W dniu 09.11.2017r. odbyła się wycieczka klasy 0A i 0B do Nowohuckiego Centrum Kultury na warsztaty przyrodnicze oraz do Multikina "Moja pierwsza wizyta w kinie".
Wycieczka klas 0
Wycieczka do Publicznej Biblioteki w Michałowicach - kl.6
13 listopada kl. 6 wraz z wychowawcą i p. bibliotekarz udała się z wizytą (w ramach współpracy) do nowoczesnej na miarę XXI w Publicznej Biblioteki w Michałowicach na warsztaty pt. „Budujemy poczucie własnej wartości”.
Pod okiem p. Iwony Dyląg uczniowie próbowali określić swój stan emocjonalny i zobaczyć, jakie miejsce zajmują w społeczeństwie.
Pomimo deszczowej pogody za oknem, wrócili dowartościowani – pewniejsi siebie.
AN
Spektakl Cisza
W piątek 10.11.2017r. do szkoły przyjechał Teatr Moralitet. Uczniowie kl. 0 - III obejrzeli przedstawienie pt. "Cisza". Jego tematyka promowała zasady dobrego wychowania, zawierała też elementy ekologii oraz bezpiecznego zachowania. Dzieci w sposób aktywny uczestniczyły w przedstawieniu i w ten sposób mogły utrwalić sobie zagadnienia tak ważne w życiu codziennym.
Listopadowe święta w naszej szkole
Kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Wszystkich Świętych oraz Święto Zmarłych. W sobotę 11 listopada w całej Polsce będziemy świętować Dzień Niepodległości. Święto Niepodległości nawiązuje do dnia 11 listopada 1918 r. To symboliczna data, a odzyskanie niepodległości przez Polskę było procesem zapoczątkowanych u schyłku I Wojny Światowej. Wybór daty nie był przypadkowy. 11 listopada 1918 r. Niemcy podpisały akt kapitulacji i zakończyła się I Wojna Światowa. Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który został mianowany Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Wojska niemieckie rozpoczęły wycofywać się z ziem Królestwa Polskiego. W następnych dniach Józef Piłsudski przejął pełnię władzy od Rady Regencyjnej.
Podobnie jak w ubiegłych latach, my także uczciliśmy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczennice z klasy II G recytując wiersze przypomniały najważniejsze wydarzenia sprzed 99 laty.
Występ artystyczny wzbogaciły pieśni w wykonaniu uczennic z koła muzycznego. Mieliśmy okazję wysłuchać znanych i lubianych pieśni legionowych: „Piechoty” czy „Marszu pierwszej brygady”.
Tegoroczna dekoracja, bezimienna mogiła ziemna, miała przypomnieć wszystkim, że walka o wolność ojczyzny trwała ponad sto lat i okupiona została krwią wielu tysięcy naszych rodaków. Tym, co zginęli za Polskę jesteśmy winni pamięć i szacunek.
Myślę, że ta żywa lekcja historii wprowadziła społeczność szkolną w odświętny nastrój i przygotowała ją do właściwego przeżycia Dnia Niepodległości.
ŚNIADANIE DAJE MOC
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ŚNIADANIE DAJE MOC.
„Adopcja na odległość”
Od kwietniu 2016 roku organizujemy coroczne akcje „Adopcja na odległość”. Jest to program salezjański, który ma na celu przyjęcie do swojego życia biednych dzieci z kraju misyjnego poprzez zapewnienie im możliwości edukacji. Już dwa razy udało nam się zdobyć sumę, potrzebną na pokrycie kosztów kształcenia i pełnego utrzymania jednego dziecka przez cały rok. W tym roku szkolnym zbiórka pieniędzy odbędzie się od 9 do 30 listopada. Uczniowie będą zbierać pieniądze w poniedziałki, środy i piątki.
Liczymy, iż podobnie jak w ubiegłych latach uczniowie oraz rodzice wykażą się wielką empatią i chęcią pomocy potrzebującym.
Projekt „Głośno i wyraźnie po polsku”
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie uczestniczy w projekcie artystyczno - edukacyjnym „ Głośno i wyraźnie po polsku”, dofinansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna 2017 i wsparciu Fundacji PZU, a prowadzonego przez Stowarzyszenie Bene Tibi z siedzibą w Bielsku- Białej.
