Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Uroczyste Zakńczenie Roku Szkolnego.
Uroczyste Zakńczenie Roku Szkolnego
Język angielski
Pierwsze koty za płoty", w naszej szkole 5 i 6 latki mają za sobą cały rok nauki angielskiego! Każde dziecko aktywnie uczestniczyło w zajęciach za co w nagrodę wszyscy otrzymali dyplomy na koniec roku!
Good luck!
„Wieczór kawalerski”
W czwartek 21 czerwca br. w godzinach popołudniowych czternaścioro uczniów Publicznego Gimnazjum w Naramie oraz niektórzy rodzice wraz z nauczycielem wybrali się do krakowskiego teatru „Bagatela”, by obejrzeć przedstawienie pt. „Wieczór kawalerski”.
Po zajęciu miejsc zobaczyliśmy sypialnię nowożeńców, w której spędził noc przyszły pan młody. Kogo znalazł w swoim łóżku i jak poradzi sobie z wymyśleniem historyjki, która ma ocalić jego przyszłe małżeństwo? I czy w ogóle do niego dojdzie? Na te i inne pytania może znaleźć odpowiedzi uważny widz. Przebieranki i wybiegi rodzą wiele zabawnych sytuacji, które wzbogaca komizm słowny. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, publiczność była zachwycona, a aktorzy wielokrotnie się kłaniali, wywoływani oklaskami. Wracaliśmy do domu w świetnych humorach, ponieważ widowisko było bardzo zabawne.
Przybyliśmy do Naramy ok. 19.30 i rozeszliśmy się do domów. Wyjście do teatru tuż przed ukończeniem roku szkolnego to wspaniały pomysł, który powoli staje się tradycją naszej szkoły.
Zakończenie roku szkolnego
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 22.06.2018
7:50 przemarsz uczniów z pocztami sztandarowymi ze szkoły do kościoła
8:00 Msza święta
9:00 Akademia na sali gimnastycznej następnie spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach
Ognisko w klasie 0B
Dzięki zaangażowaniu rodziców oddziału przedszkolnego 6 - latków odbyło się klasowe ognisko. W wesołej atmosferze piekliśmy kiełbaski, popijaliśmy sokiem i wspominaliśmy miłe chwile spędzone razem, które na długo pozostaną w pamięci dzieci, rodziców i wychowawcy.
JS
Święto Rodziny
W słoneczną popołudniową niedzielę 10 czerwca 2018 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Naramie odbył się piknik „Święto Rodziny”. Do pracy w organizacji tego przedsięwzięcia zaangażowali się solidarnie uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. Imprezę rozpoczęły pokazy artystyczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły: od przedszkolaków po gimnazjalistów. Mogliśmy podziwiać pokazy taneczne (tańce włoskie, greckie, rosyjskie, latynoamerykańskie, krakowiaka, tańce nowoczesne i dyskotekowe), recytacje, interpretacje scenek kabaretowych, śpiew i grę na instrumentach. Oprócz uczty dla ducha były pokazy umiejętności piłkarskich (Mundial tuż, tuż), rodzinne zawody sprawnościowe, pokaz pierwszej pomocy, fizyka na dotknięcie ręki w interaktywnych pokazach doświadczeń oraz „planszówki”- słowem: dla każdego coś dobrego. Goście pikniku mogli miło spędzić czas delektując się świeżo pieczonymi goframi, ciastami z domowej kawiarenki, tortillami, kiełbaskami, watą cukrową i popcornem. Najmłodsi (choć nie tylko) malowali buzie w salonie piękności i prezentowali wymyślne fryzury wykonane w salonie fryzjerskim pod chmurką. W strefie malucha rządziły klocki, drabinki i kredki, a dla tych, którzy chcieli zobaczyć plac szkolny z wysoka - gigantyczny dmuchany zamek - zjeżdżalnia. To jeszcze nie wszystko. Wszystkie dzieci, które przyszły, a i przyjechały w wózeczkach (niemowlaki) na piknik otrzymywały przy wejściu karteczkę z gwiazdką, serduszkiem lub motylkiem. W trakcie imprezy rozdawane były zestawy upominkowe od naszych dobrodziejów. Dzieci były zadowolone z prezentów, a organizatorzy z radości, jaką widać było na buziach tych, którzy otrzymali upominki. Z pikniku wracały rodziny z roślinami - wystarczyło tylko wcześniej zajrzeć do strefy „pyszne”. Rozdzielone zadania zostały wykonane modelowo, dzięki czemu impreza dała organizatorom poczucie spełnienia.
