1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.
Święto Rodziny
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Rodziny.
Święto szkoły
Już po raz osiemnasty, dn. 8 czerwca 2018 roku nasza Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej obchodziła Dzień Patrona.
Najpierw przemaszerowaliśmy z pocztami sztandarowymi i królową szkoły (w tej roli Lidia Korczyńska) do kościoła na Mszę św. celebrowaną przez ks. Łukasza Bielata.
Następnie już w szkole odbyła się część artystyczna w wykonaniu kl. 6 . Były śpiewy, recytacje, inscenizacje. W hołdzie królowej kl. 5 zatańczyła krakowiaka.
Uczniowie w strojach stylizowanych z czasów średniowiecza i regionalnych – krakowskich prezentowali się pięknie.
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego
08 czerwca 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Naramie (klasy 5,6,7 i gimnazjalne) odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl Bezpieczna Szkoła Cyfrowa. Dzień ten zaangażował całą społeczność szkolną.
Uczniowie i nauczyciele podczas spotkania z edukatorem rozważali temat cyberprzemocy, wiarygodności informacji w sieci, krytycznego podejścia do informacji w Internecie, praw autorskich, niebezpiecznych treści i kontaktów oraz kształtowania własnego wizerunku w sieci.
W spotkaniach wzięło udział 39 uczniów oraz 18 nauczycieli. Wszytkie wydarzenia przebiegały w niezwykle miłej i otwartej atmosferze za co należą się podziękowania Dyrekcji szkoły oraz Gronu Pedagogicznemu.
BSz
Jak nie czytam, jak czytam w naszej szkole
Dnia 8 czerwca uczniowie kl. 0-4 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie, z inicjatywy biblioteki szkolnej wzięli trzeci raz udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa i pokazanie, że czytanie jest modne.
Uczniowie wraz z wychowawcami i dyrekcją szkoły zebrali się w holu głównym, by obejrzeć teatrzyk kukiełkowy pt. „Pani Twardowska” w wykonaniu kl. IV (współpraca z polonistą – panią Barbarą Borek). Kukiełki zostały wykonane przez samych uczniów. Następnie uczennica kl. IV – Maja przedstawiła teatrzyk kamishibai (teatr obrazkowy) pt. „Trzy świnki”. To nowatorska metoda czytania, która daje duże możliwości wyboru konwencji samego czytania; czytający może być recytatorem, opowiadaczem lub nawet aktorem. Na zakończenie uczennica kl. V –Weronika przeczytała prawdziwą historię zakończona happy endem o zagubionym irackim kocie Kunkushu. W trakcie wędrówki do Europy rodzina zagubiła ukochanego zwierzaka jednak nie na zawsze. Po wspólnym spotkaniu uczniowie wrócili do klas, by dalej kontynuować czytanie . AN
Konkurs o Lilię św. Jadwigi i Święto
6 maja 2018r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie odbył się finał I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej „O Lilię Jadwigi Andegaweńskiej”.
Wzięło w nim udział 15 zespołów trzyosobowych ( szkoły podstawowe) i 5 zespołów ze szkół gimnazjalnych i licealnych. Naszą szkołę podstawową reprezentowali uczniowie: Wiktoria Górska, Klaudia Kluzek, Maciej Dryniak, kl.6, gimnazjum: Amelia Browarnik, Julia Kowina kl. 2, Filip Olchawski, kl.3, zakwalifikowani do finału przez Ogólnopolską Komisję Konkursową.
Konkurs na II poziomie był trzyczęściowym turniejem drużyn, na który składały się:
- Prezentacja rymowanek dotyczących wydarzeń z życia św. Jadwigi.
Nasi uczniowie przedstawili „Cud nad Wisłą” i „Zaślubiny Jadwigi
z Wilhelmem”. W strojach stylizowanych z czasów królowej prezentowali się pięknie.
- Runda pytań – 22 pyt., krzyżówka, układanie puzzli, naklejanie herbów.
- Gra terenowa na Wzgórzu Wawelskim – trwała 1,5godz.