Głównym celem jest nauka poprawnej polskiej wymowy, praca nad głosem, pokonywanie nieśmiałości i stresu, rozwój kreatywności…
Od września do grudnia uczniowie, rodzice, nauczyciele spotykają się w każdy wtorek tygodnia i pod kierunkiem zawodowych aktorów Narodowego Teatru Starego w Krakowie ( p. Beata Paluch, p. Juliusz Chrząstowski, p. Rafał Jędrzejczyk) ćwiczą poprawną mowę, emisję, dykcję, interpretację.
Wzięli tez udział w spotkaniu z językoznawcą, - p. Kazimierzem Sikorą- podczas którego dowiedzieli się jakie najczęściej popełniamy błędy, jakie są naleciałości regionalne i co wynika z kontaktu z komputerem.
Na zakończenie projektu odbędzie się w Pieskowej Skale ( 03.12.17r.) międzyszkolny konkurs oratorski. Rywalizować będą najlepsi uczestnicy z sześciu szkół biorących udział w projekcie.
Udział w projekcie wpłynie ( mam nadzieję) na poprawę świadomości kultury języka uczniów, co nie jest obojętne ze względu na ogólny zalew wulgaryzmu i „ nowomowy” w języku nie tylko codziennym. Pamiętajmy, że język polski to nasze dobro narodowe, o które musimy dbać.
Szkolny koordynator – Alina Warszawska
Porządkowanie bezimiennych mogił
Sprzątanie bezimiennych mogił z czasów wojen światowych weszło do tradycji naszej szkoły. Nawet niepogoda nie zniechęciła uczniów klasy 6 i 4 do wyjścia na cmentarz i do lasu. Jedna z mogił kryje prochy czteroosobowej rodziny żydowskiej, którą w grudniu 1941 roku, na oczach mieszkańców Naramy, rozstrzelał niemiecki żandarm „Zygmunt”, natomiast następne - prochy mężczyzny zastrzelonego przy młynie w Wilczkowicach w 1945r. Na skraju lasu znajduje się zbiorowa mogiła 24 żołnierzy armii austro – węgierskiej. Uczniowie przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych porządkują je, dekorują, zapalają znicze i minutą ciszy oddają hołd poległym. Sprzątanie i pamięć o bezimiennych mogiłach to cenna i potrzebna inicjatywa, ponieważ uczy szacunku do historii, uczy patriotyzmu. (AW)
I Gminny Konkurs Pięknego Czytania - Regulamin
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie
Serdecznie zaprasza do udziału
w
I Gminnym Konkursie Pięknego Czytania
pt. „Czytam , bo lubię i tym się chlubię”
o tytuł „MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA”
Konkurs zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek
w Iwanowicach.
Regulamin I Gminnego Konkursu Pięknego Czytania
pt. „Czytam, bo lubię i tym się chlubię” o tytuł „Mistrza pięknego czytania”
Temat: „W świecie baśni i bajek”
Konkurs odbędzie się 4 grudnia 2017r. (poniedziałek) o godz. 8:40
- Uczestnicy
- Konkurs przeznaczony dla czytelników klas II-III szkół podstawowych z terenu Gminy Iwanowice
- Po przeprowadzeniu etapu szkolnego na szczebel gminny można wytypować po 1 reprezentancie z danego poziomu (razem dwie osoby ze szkoły)
- Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie przez szkołę uczestników do dnia 20.11.2017r.
- Cele konkursu
- Popularyzowanie czytelnictwa
- Rozbudzenie zainteresowania książką
- Promocja literatury
- Doskonalenie umiejętności pięknego czytania
- Rozwijanie zdrowego współzawodnictwa
- Zadania
- Wypożyczenie przez ucznia książki z biblioteki (baśnie, bajki)
- Wybranie fragmentu i przygotowanie do czytania na forum klasy (wybór najlepszego czytelnika klasy, szkoły)
- Udział w etapie gminnym (Publiczna Szkoła Podstawowa w Naramie) –przeczytanie i oczarowanie słuchaczy
- Czas prezentacji do 3 min.
- Kryteria oceny (poprawność warsztatowa):
- Technika czytania (płynność, dykcja, tempo czytania) 1-5pkt.
- Środki artystycznego wyrazu (pauzowanie, modulacja głosu i jego brzmienie, tempo, jako środek ekspresji, akcent zdaniowy) 1-5 pkt.
- Zachowanie limitu czasu 0-3pkt.
- Nagrody
- Dla uczestników i laureatów przewidziane są dyplomy i nagrody rzeczowe.