E.O.
Informacja dla rodziców
1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.
Święto Rodziny
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Rodziny.
Święto szkoły
Już po raz osiemnasty, dn. 8 czerwca 2018 roku nasza Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej obchodziła Dzień Patrona.
Najpierw przemaszerowaliśmy z pocztami sztandarowymi i królową szkoły (w tej roli Lidia Korczyńska) do kościoła na Mszę św. celebrowaną przez ks. Łukasza Bielata.
Następnie już w szkole odbyła się część artystyczna w wykonaniu kl. 6 . Były śpiewy, recytacje, inscenizacje. W hołdzie królowej kl. 5 zatańczyła krakowiaka.
Uczniowie w strojach stylizowanych z czasów średniowiecza i regionalnych – krakowskich prezentowali się pięknie.
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego
08 czerwca 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Naramie (klasy 5,6,7 i gimnazjalne) odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl Bezpieczna Szkoła Cyfrowa. Dzień ten zaangażował całą społeczność szkolną.
Uczniowie i nauczyciele podczas spotkania z edukatorem rozważali temat cyberprzemocy, wiarygodności informacji w sieci, krytycznego podejścia do informacji w Internecie, praw autorskich, niebezpiecznych treści i kontaktów oraz kształtowania własnego wizerunku w sieci.
W spotkaniach wzięło udział 39 uczniów oraz 18 nauczycieli. Wszytkie wydarzenia przebiegały w niezwykle miłej i otwartej atmosferze za co należą się podziękowania Dyrekcji szkoły oraz Gronu Pedagogicznemu.
BSz
Jak nie czytam, jak czytam w naszej szkole
Dnia 8 czerwca uczniowie kl. 0-4 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie, z inicjatywy biblioteki szkolnej wzięli trzeci raz udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa i pokazanie, że czytanie jest modne.
Uczniowie wraz z wychowawcami i dyrekcją szkoły zebrali się w holu głównym, by obejrzeć teatrzyk kukiełkowy pt. „Pani Twardowska” w wykonaniu kl. IV (współpraca z polonistą – panią Barbarą Borek). Kukiełki zostały wykonane przez samych uczniów. Następnie uczennica kl. IV – Maja przedstawiła teatrzyk kamishibai (teatr obrazkowy) pt. „Trzy świnki”. To nowatorska metoda czytania, która daje duże możliwości wyboru konwencji samego czytania; czytający może być recytatorem, opowiadaczem lub nawet aktorem. Na zakończenie uczennica kl. V –Weronika przeczytała prawdziwą historię zakończona happy endem o zagubionym irackim kocie Kunkushu. W trakcie wędrówki do Europy rodzina zagubiła ukochanego zwierzaka jednak nie na zawsze. Po wspólnym spotkaniu uczniowie wrócili do klas, by dalej kontynuować czytanie . AN
Konkurs o Lilię św. Jadwigi i Święto
6 maja 2018r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie odbył się finał I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej „O Lilię Jadwigi Andegaweńskiej”.
Wzięło w nim udział 15 zespołów trzyosobowych ( szkoły podstawowe) i 5 zespołów ze szkół gimnazjalnych i licealnych. Naszą szkołę podstawową reprezentowali uczniowie: Wiktoria Górska, Klaudia Kluzek, Maciej Dryniak, kl.6, gimnazjum: Amelia Browarnik, Julia Kowina kl. 2, Filip Olchawski, kl.3, zakwalifikowani do finału przez Ogólnopolską Komisję Konkursową.
Konkurs na II poziomie był trzyczęściowym turniejem drużyn, na który składały się:
- Prezentacja rymowanek dotyczących wydarzeń z życia św. Jadwigi.
Nasi uczniowie przedstawili „Cud nad Wisłą” i „Zaślubiny Jadwigi
z Wilhelmem”. W strojach stylizowanych z czasów królowej prezentowali się pięknie.
- Runda pytań – 22 pyt., krzyżówka, układanie puzzli, naklejanie herbów.
- Gra terenowa na Wzgórzu Wawelskim – trwała 1,5godz.
Uczniowie pracowali z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Każdy zespół chciał wygrać główną nagrodę, czyli wycieczkę na Węgry do Budapesztu.
Drużynom z naszej szkoły nie udało się tym razem zająć czołowych miejsc, ale uczniowie przeżyli świetną przygodę w pięknym miejscu.
Po obiedzie uczestniczyliśmy we Mszy św. wraz z nowenną do św. Jadwigi Królowej w Katedrze na Wawelu, a w godzinach wieczornych czekała na wszystkich finalistów niespodzianka – rejs z przewodnikiem statkiem po Wiśle. Cudowny widok na Wawel!
Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy o 22.30 do Naramy.
Organizatorki wyjazdu
i przygotowań uczniów do konkursu:
BB. AW.
Noc Bibliotek
Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie wzięła po raz pierwszy udział w IV ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek w 100 – lecie Niepodległej Polski pod hasłem „RzeczpospoCzyta”.
Spotkanie wieczorne odbyło się 5 czerwca 2018r. Termin uległ zmianie z racji obchodów Święta Szkoły oraz pikniku rodzinnego.
O godzinie 18:00 pani Agnieszka Nielepiec (koordynator) oficjalnie rozpoczęła spotkanie i powitała zebranych gości: pana Przemysława Wywiała (historyk, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, autor współautor publikacji z zakresu historii wojskowości i bezpieczeństwa narodowego, pracownik Muzeum Armii Krajowej i adiunkt Instytutu bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej w Krakowie, członek Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego; zajmuje się historią wojskowości i ruchu niepodległościowego), uczniów klasy V na czele z wychowawcą panią Katarzyną Bieroń. Nad sprawami technicznymi czuwała informatyk - pani Bernadeta Szkarłat.
Następnie przyszedł czas na prezentację multimedialną pt. „Bohaterowie naszej Niepodległości”. Prezentacja połączona z dygresjami i ciekawostkami, które w sposób interesujący przekazał pan P. Wywiał (absolwent naszej szkoły podstawowej) podobała się uczniom. Dowiedzieli się nt. wielkich bohaterów wolności, ale też tych mniej znanych zamieszkujących naszą małą ojczyznę, tj. Naramę i okolice. Mamy nadzieję, ze uczniowie wezmą sobie do serc znamienne słowa polskiego bohatera niepodległości Józefa Piłsudskiego, że „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości…” Uczniowie mogli obejrzeć również gazetkę w bibliotece i poczytać o bohaterach wolności.
Po zakończonej prezentacji przyszedł czas na chwile relaksu, czyli na ognisko z kiełbaskami oraz rozgrywki piłkarskie; śmiechu i radości było co nie miara. Ognisko przygotował pan Leszek Dudek, a kiełbaski i napoje zakupiła mama Szymona – pani Renata Mech. Za zaangażowanie i pomoc należą się Wszystkim ogromne podziękowania.
Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki oraz naklejki z logo Nocy Bibliotek. Dzieci miały okazję poznać bibliotekę z zupełnie innej strony. IV edycja Noc Bibliotek zakończyła się sukcesem w naszej szkole. Tego typu spotkania integrują społeczność i uświadamiają, że biblioteka jest miejscem atrakcyjnym, gdzie z radością można spędzić wtorkowy wieczór.
Przystąpienie do kolejnej akcji Noc Bibliotek to już tylko formalność. Do zobaczenia za rok!
II etap Konkursu o Lilię Św. Jadwigi
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii II etap Konkursu o Lilię Św. Jadwigi.
