod koniec maja placówki otrzymały wyniki.
Tegoroczny zestaw zadań był trudniejszy od ubiegłorocznego ( opinia CKE w Krakowie). Dla naszej szkoły wyniki przedstawiają się następująco:
Średni wynik w punktach
% pkt
szkoła
25,9
65,00%
gmina
23,8
60,00%
powiat
24,4
61,00%
województwo
23,7
59,00%
Szkoła mieści się w górnej granicy 7 staninu standardowej dziewiątki, co oznacza, że osiągnęliśmy wysoki wynik. Świadczy to o dobrej pracy szkoły i pozwala pozytywnie prognozować dalszą umiejętność uczenia się absolwentów naszej szkoły podstawowej w gimnazjum.
I miejsce Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Naramie w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Iwanowice
Z ostatniej chwili! Z dumą i radością informujemy wszystkich, którzy odwiedzają naszą stronę internetową o naszym sukcesie. Zdobyliśmy dzisiaj Puchar Wójta Gminy Iwanowice - drużyna piłkarska Szkoły Podstawowej w finale rozgrywek pokonała drużynę Szkoły Podstawowej w Celinach wynikiem 5:3, a nasi gimnazjaliści w finale pokonali piłkarską ekipę z Gimnazjum w Iwanowicach rezultatem 1:0. Gra była zacięta, chłopcy włożyli w nią serce, siły i mnóstwo energii. Warto rywalizować ze sobą, pokonywać negatywne emocje a sukces wtedy wyśmienicie smakuje. W rozgrywkach piłki siatkowej zwycięstwo przypadlo dziewczętom z Iwanowic, nasze zawodniczki zajęły miejsce 3. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy z rąk pana Zbigniewa Grzyba - Wójta Gminy Iwanowice, nagrody rzeczowe dla pozostałych uczestników ufundowała Komenda Powiatowa Policji w Krakowie. Gratulujemy zwycięzcom, ich trenerom i opiekunom. Słowa uznania kierujemy pod adresem naszych rywali dziękując im za udział w sportowej rywalizacji.
E.O.
Zdjęcia z Turnieju znajdują się w Albumie fotogragicznym. Zapraszamy
Wycieczka do Pszczyny i Oświęcimia
30 maja 2012 r. odbyła się wycieczka uczniów Publicznego Gimnazjum w Naramie do Pszczyny i Oświęcimia. Z niewielkim opóźnieniem dotarliśmy do pierwszego miejsca postoju, czyli do Pszczyny.
Po podzieleniu się na dwie grupy zostaliśmy oprowadzeni po pałacu pszczyńskich Hochbergów. Młodzież mogła podziwiać autentyczne wnętrza dawnego zamku książąt śląskich, urzekające przepięknym westybulem, paradnymi schodami, salonami, galeriami i biblioteką oraz prywatne apartamenty książęce i apartament cesarza Wilhelma I, a także zapierającą dech w piersiach salę lustrzaną. W podziemiach zobaczyliśmy zbrojownię, ilustrującą europejskie i orientalne uzbrojenie z okresu od XVI do początku XX wieku. Następnie udaliśmy się do Zagrody Żubrów, znajdującej się w parku otaczającym zamek. Prócz żubrów, które mogliśmy obserwować w czasie karmienia, podziwialiśmy również sarny, daniele i ptactwo wodne, jednak największe zainteresowanie wzbudził przechadzający się wolno paw. Po powrocie do autokaru wyruszyliśmy do Oświęcimia.
Kolejne miejsce naszej wędrówki to muzeum znajdujące się na terenie hitlerowskiego obozu zagłady wielu milionów ludzi, w tym głównie Żydów. Jak każdy więzień, tak i my weszliśmy przez bramę z napisem: „Arbeit macht frei”, by znaleźć się w przestrzeni męczeństwa przedstawicieli wielu narodów. Gimnazjaliści obejrzeli kilka wystaw, znajdujących się w dawnych „blokach”, w tym m.in. gabloty zawierające włosy ofiar i przedmioty, które przywieźli ze sobą do Auschwitz, takie jak buty, grzebienie, szczoteczki do zębów, walizki, protezy. Zobaczyli też makiety ukazujące uśmiercanie ludzi w komorach gazowych i puszki po śmiercionośnej substancji – cyklonie B. Pani przewodnik zaprowadziła nas również pod ścianę śmierci i do celi, w której poniósł głodową śmierć Ojciec Kolbe. Następnie przewieziono nas do Birkenau, gdzie zobaczyliśmy drewniane baraki, w których spali więźniowie i więźniarki, tzw. Kanadę oraz krematorium nr 3 położone blisko lasu z ruinami sali, w której dokonywał sekcji zwłok oprawca Mengele. Żegnając się z nami, pani przewodnik podziękowała młodzieży za stosowne zachowanie i poprosiła, żeby pamiętać o tym miejscu, by ludobójstwo nigdy więcej się nie powtórzyło.