- Zgłoszenia uczestników proszę kierować na adres Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie e.mail psp.narama@neostarada.pl lub tel/fax 12 3885005 do dnia 20.11.2017r.
- Zgłoszenie ucznia do konkursu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika w celach promocyjnych szkoły, biblioteki.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Agnieszka Nielepiec
(bibliotekarz szkolny) – osoba odpowiedzialna za konkurs
e mail a.nielepiec2@wp.pl
Pokazy pierwszej pomocy PCK
W dniu 30 października 2017 r. instruktor pierwszej pomocy PCK pan Wojciech Krawczyński przeprowadził dla uczniów naszej szkoły pokazy udzielania pierwszej pomocy. W pokazach brali udział uczniowie klas 0 do 7 szkoły podstawowej oraz II i III oddziału gimnazjalnego. Uczestnicy zajęć wysłuchali mini wykładu, uczyli się m. in. jak zabezpieczyć miejsce wypadku, wezwać wykwalifikowaną pomoc, zaopatrzyć nieduże rany, unieruchomić złamaną kończynę, zatamować krwotok. W czasie pokazów dzieci i młodzież miały okazję również poćwiczyć, zadać pytania itp.
W szkolnej bibliotece - pasowanie na czytelnika
Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serce wzruszeniem
Kornel Makuszyński
Dnia 25 października 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramie odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, to zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz dowiedzieli się, jak należy dbać o książki. Musieli również odgadnąć bajkowe zagadki (uczniowie z kl. 6-7 szkoły podstawowej przebrani za postacie z bajek)
Po takim egzaminie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie:
My uczniowie pierwszej klasy
Uroczyście przyrzekamy,
że będziemy kochać książki,
krzywdy zrobić im nie damy.
I wskazówek i rad książek
Będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika
traktować z wielką powagą!
Przyrzekamy!
Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy czytelnicy kl. I otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek oraz cukierki.
Wycieczka klas 5-7
24 października 2017 roku uczniowie klas 5-7, pod opieką p. M. Herod – Polańskiej,
p. Iwony Żak, p. A. Warszawskiej wybrali się na zaplanowaną wycieczkę do Krakowa. Najpierw obejrzeli spektakl teatralny „Ten obcy” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacyjnego z Wrocławia. To adaptacja jednej z najgłośniejszych powieści Ireny Jurgielewiczowej. Opowiadana językiem teatru historia Zenka i jego przyjaciół stanowić będzie dopełnienie w procesie edukacji naszej młodzieży.
Uczniowie wzięli też udział w lekcjach muzealnych (po raz pierwszy) w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. W Galerii „Broń i Barwa w Polsce” poznali broń, jaką walczył nasz naród od czasów średniowiecza do odzyskania niepodległości w 1918roku.
W Galerii Rzemiosła Artystycznego prześledzili modę i historię ubioru.
Wycieczka miała charakter typowo edukacyjny i przyczyni się do napisania przez młodzież dłuższych form wypowiedzi, tj. sprawozdania i recenzji.
(AW)
Spotkanie autorskie z Karolem Kozłowskim
24 października 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramie gościł krakowski poeta – autor wierszy oraz tekstów piosenek – pan Karol Kozłowski. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (październik). Poeta opowiedział dzieciom o swojej twórczości, inspiracjach pisarskich oraz bohaterach swoich utworów. Po spotkaniu uczniowie zakupili książeczki z dedykacją i autografem naszego gościa. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.
Happening - ślubuję być dobrym uczniem
W środę 18 października uczniowie klasy siódmej w ramach lekcji plastyki zorganizowali happening pod hasłem „Ślubuję być dobrym uczniem”. Zaprosiliśmy do udziału pierwszoklasistów.
Słowo happening pochodzi z języka angielskiego i oznacza wydarzenie. Jest to zaplanowane, ale spontaniczne działanie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, które odbywa się w przestrzeni publicznej.
Chcieliśmy, aby to wydarzenie było powitaniem nowych uczniów wśród szkolnej braci.
Lidia Korczyńska kl. 7
Dziękujemy Rodzicom pierwszoklasistów za 100% obecność uczniów.
I.Ż.
BIBLIOTEKA ZAPRASZA
Uczniowie kl. 0-III PSP
Dnia 24 października 2017 r.(wtorek) w szkolnej bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie z panem Karolem Kozłowskim autorem poezji oraz wielu tekstów piosenek dla dzieci.