Wycieczka do Zatorlandu
6 czerwca 2018 r. nasi najmłodsi uczniowie byli na wycieczce a Zatorlandzie. Na miejscu czekało na dzieci mnóstwo atrakcji: zabawa w lunaparku, zwiedzanie domu, który stoi do góry nogami (aż się w głowie kręci po wyjściu z niego), wizyta w Parku Mitologii i rejs po jeziorze, mocne przeżycia podczas seansu w kinie 5D oraz zwiedzanie Parku Dinozaurów. Pełni emocji i bardzo zmęczeni wrócili wszyscy do szkoły późnym popołudniem. Dziękujemy ekipie Rodziców za ogromną pomoc i wsparcie.
E. O.
Noc Bibliotek
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Noc Bibliotek.
Wycieczka do ZOO
24 kwietnia 2018 r. nasi najmłodsi uczniowie byli na wycieczce w krakowskim ogrodzie zoologicznym. Dzieci miały okazję zaobserwować aktywność zwierząt w piękny wiosenny dzień. Podobały się wszystkie zwierzęta, a szczególnie te najmłodsze, które niedawno przyszły na świat. Również flora w Lasku Wolskim rozwinęła się ferią barw i zapachów. Pełne emocji i bardzo zmęczone wróciły dzieci do szkoły późnym popołudniem. Dziękujemy Rodzicom za ogromną pomoc w opiece nad wycieczkowiczami.
E. O.
Wycieczka oddziałów gimnazjalnych do Zamościa i okolic 28-30.05.2018r.
W poniedziałek około 7 rano wyruszyliśmy na 3 dniową wycieczkę do Zamościa i okolic. Po 6 godzinnej jeździe dotarliśmy do Zwierzyńca gdzie czekał już na nas przewodnik i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Zobaczyliśmy i poznaliśmy historię kościółka na wodzie, budynków Ordynacji Zamoyskiej, zabytkowego browaru, stawów i „zwierzyńczyka” Hetmana Zamoyskiego. Następnie udaliśmy się do Zamościa, po drodze przejeżdżając przez Szczebrzeszyn, poznając jego historię oraz ciekawostki z nim związane. W samym Zamościu zwiedzanie rozpoczęliśmy od Rotundy, miejsca Martyrologii. Potem udaliśmy się do centrum, gdzie zobaczyliśmy katedrę, pomnik Hetmana, Ratusz, Rynek Wielki, Solny i Wodny, renesansowe kamienice, Akademię Zamojską, Renesansową Synagogę, Nadszaniec. Następnie udaliśmy się do Krasnobrodu na nocleg.
W drugim dniu skupiliśmy się na aktywnym wypoczynku, biorąc udział w spływie kajakowym. Płynęliśmy z Obroczy przez Zwierzyniec do Żurawnicy łącznie 17 km rzeką Wieprz. Trasa bardzo malownicza z licznymi meandrami i przeszkodami do pokonania (łącznie z przenoszeniem kajaków i koniecznością przepłynięcia Zalewu Rudka). Młodzież bardzo dobrze poradziła sobie w czasie spływu, chętnie służąc wzajemną pomocą. Wieczór spędziliśmy przy ognisku zorganizowanym przez samych uczniów.
Trzeciego, ostatniego dnia z wieży widokowej i podczas spaceru po Krasnobrodzie podziwialiśmy malowniczo położony zalew w dolinie Wieprza. Uczniowie skorzystali również z atrakcji parku linowego, gdzie mieli do wyboru dwie trasy oraz dodatkowo zjazd. Tu również poradzili sobie wyśmienicie. Po posiłku około godziny 14.30 ruszyliśmy w drogę powrotną do Naramy, do której dotarliśmy około godziny 20.30.
Przez cały wyjazd towarzyszyła nam piękna, słoneczna i wręcz upalna pogoda.
Serdecznie dziękuję opiekunom wycieczki Pani Barbarze Borek i Pani Justynie Żylskiej za odpowiedzialną opiekę i wspólnie spędzony czas.
Archiwum Aktualności