Bardzo zmęczeni udaliśmy się w drogę powrotną. Wycieczkowicze byli jednak tak głodni, że konieczny okazał się postój w „KFC” i drobna przekąska. Stamtąd już bez przeszkód dojechaliśmy do Naramy. Wycieczka skończyła się o 19.30 i na pewno długo pozostanie w pamięci uczestników.
Święto rodziny
W czwartek 31 maja gościliśmy w szkole rodziców naszych najmłodszych uczniów. To na święto mamy i taty dzieci przygotowały pod czujnym okiem wychowawców i nauczycieli wiersze i piosenki, własnoręcznie wykonały drobne upominki, pilnie trenowały układ taneczny. W uświetnienie imprezy włączyli się starsi uczniowie z koła muzycznego i tanecznego.Ta uroczystość budzi zawsze pozytywne emocje, wywołuje wzruszenie, budzi ciepłe uczucia. Słowa wypowiadane przez dzieci są niezwykle szczere. Niektórzy uczniowie nawet sami układali wiersze na tę okazję - dobrze znają swoich rodziców, więc pisali od serca. To wieczorne spotkanie dosłodziło ciasteczkowe "co nieco ".
E.O.
Zjazd Szkół Jadwiżańskich
30 maja czteroosobowa delegacja naszej szkoły podstawowej(poczet sztandarowy) w składzie: Justyna Płatek, Paula Wywsik, Mikołaj Olchawski oraz królewna – Dominika Wywiał, pod opieką p. Aliny Warszawskiej, wzięła udział w II Zjeździe Szkół Jadwiżańskich. Zjazd odbył się w związku z przypadającą w 2012 roku 15 rocznicą kanonizacji Pani Wawelskiej.
Delegacje ze szkół (podstawowych, gimnazjów, liceów) całej Polski spotkały się przed Barbakanem, skąd przemaszerowały Drogą Królewską na Wawel. Korowód w strojach stylizowanych z epoki Królowej Andygaweńskiej zachwycał krakowskich turystów.
W Katedrze Wawelskiej „Tu wszystko jest Polską” odbyła się Msza św., którą celebrował biskup Krakowa. Po Mszy uczniowie udali się pod Czarny Krzyż - miejsce relikwii św. Jadwigi Królowej, gdzie po krótkiej wspólnej modlitwie odbyło się złożenie róż dla Patronki przez królewny szkół, a następnie wręczenie Statuetek Perełek i Medali Rodziny. Nasz uczeń – Marceli Krawczyk z kl. VI został laureatem „Perełki”- nagrody ufundowanej przez QJF w Melbourne w Australii. Otrzymał „List Gratulacyjny”, a perełka została złożona w skarbcu na Wawelu. Będzie ją można wkrótce zobaczyć!. Po uroczystościach w Katedrze (już w seminarium duchownym) miały miejsce wybory Królowej Roku 2012/2013. Wybory uświetnił występ teatralny młodzieży Katolickiego Liceum Humanistycznego w Otwocku.
Udział w Zjeździe dostarczył naszym uczniom wielu pozytywnych wrażeń i na długo pozostanie w pamięci.
Perełka Świętej Jadwigi Królowej
W związku z przypadającą w 2012r. piętnastą rocznicą Kanonizacji Pani Wawelskiej Fundacja QJF ogłosiła konkurs „Perełki św. Jadwigi Królowej”.