Uczniowie pracowali z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Każdy zespół chciał wygrać główną nagrodę, czyli wycieczkę na Węgry do Budapesztu.
Drużynom z naszej szkoły nie udało się tym razem zająć czołowych miejsc, ale uczniowie przeżyli świetną przygodę w pięknym miejscu.
Po obiedzie uczestniczyliśmy we Mszy św. wraz z nowenną do św. Jadwigi Królowej w Katedrze na Wawelu, a w godzinach wieczornych czekała na wszystkich finalistów niespodzianka – rejs z przewodnikiem statkiem po Wiśle. Cudowny widok na Wawel!
Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy o 22.30 do Naramy.
Organizatorki wyjazdu
i przygotowań uczniów do konkursu:
BB. AW.
Noc Bibliotek
Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie wzięła po raz pierwszy udział w IV ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek w 100 – lecie Niepodległej Polski pod hasłem „RzeczpospoCzyta”.
Spotkanie wieczorne odbyło się 5 czerwca 2018r. Termin uległ zmianie z racji obchodów Święta Szkoły oraz pikniku rodzinnego.
O godzinie 18:00 pani Agnieszka Nielepiec (koordynator) oficjalnie rozpoczęła spotkanie i powitała zebranych gości: pana Przemysława Wywiała (historyk, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, autor współautor publikacji z zakresu historii wojskowości i bezpieczeństwa narodowego, pracownik Muzeum Armii Krajowej i adiunkt Instytutu bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej w Krakowie, członek Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego; zajmuje się historią wojskowości i ruchu niepodległościowego), uczniów klasy V na czele z wychowawcą panią Katarzyną Bieroń. Nad sprawami technicznymi czuwała informatyk - pani Bernadeta Szkarłat.
Następnie przyszedł czas na prezentację multimedialną pt. „Bohaterowie naszej Niepodległości”. Prezentacja połączona z dygresjami i ciekawostkami, które w sposób interesujący przekazał pan P. Wywiał (absolwent naszej szkoły podstawowej) podobała się uczniom. Dowiedzieli się nt. wielkich bohaterów wolności, ale też tych mniej znanych zamieszkujących naszą małą ojczyznę, tj. Naramę i okolice. Mamy nadzieję, ze uczniowie wezmą sobie do serc znamienne słowa polskiego bohatera niepodległości Józefa Piłsudskiego, że „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości…” Uczniowie mogli obejrzeć również gazetkę w bibliotece i poczytać o bohaterach wolności.
Po zakończonej prezentacji przyszedł czas na chwile relaksu, czyli na ognisko z kiełbaskami oraz rozgrywki piłkarskie; śmiechu i radości było co nie miara. Ognisko przygotował pan Leszek Dudek, a kiełbaski i napoje zakupiła mama Szymona – pani Renata Mech. Za zaangażowanie i pomoc należą się Wszystkim ogromne podziękowania.
Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki oraz naklejki z logo Nocy Bibliotek. Dzieci miały okazję poznać bibliotekę z zupełnie innej strony. IV edycja Noc Bibliotek zakończyła się sukcesem w naszej szkole. Tego typu spotkania integrują społeczność i uświadamiają, że biblioteka jest miejscem atrakcyjnym, gdzie z radością można spędzić wtorkowy wieczór.
Przystąpienie do kolejnej akcji Noc Bibliotek to już tylko formalność. Do zobaczenia za rok!
II etap Konkursu o Lilię Św. Jadwigi
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii II etap Konkursu o Lilię Św. Jadwigi.
Wycieczka do Zatorlandu
6 czerwca 2018 r. nasi najmłodsi uczniowie byli na wycieczce a Zatorlandzie. Na miejscu czekało na dzieci mnóstwo atrakcji: zabawa w lunaparku, zwiedzanie domu, który stoi do góry nogami (aż się w głowie kręci po wyjściu z niego), wizyta w Parku Mitologii i rejs po jeziorze, mocne przeżycia podczas seansu w kinie 5D oraz zwiedzanie Parku Dinozaurów. Pełni emocji i bardzo zmęczeni wrócili wszyscy do szkoły późnym popołudniem. