Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka klasa II.
Wycieczka klasa II
Wycieczka: klasa 1, 0A
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka klasa 1 0A.
Choinkowe kreacje w klasie 1
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Choinkowe kreacje w klasie 1.
Dzień Pluszowego Misia
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Pluszowego Misia.
Planetarium w naszej szkole
9 grudnia „wylądowało” w sali gimnastycznej naszej szkoły planetarium. Uczniowie oglądali Wszechświat na wyciągniecie ręki w sferycznej kopule projekcyjnej.
Najmłodsi, czyli przedszkolaki i kl. 1-3 uczestniczyły w programie
„W poszukiwaniu Czekoladowej Planety ”. Razem z kosmitami z odległej galaktyki próbowały odnaleźć we Wszechświecie planetę zbudowaną z czekolady. Starsi,uczniowie kl. 4-6, odbyli podróż po ośmiu planetach naszego Układu Słonecznego. Przyjrzeli się nie tylko planetom , ale też pozostałym ciałom niebieskim: komecie, asteroidzie…. Gimnazjaliści natomiast wzięli udział w zajęciach „Uderzenie Słońca”. Poznali „zasady” działania tej gwiazdy
( jak powstaje energia, światło, ciepło...)
Każdy z programów kończył się przeglądem naszego ziemskiego nocnego nieba. Uczniowie w pozycji leżącej przyjrzeli się z bliska planetom; poznali też historię mitologicznych gwiazdozbiorów. Wyszli z kopuły „zawirowani”, ale zapewniali, że obejrzą niebo nad swoimi domami. Czy uda im się rozpoznać choćby jedną z gwiazd przy tak zanieczyszczonym smogiem niebie?
Planetarium w szkole to niecodzienna lekcja fizyki, geografii i przyrody.
AW
Etap rejonowy
Uczeń klasy III Publicznego Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Naramie – Michał Warszawski – zakwalifikował się do Etapu Rejonowego Małopolskiego Konkursu Biologicznego.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Sprawozdanie i wnioski z warsztatów
Wyjazd „mikołajkowy” klas gimnazjalnych.
1 grudnia 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum pod opieką pani Barbary Borek, Magdaleny Dębskiej i pana Michała Krzyżaka wyjechali na coroczną wycieczkę mikołajkową. W tym roku udaliśmy do kina na film fantasy „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” a po seansie zaserwowaliśmy sobie dawkę ruchu podczas godzinnej gry w kręgle.
Mikołaj
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołaj
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - spotkanie z rodzicami
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - spotkanie z rodzicami.
"Samotni w tłumie"
W środę 16 listopada 2016 r. uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych pod opieką nauczycieli – p. M. Dróżdż, p. K. Korczyńskiej i p. B. Borek udali się do kina „Kijów” w Krakowie, by obejrzeć przedstawienie pt. „Samotni w tłumie” przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.
Spektakl został poświęcony ważnej problematyce, dotykającej w szczególności młodych ludzi, ucieczce od rzeczywistości w świat wirtualny. Dwoje bohaterów, bojąc się bezpośredniego spotkania z drugim człowiekiem, porozumiewa się z innymi przy pomocy Internetu, kreując jednocześnie swój nie do końca prawdziwy wizerunek. Inne postaci stwarzają pozory osób otwartych, bezpośrednich i „zabawowych”, jednak pod taką maską skrywają swoje prawdziwe oblicze – samotność.
Przedstawienie porusza wiele różnych problemów: samotność eurosierot, izolacja, konflikty pokoleniowe, stosunek młodzieży do osób starszych i bezdomnych. Mówi o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności i nadziei.
Uczniowie żywo reagowali na to, co działo się na scenie. W szczególności podobał im się język, którego używali bohaterowie, ponieważ był to język współczesnej młodzieży. Wspaniała gra aktorska i dowcipne dialogi sprawiły, że występ został nagrodzony burzliwymi oklaskami. Dodatkowym atutem było omówienie problematyki przedstawienia podczas spotkania aktorów z widzami.
Nasza młodzież już planuje kolejne wyjście do teatru.
Wyniki konkursu
Wyniki konkursu organizowanego przez Szkolną Bibliotekę „Na najładniejszą bajkową zakładkę do książki”
Jury w składzie: p. Gabriela Cieślik, p. Alina Warszawska, p. Katarzyna Bieroń wytypowały następujących zwycięzców:
I miejsce - Aleksandra Chmiel kl.3 (zakładka nr 4)
II miejsce - Zofia Brak kl.1 (zakładka nr 11)
III miejsce - Maja Gadzina kl.3 (zakładka nr 2)
Wyróżnienie: Aleksander Jamka kl.1 (zakładka nr 15), Martyna Woźniak kl.1 (zakładka nr 12), Patrycja Chmiel kl.3 (zakładka nr 1)
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Nagrody ufundowała Rada Rodziców. Dziękujemy.
