31 marca 2025 roku uczniowie klasy siódmej i ósmej, pod opieką p. Aliny Warszawskiej, p. Anety Skowron - Margosiak i p. Emilii Garbali uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia. Celem było poznanie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia przez bramę obozu z napisem ” Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym).
W muzeum spędziliśmy około 4 godzin. Poznaliśmy historię i tragedię, jaka się tu wydarzyła. Widzieliśmy baraki, w których przebywali więźniowie, łaźnie, krematorium, ścianę straceń, wiele przerażających gablot: z ubraniami, butami, okularami, grzebieniami, walizkami podróżnymi, fotografie ludzi w różnym wieku i w różnych sytuacjach.
Usłyszeliśmy wiele przejmujących historii o ludziach, którzy na zawsze stali się nauczycielami przyszłości. Państwo przewodnicy podziękowali nam za odpowiednią postawę podczas pobytu na TYM ogromnym cmentarzysku: „ Macie Państwo piękną młodzież”.
Na pewno tę wyjątkową lekcję historii zapamiętamy na długo, a może i do końca życia?
Poniżej wypowiedzi niektórych uczniów z kl.8:
Wycieczka do Oświęcimia była interesująca, przekazywała historię, która w każdym z nas potrafiła wzbudzić smutek, żal za ludźmi, którzy w czasie II wojny światowej zostali dotknięci niszczycielską siłą ludzkiej nienawiści.
Wycieczka uświadomiła mi, aby doceniać to, co mam i szanować innych bez względu na pochodzenie.
Warto jechać do Muzeum Pamięci Auschwitz - Birkenau, by nauczyć się szacunku do drugiego człowieka, tolerancji, sprawiedliwości i równego traktowania.
Pobyt w Muzeum ukazał prawdę historyczną i pokazał nam okrutne skutki skrajnego rasizmu – wniosek, że należy tolerować każdego bez względu na rasę, wyznanie czy wygląd.
Wycieczka uświadomiła mi, że nie powinnam być obojętna na kłamstwo, dyskryminację, cierpienie …
A.W., E.G., A. S-M.