W tym roku obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to jedna z najważniejszych dat, bowiem po 123 latach zaborów i niewoli pełnej cierpienia, wysiłku – nasz kraj odzyskał niepodległość. Z tej okazji uczniowie klasy VI chcieli uczcić pamięć tych, którym tak wiele zawdzięczają. Realizacji zadania podjęli się jeszcze w październiku, kiedy uczęszczali do szkoły, a następnie kontynuowali je pracując zdalnie.
Po pierwsze dołączyli do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię. Podczas spotkań z wychowawcą realizowali projekt BohaterON w Twojej Szkole. W ramach przedsięwzięcia uczniowie zapoznali się z ideą całej akcji BohaterON. Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, zapoznali się ze stroną internetową organizatora. Natomiast w domu przeglądnęli biografie powstańców i pośród nich wybrali tych, którzy w czasie powstania mieli tyle samo lat, co oni. Na kolejnym spotkaniu zostały zaprezentowane biografie i przeprowadzone klasowe głosowanie, bowiem celem tegorocznej edycji było stworzenie albumu, kartki skierowanej do konkretnej postaci – uczestnika powstania. Po wyborze rozpoczęli wspólne planowanie działań i podzielili zadania. Zostało wybrane grono, które ostatecznie zebrało utworzone przez uczniów materiały: wiersze, podziękowania, dekory, ilustracje, zdjęcia. Tak powstała wspaniała karta - mini album, który został wysłany na adres organizatora, a ostatecznie ma trafić do pani Haliny Butler. Jest to uczestniczka Powstania Warszawskiego nosząca wówczas pseudonim „Halszka”. W trakcie walk miała 10 lat i pełniła funkcję łącznika.
Kolejnym przedsięwzięciem jakiego podjęli się uczniowie, było zapoznanie się z wystawą pt. „Polskie Symbole Narodowe” umieszczonej na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz przekład treści na obraz jednego z najsłynniejszych wierszy patriotycznych Władysława Bełzy. Utworu, który wszyscy znają od najmłodszych lat, a jest to wiersz znany pod tytułem „Katechizm Młodego Polaka”. Warto zaznaczyć, iż to dzieło zostało napisane i wydane w 1900 roku we Lwowie, kiedy Polska była jeszcze pod zaborami. W ten sposób powstała wspaniała klasowa galeria prac o tematyce patriotycznej, z którą można zapoznać się poniżej.
Tegoroczne świętowanie było inne niż zwykle, ale poprzez poświęcony czas i nakład pracy równie wspaniałe! Szóstoklasiści stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że Narodowe Święto Niepodległości jest dla nich ważne, że są wdzięczni tym, którzy tak wiele poświęcili dla naszej Ojczyzny. To piękna postawa – ogromne brawa!
BohaterON_-_Narama_galeria.pdf
K.N.