- godz. 10:00 kl.0-1PSP
-godz. 10:50 kl.2-3 PSP
Po spotkaniu można zakupić książeczki z dedykacją autora.
(cena 3-10 zł za książkę)
Nasi wolontariusze na 4.PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim
W tym roku 11 uczniów z oddziałów gimnazjalnych naszej szkoły wzięło udział w wolontariacie na rzecz 4. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Pracowaliśmy w depozycie zlokalizowanym w Tauron Arenie Kraków. Nasza praca polegała na przyjmowaniu od biegaczy bagaży, układaniu ich w odpowiedniej kolejności i sprawnym wydawaniu bagaży po ukończonym biegu. Pomimo dużej ilości pracy mieliśmy okazję obejrzeć obiekt Tauron Areny i dopingować pierwszych zawodników kończących bieg.
Jako pierwszy na mecie 4. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego TAURON Arenie Kraków zameldował się Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo. Kenijczyk uzyskał czas 1:03:41. Wśród kobiet najlepsza okazała się Melat Kejeta z Etiopii, z wynikiem 1:12:04. W biegu wystartowało 8421 osób, a ukończyło go 8336 z nich.
Wspólnie z półmaratończykami wystartowali uczestnicy 5 dla Kościuszki – biegu na 5 km, organizowanego dokładnie w dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki i będącego zwieńczeniem finału obchodów Roku Kościuszkowskiego w Krakowie. Zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet najlepsi okazali się reprezentanci Ukrainy. Z czasem 14 minut i 48 sekund zwyciężył Rusłan Sawczyk z Ukrainy. W rywalizacji kobiet triumfowała również reprezentantka Ukrainy – Oksana Raita. Na linii startu stanęło 807 osób, a 803 z nich zameldowały się na mecie.
Do domów wróciliśmy zmęczeni ale zadowoleni około godziny 17.20.
Ślubowanie klasy I
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie klasy I.
Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego
W dniu 12 października uczniowie II i III klasy PSP pojechali na jesienną wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych w osadzie młynarskiej Boroniówka, gdzie lepiły przepyszne pierogi z twarożkiem, zwiedzały stary młyn i tartak, odwiedziły świnki węgierskie (rasa mangalica) oraz śliczne owce w swoich zagrodach. Dzieci z apetytem pałaszowały własnoręcznie zrobione pierożki- ważne! każdy uczeń ma unikalny przepis na ten przysmak. Syci i żądni wrażeń uczniowie udali się później do Ojcowa, żeby czarnym szlakiem dotrzeć do Groty Łokietka. Zwiedzanie było bardzo emocjonujące-nad głowami latał nietoperz, który pewnie szykuje się do snu zimowego. Dzieci wróciły niebieskim szlakiem pod Bramę Krakowską, a potem żwawo do autokaru i do szkoły... Wycieczka świetna, a złota polska jesień, którą podziwiały, zaprezentowała swoje najpiękniejsze odcienie. Warto spędzić milo czas na szkolnej wycieczce- nasi uczniowie są tego pewni. Dziękujemy mamie Mileny i mamie Patryka za pomoc wychowawcom w opiece na dziećmi. Zapraszamy do galerii-mamy dużo zdjęć! E.O.
Warsztaty artystyczne na ASP
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty artystyczne na ASP.
Dzieło Nowego Tysiąclecia
XVII Dzień Papieski pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją"już za nami. Tradycyjnie włączyliśmy się w akcję fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i kwestowaliśmy na rzecz zdolnej młodzieży w całej Polsce, której potrzebne jest materialne wsparcie. Puszki szybko się zapełniały i błyskawicznie znikały kremówki, którymi uczniowie częstowali darczyńców. Ta akcja już wpisała się w kalendarz działań naszej Szkoły, a najlepszym dowodem na jej popularność jest to, że wolontariuszami są już nasze przedszkolaki i drugoklasiści(Emilka i Zosia dzielnie wręczały obrazki i naklejki wychodzącym z kościoła). Nasi kwestarze to Amelia, Natalia, Emilka i Gabrysia, Zosia i Tomek, Karolina i Jakub, Wiola, Klaudia, Julia, Kacper, Mateusz, Jakub, Karolina. Szanowni Rodzice dziękuję, że zachęcacie swoje dzieci do takiej aktywności. E.O.
Archiwum Aktualności