INFORMACJA DLA UCZNIÓW KLAS III gimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020
https://men.gov.pl/rekrutacja
REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH na rok szkolny 2019/2020
Przygotowano na podstawie Zarządzeń Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie z dnia 29 stycznia 2019 r.; w pełnym brzmieniu na stronie www.kuratorium.krakow.pl
Terminy postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży na podbudowie programowej gimnazjum: LO, technika i szkoły branżowe I stopnia.
Najważniejsze informacje:
I. Od 25 kwietnia do 10 czerwca 2019 r. do godz. 15.00
Kandydaci rejestrują się do sytemu e-omikron.pl z wykorzystaniem numeru PESEL. Kandydaci mają możliwość składania wniosków o przyjęcie do dowolnej liczby szkół, które prowadzą postępowanie rekrutacyjne.
- Rodzice/kandydaci wypełniają wniosek
- Wypełniony wniosek należy wydrukować, podpisać i złożyć w szkole ponadgimnazjalnej pierwszego wyboru (jeżeli kandydat wypełniając wniosek zaznaczy, że spełnia dodatkowe kryterium powinien dołączyć do składanego wniosku odpowiedni dokument potwierdzający spełnianie danego kryterium – informacja o tym, jaki dokument należy dołączyć, jest zawarta we wniosku).
- Rekrutacja do szkół/ klas sportowych/ dwujęzycznych/ artystycznych odbywa się w innych terminach i może zakładać dodatkowe testy umiejętności i sprawności – informacje dostępne na stronach szkół lub na https://kuratorium.krakow.pl/category/szkoly-i-placowki/rekrutacja/
II. Od 21 do 25 czerwca 2019 r. do godz. 15.00
- Rodzice/kandydaci uzupełniają wniosek o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej o świadectwo ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego, które składają w szkole ponadgimnazjalnej pierwszego wyboru.
- Kandydaci sprawdzają w systemie poprawność wprowadzonych danych i status wniosku, a w sytuacji zauważenia błędu zgłaszają informację o tym do szkoły ponadgimnazjalnej pierwszego wyboru.
III. 28 czerwca 2019 r. godz. 12.00
Podanie do publicznej wiadomości przez komisje rekrutacyjne listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. Kandydaci mają również dostęp w systemie do informacji o wynikach postępowania kwalifikacyjnego. Według oficjalnej informacji zrekrutowanie kandydata do szkoły pierwszego wyboru zatrzymuje jego rekrutację do szkół wskazanych na kolejnych pozycjach.
Wydawanie przez szkoły prowadzące kształcenie zawodowe skierowań na badania lekarskie kandydatom zakwalifikowanym do przyjęcia, po złożeniu przez nich oświadczeń o wyborze danej szkoły.
IV. do 9 lipca 2019 r. do godz. 15.00
Składanie oryginałów świadectw i zaświadczeń o wyniku egzaminu gimnazjalnego do szkoły ponadgimnazjalnej, do której kandydat się zakwalifikował, celem potwierdzenia woli podjęcia w niej nauki.
UWAGA !!! Nie dotyczy to kandydatów, którzy na wcześniejszym etapie złożyli już oryginały ww. dokumentów. W szkołach prowadzących kształcenie zawodowe składane jest ponadto zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu
V. 10 lipca 2019 r. godz.12.00
Podanie do publicznej wiadomości przez komisje rekrutacyjne listy kandydatów przyjętych i listy kandydatów nieprzyjętych.
Od ogłoszenia list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych od 11 lipca 2019 r. rozpoczyna się postępowanie uzupełniające, które nie będzie prowadzone przy wykorzystaniu informatycznego systemu rekrutacyjnego. W systemie dostępna będzie informacja o wolnych miejscach w szkołach.
Terminy dotyczące szkół przeprowadzających
sprawdziany uzdolnień kierunkowych lub prób sprawności fizycznej:
1. Składanie wniosków o przyjęcie wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym od 25 kwietnia do 16 maja 2019 r. godz.15.00.
2. Od 20 maja do 27 maja 2019 r. przeprowadzanie:
a) prób sprawności fizycznej
b) sprawdzianu uzdolnień kierunkowych
c) sprawdzianu predyspozycji językowych
3. 3 czerwca 2019 r. do godz. 12.00 podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów , którzy uzyskali pozytywne wyniki :
a) prób sprawności fizycznej
b) sprawdzianu uzdolnień kierunkowych
c) sprawdzianu predyspozycji językowych.
Pozostałe terminy zgodnie z informacja ogólną.
Szczegółowe zasady naboru (w tym terminy i zasady przeliczania osiągnięć na punkty):
zasady naboru - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018–2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum i branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum
TERMINY: ZARZĄDZENIE NR 10/19 MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów do klas I publicznych szkół dla absolwentów dotychczasowego gimnazjum na terenie województwa małopolskiego na rok szkolny 2019/2020
Zasady obliczania punktów dla absolwentów klas gimnazjalnych:
Maksymalna możliwa do zdobycia liczba punktów to 100.
- Cztery oceny ze świadectwa, z przedmiotów wskazanych przez szkołę ponadgimnazjalną, z przeliczeniem na punkty:
celujący: 18 pkt.
bardzo dobry: 17 pkt
dobry: 14 pkt.
dostateczny: 8 pkt
dopuszczający: 2 pkt
- Świadectwo z wyróżnieniem (z tzw. paskiem): 7 pkt
- Konkursy, olimpiady, zawody sportowe, artystyczne wymienione na stronie www.kuratorium.krakow.pl , według wskazanego tam przelicznika
- Działalność na rzecz środowiska szkolnego, wolontariat: 3pkt
wyniki egzaminów dla klas gimnazjalnych:
- wynik przedstawiony w procentach mnoży się przez 0,2. Zliczane są wyniki z pięciu części testów kompetencji (język polski, historia i WOS, przedmioty przyrodnicze, matematyka, język obcy na poziomie podstawowym).