A.N.
Konkurs na najładniejszą bajkową zagadkę
W październiku gościła w naszej szkole pani Ewa Stadtmüller (autorka książek dla dzieci), która we współpracy z biblioteką ogłosiła konkurs na najładniejszą bajkową zagadkę. Do konkursu przystąpili uczniowie kl.2 PSP. Jury w składzie: p. Agnieszka Nielepiec, p.Wiesława Molenda i p.Alina Wraszawska wyłoniły dwóch laureatów: Annę Kmita i Magdalenę Baranik. Uczennice otrzymały pamiątkowe książki z dedykacją autorki oraz zakładki do książki i lizaki. Gratulujemy zwycięzcom.
(AN)
Adopcja na odległość
W ramach programu „Adopcja na odległość” nasza szkoła zebrała kwotę 382 zł 34gr , które przekazano na konto Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Dziękujemy.
Konkurs „Czytam, bo lubię i tym się chlubię”
CZYTELNICY!
Szkolna Biblioteka organizuje konkurs pod hasłem „Czytam, bo lubię i tym się chlubię” (piąta edycja),
Dnia 09.01.2017r. (poniedziałek)
Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-VI PSP
W konkursie może wziąć udział maksymalnie 2 uczniów wyłonionych w drodze współzawodnictwa klasowego.
Cele:
-popularyzowanie czytelnictwa
-rozbudzenie zainteresowań książką
-promocja literatury
Zadania:
-wypożyczenie z biblioteki szkolnej wybranej książki (Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa)
-wybranie fragmentu i przygotowanie do czytania na forum klasy (wybór najlepszego czytelnika)
- udział w etapie szkolnym – przeczytanie i oczarowanie słuchaczy
-czas prezentacji do 2 min.
Kryteria oceny:
- Poprawność warsztatowa:
-płynność,
-właściwe tempo,
-wyraźne czytanie,
-wyraziste czytanie
Zapraszamy do udziału w konkursie.
Czekają Nagrody!
Dnia 11.01.2017r.(środa)
-Inscenizacja w wykonaniu Koła Teatralnego „ Młode Talenty” podsumowująca projekt edukacyjno-czytelniczy pt. „Świat książki”
- wręczenie nagród za konkurs (książki)
Wycieczka do Biblioteki
1 grudnia 2016 roku o godzinie 8:55 klasa 3 szkoły podstawowej pod opieką pani Doroty Warszawskiej oraz pani Agnieszki Nielepiec wyruszyła autobusem MPK do Publicznej Biblioteki w Michałowicach. Była to niezwykła wyprawa, ponieważ cała klasa jechała autobusem podmiejskim. Na miejscu dzieci zobaczyły duży, piękny oszklony budynek-bibliotekę. Wnętrze biblioteki jest kolorowe i bardzo przytulne. Uczniowie nie mogli oderwać oczu od dużej ilości książek. Przywitała nas miła pani bibliotekarka, która przeprowadziła lekcję z historii książki i dziejów pisma. Bardzo podobały się wszystkim zajęcia praktyczne tzn. własnoręczne wykonywanie wzorów i napisów na tworzywie , które przypominało starodawne tabliczki gliniane oraz wykonywanie inicjałów imion. Prace naszych uczniów można podziwiać na gazetce biblioteki szkolnej.
Dziękujemy Paniom z Biblioteki w Michałowicach za przygotowanie poczęstunku i ciepłej herbatki, było nam to potrzebne, gdyż zimowa pogoda nie rozpieszczała. Pełni wrażeń, trochę zmarznięci (autobus był opóźniony) wróciliśmy do szkoły.
Wizyta w Publicznej Bibliotece bardzo się podobała. Na pewno uczniowie wrócą do niej z rodzicami, by wypożyczać ciekawe książki.
Cel promocji czytelnictwa został osiągnięty.
