COMENIUS – Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej, Anna Witkowska 22.08.2013
COMENIUS to projekt mający na celu wspieranie nauczycieli języka angielskiego w ich poczynaniach dydaktycznych podczas procesu nauczania języka obcego dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Projekt ten promuje zasadę, która jest mi szczególnie bliska: uczenie się przez całe życie.
Radość moja była wielka, kiedy dowiedziałam się, że mój wniosek został pozytywnie rozpatrzony i będę mogła wyjechać do Wielkiej Brytanii, do mojego ukochanego Brighton, na dwutygodniowe szkolenie dla nauczycieli dotyczące ‘Aspects of Teaching and Learning English’. Szkolenie odbywało się w The English Language Centre http://www.elc-brighton.co.uk/ . Zajęcia były prowadzone przez światowej sławy metodyków, takich jak: Alex Thorp, Steve Jones, Pam Lewis i wszechstronny Martyn Ford, który nie tylko jest świetnym wykładowcą, ale również słynie z cudownego poczucia humoru, jest autorem komiksów: How to be British oraz wspaniałym aktorem, który przybliża, z przymrużeniem oka, kulturę brytyjską obcokrajowcom za pomocą monodramu: Mrs Hoover http://www.youtube.com/watch?v=noi04ET1BHI.
Były to dwa niezapomniane tygodnie spędzone intensywnie na poznawaniu najnowszych strategii oraz metod dających nauczycielom nowoczesne spojrzenie na proces nauczania a uczniom radość poznawania języka obcego w oparciu o Task Based Learning ( zadaniowość). The Lexical approach , utwierdziło mnie w przekonaniu, iż rzeczywiście nauczanie gramatyki jest ważne, natomiast zasób słownictwa decyduje o skuteczności porozumiewania się w języku obcym, a więc warto nauce słownictwa poświęcać więcej czasu. The Evidence Based Teaching, świadomość, iż skuteczność i wydajność nauczania została zmierzona przez naukowców takich jak Geoff Petty , który doszedł do wniosku, iż najlepszy efekt w procesie nauczania osiąga się stosując Graphical representation, na drugim miejscu jest Note Making ( nie przepisywanie notatek, ale samodzielne tworzenie przez ucznia notatek z lekcji) oraz Feedbak, a więc uczeń zawsze powinien otrzymać informację zwrotną na temat zadania, które wykonał. The Cognitive Classroom, świadomość procesów zachodzących w mózgu oraz jego funkcjonowania, pozwala skutecznie dobrać efektywne metody nauczania przyśpieszające proces przyswajania języka obcego. Ku radości moich uczniów pewnie, zachęcano nas, nauczycieli również do częstego wykorzystywania podczas lekcji języka angielskiego komputerów jak i …telefonów komórkowych…świat idzie naprzód i my nauczyciele też musimy iść do przodu.
Oprócz czysto metodycznych zajęć i warsztatów dane mi było uczestniczyć w seminariach poświęconych życiu i kulturze Brytyjczyków, zwyczajom grzecznościowym oraz etykiecie brytyjskiej.
Uczestniczyłam w warsztatach poświęconych nauczaniu języka angielskiego za pomocą video, dvd, muzyki oraz dramy.
To były dwa tygodnie bardzo ciekawie spędzone nie tylko na nauce ale również wypełnione były one niezliczoną ilością spotkań z nauczycielami z całego świata. W mojej grupie były osoby ze Słowacji, Cypru, Syrii. Podczas zajęć integracyjnych wymienialiśmy się opiniami, doświadczeniami z nauczycielami z Argentyny, Francji, Brazylii, Korei, Chin, Rosji.
Mieszkając u rodziny brytyjskiej od ‘środka’ mogłam poznać codzienne zwyczaje Brytyjczyków, sposób ich odżywiania, sposób spędzania wolnego czasu. Tego typu doświadczenia są bezcenne!
Podczas rozmów z nauczycielami uczestniczącymi w szkoleniu doszliśmy do wniosku,
iż takie wyjazdy powinny być obligatoryjne dla każdego nauczyciela języka obcego, przynajmniej raz w roku, bo jak to mówią: ‘Podróże kształcą’. Lecz samo podróżowanie nie wystarczy,
wiem to z własnego doświadczenia. Co roku wyjeżdżam do Brighton bądź Oxford, aby mieć tzw. kontakt z językiem, ale to nie to samo, co uczestniczenie w szkoleniach!
I aż żal, że to już była jedna z ostatnich edycji COMENIUSA.
Ale póki co, naładowana pozytywną energią mam zamiar rozpocząć nowy rok szkolny!
I nawet nie straszna mi ta pierwsza klasa, która jest najbardziej wyjątkowa z wyjątkowych!
Anna Witkowska