Wszystkie szkoły z całej Polski, noszące imię Patronki, mogły wytypować 1 ucznia kandydata do nagrody, który spełni warunki podane w regulaminie konkursu. Wychowawca klasy szóstej- p.Alina Warszawska zebrała dokumentację potwierdzającą dokonania wychowanka Marcelego Krawczyka, opisała warunki i wysłała kartę zgłoszenia.
„W konkursie wzięło udział więcej uczniów niż jest przeznaczonych perełek, dlatego trudny był wybór najlepszej dziesiątki”.
Wśród laureatów tegorocznej edycji Perełki 2012 znalazł się Marceli Krawczyk, uczeń kl. VI PSP im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie. Gratulujemy pięknego osiągnięcia!
Międzyszkolne Zawody Szachowe o Puchar Wójta Iwanowic
15 maja bieżącego roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramie odbyły się Międzyszkolne Zawody Szachowe O Puchar Wójta Iwanowic, przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy.
W zawodach wzięły udział trzyosobowe drużyny z pięciu szkół. Uczniowie grali systemem szwajcarskim-kontrolowanym na dystansie 5 rund z zegarami szachowymi(15 min. dla zawodnika), zgodnie z przepisami Kodeksu Szachowego i pod czujnym okiem inicjatora i pasjonata „królewskiej gry”- Dyrektora szkoły, p. Krzysztofa Zadory. Pochyleni nad szachownicą zawodnicy „walczyli’’ zawzięcie. Każdy chciał wygrać! Manewry na szachownicy można było przyrównać do pola bitwy, na którym ścierają się dwa równie silne królestwa. Wygrywa gracz z większą wyobraźnią, który przy pomocy swojej „armii”(bierek)wspiera, osłania swojego króla przed atakiem i który dąży do schwytania króla rywala.
W kategorii szkół podstawowych udało się zwyciężyć: Piotrowi Tomczykowi / PSP w Naramie/, Markowi Jaszczurowi / PSP w Naramie/, Patrykowi Rosołowi / SP w Widomej/. Najlepszą szachistką okazała się Zuzanna Kłusek /SP w Sieciechowicach/.
W kategorii gimnazjów I miejsce wywalczył Jakub Tomczyk /PG Narama/, II- Angelika Nurek / PG Narama/, III-Mateusz Jaszczur /PG Narama/.Tytuł najlepszej szachistki otrzymała Angelika Nurek /PG Narama/.
Puchar Wójta Iwanowic zdobyły szkoły w Naramie. Faktem jest, że uczniowie już od klasy pierwszej opanowują zasady obowiązujące w tej grze szachowej na zajęciach pozalekcyjnych organizowanych w szkole.Wygrana zatem nie jest zaskoczeniem.
Organizatorzy zawodów serdecznie dziękują Wójtowi Gminy Iwanowice- p. Zbigniewowi Grzybowi za objęcie patronatem zawodów, Kierownik GOK- p. Helenie Nawalany za ufundowanie nagród ,Państwu Nauczycielom za umożliwienie uczniom udziału w zawodach i opiekę nad nimi.
Gra z „rywalem” na tym samym poziomie zaawansowania, na pewno dała uczniom dużą satysfakcję.
Wycieczka kl. 0-III
W poniedziałek 14 maja najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Tym razem dzieci pojechały do Filharmonii Krakowskiej na "Wielki Finał- w sześć koncertów dookoła świata".W podróż zabrała dzieci Babcia Melodia, Dziadek Rytmus i Kuzynka Klawiaturka. Usłyszeliśmy walce znad Dunaju, rytmy gorącej Hiszpanii, ludową muzykę słowacką graną na cymbałach, ognistego czardasza, romantyczny kwiatowy walc.
Artystki śpiewały piękne arie operowe i operetkowe, a uczennice studia baletowego Opery Krakowskiej oczarowały widzów tańcami. Po koncercie dzieci udały się do Ogrodu Botanicznego na wiosenny spacer wśród rodzimych i egzotycznych okazów roślinnych. Lekcja botaniki w takiej scenerii zapada w pamięć, wiele okazów znanych tylko z podręcznika można zobaczyć na żywo, a swoją ciekawość dzieci zaspokoiły uzyskując odpowiedzi na pytania. zadawane przewodnikom. Wycieczka była bardzo udana- tak mówili uczniowie, a i Pan Dyrektor , który się wybrał z nami był bardzo zadowolony. Zapraszamy do galerii fotograficznej.