AN
Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży
Na ogólnym spotkaniu z rodzicami uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum ( miało to miejsce 21.11.2016r.) przedstawiono wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Uczniowie klasy szóstej pod opieką pani polonistki przygotowali w formie napisów zalety czytania. Wiadomo, że czytanie jest jedną z kluczowych umiejętności w obecnym świecie i ma bardzo duży korzystny wpływ na wiele obszarów rozwoju umysłowego i społecznego dzieci i młodzieży:
- jest zdrową ucieczką od nudy i niepowodzeń,
- przynosi ogromną wiedzę ogólną,
- uwrażliwia na świat,
- zapobiega uzależnieniu od telewizji i Internetu,
- rozwija zainteresowania,
- ułatwia naukę i pozwala odnieść sukces w szkole,
- rozwija wyobraźnię i empatię,
- często jest źródłem cennych wzorców,
- rozwija zasób słownictwa i szeroko pojęte zdolności językowe,
- korzystnie wpływa na samopoczucie ( już po chwili spędzonej na lekturze znacząco obniża się poziom odczuwanego stresu),
- czytanie jest dla naszego mózgu prawdziwą „gimnastyką”,
- dzięki czytaniu szybciej uczymy się pisać i pięknie mówić.
Uczniowie z koła teatralnego przedstawili inscenizację „Wyprawa w świat książek”, w której śpiewem, słowem i ruchem zachęcali do czytania.
Rodzicu!
„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”.
Jim Trelease
Zatem czytajmy, bo jeżeli nie będziemy czytać dziecku lub nasze dzieci nie będą czytały książek, nie będziemy mieli o czym z nimi porozmawiać, trudno będzie nam się z nimi porozumieć, gdy dorosną.
Szkolny Dzień Języków Obcych
Dnia 28.11.2016 odbędzie się w naszym gimnazjum Szkolny Dzień Języków Obcych.
Każda klasa powinna przygotować się do trzech zadań:
- prezentacji multimedialnej na wylosowany wcześniej temat: atrakcje turystyczne, sławne osoby lub kultura, sztuka i sport Anglii i Niemiec.
Prezentacja oceniana będzie pod kontem wykonania oraz jej przedstawienia.
- piosenki w języku angielskim i niemieckim
W tej kategorii oceniane będą: melodyjność, poprawna wymowa, wyraz artystyczny oraz pamięciowe opanowanie tekstu.
- typowej potrawy dla Anglii i Niemiec
Uwaga zwrócona będzie na dopasowanie potrawy do kraju oraz smak i włożony wkład w jej wykonanie.
Dla zwycięskiej klasy przewidziane jest dofinansowanie do wycieczki szkolnej oraz dodatkowe punkty dodatnie J
Organizatorzy:
Marta Herod-Polańska
Anna Witkowska
Adopcja na odległość
Od kwietnia 2016 roku Nasza Szkoła uczestniczy w programie „Adopcja na odległość”. W tym roku szkolnym po raz drugi zbieramy pieniądze na ten cel.
Co to jest "Adopcja na odległość"?
To przyjęcie do swojego życia biednych dzieci lub młodzieży z kraju misyjnego poprzez zapewnienie im możliwości edukacji.
Są dwie możliwości adopcji: imienna i bezimienna. Wybierając adopcję imienną wspieramy konkretne dziecko wybrane przez nas.
My jednak zdecydowaliśmy się w tym roku na drugą opcję adopcji i pomagamy najbardziej potrzebującym w danym momencie. Roczny koszt utrzymania dziecka to 480 złotych.
Wpłacając tą kwotę zapewniamy jednemu dziecku na cały rok:
- wyżywienie,
- ubranie (w tym mundurki szkolne),
- dodatkowe lekarstwa, szczepienia,
- edukację (opłata czesnego),
- ubezpieczenie.
Zbiórka pieniędzy odbędzie się od 9 do 30 listopada 2016 roku. Uczniowie będą zbierać pieniądze na 2-ej lekcji w poniedziałki, środy i piątki.
Prosimy o wsparcie finansowe naszego projektu - jeśli każdy uczeń naszej szkoły ofiaruje na ten cel tylko 3 zł, to pokryjemy wszystkie koszty kształcenia i pełnego utrzymania jednego dziecka przez cały rok.
Zróbmy razem coś dobrego!
Andrzejki kl. 0 - III
Andrzejki w naszej szkole to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, losowania karteczek z wróżbą, przekłuwania serduszek z imionami czy też rzucanie monetą na szczęście. Wróżby przeplatane były tańcami oraz konkurencjami, w których należało się wykazać nie lada umiejętnościami. Najwięcej emocji wzbudziła zabawa z „krzesełkami” oraz taniec na gazecie. Radości nie było końca. Zabawa andrzejkowa zakończyła się wspólnymi tańcami przy znanych i lubianych piosenkach.
Archiwum Aktualności