Wzięliśmy udział w Gminnym Konkursie Wiedzy o Krakowie
26 kwietnia nasza szkoła podstawowa wzięła udział w VIII Gminnym Konkursie Wiedzy o Krakowie, w którym uczestniczyły trzy osoby z każdej szkoły w Gminie Iwanowice. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy szóstej, w składzie: Justyna Płatek i Dariusz Dumnicki – w konkursie wiedzy, Katarzyna Sobczyk – w konkursie recytatorskim.
Część konkursu dotycząca wiedzy Łagiewnik, Mogiły, Czernej została przeprowadzona na wzór teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Do drugiego etapu zakwalifikował się Darek, ale nie udało mu się przejść dalej.
Bezkonkurencyjny okazał się występ Kasi (wypowiedź komisji), która ubrana w strój krakowski przedstawiła recytację prozy o królowej Jadwidze. Otrzymała I miejsce, dyplom i nagrodę książkową. Za uczestnictwo w konkursie wiedzy szkoła także otrzymała książkę, a uczniowie „coś” dla podniebienia od taty Darka – p. Dumnickiego, który zawiózł nas do Celin. Dziękujemy.
Konkurs recytatorski
27 kwietnia br. uczniowie kl. I i kl. II Publicznego Gimnazjum w Naramie, przygotowani przez p. Barbarę Borek, wzięli udział w konkursie recytatorskim pt. „W kręgu Noblistów”, zorganizowanym przez XI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Uczennica kl. II – Wiktoria Krawczyk – recytacją fragmentu powieści „Góra duszy” chińskiego autora Gao Xingjian wywalczyła I miejsce. Natomiast spośród czterech reprezentantek klasy I najlepsza okazała się Joanna Dziedzic, która zdobyła wyróżnienie za prezentację wiersza Wisławy Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu”. Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami i dyplomami.
Majowe święta w Publicznej Szkole Podstawowej oraz Publicznym Gimnazjum
Obchody 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszych szkołach rozpoczęliśmy w dniu 30 kwietnia 2012 r. uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów klasy II gimnazjum oraz kółka muzycznego. Nad przygotowaniem uroczystości czuwały panie Katarzyna Bieroń i Katarzyna Korczyńska. W krótkim montażu słowno – muzycznym młodzi artyści przybliżyli wydarzenia, które towarzyszyły uchwaleniu ustawy rządowej 3 maja 1791 r.
Tradycją ostatnich kilku lat świętujemy także Dzień Europy przypadający w dniu 9 maja. Nasze szkolne obchody rozpoczęliśmy w poniedziałek 7 maja 2012 r. Uczennica klasy III gimnazjum Dominika Nowak przygotowała i przedstawiła prezentację multimedialną „Ojcowie Unii Europejskiej”. W swoim wystąpieniu Dominika zaprezentowała sylwetki najważniejszych polityków europejskich, którzy zainicjowali współpracę krajów Europy Zachodniej po II Wojnie Światowej oraz wyjaśniła genezę tego święta.
Myślę, że szkolne uroczystości nie tylko przybliżyły uczniom okoliczności tych doniosłych wydarzeń, lecz stały się także zachętą do aktywnego udziału w obchodach rocznicowych.
K.K.
Szachowe Mistrzostwa Szkoły
W poniedziałek 16 kwietnia 2012r. odbyły się w naszej szkole XVI Szachowe Mistrzostwa Szkoły Podstawowej i VI Szachowe Mistrzostwa Gimnazjum.
Po zaciętej walce zostali wyłonieni zwycięzcy:
Gimnazjum: I – miejsce – Jakub Tomczyk kl. III PG
II – miejsce – Mateusz Jaszczur kl. I PG
III – miejsce – Piotr Bieroń kl. III PG
Szkoła Podstawowa: I – miejsce – Piotr Tomczyk kl. III PSP
II – miejsce – Marek Jaszczur kl. V PSP
III – miejsce – Patryk Łach kl. II PSP
I –miejsce wśród dziewczyn – Natalia Łach kl. I PSP
Gratulujemy!
Więcej zdjęć znajduje się w Albumie fotograficznym.
Archiwum Aktualności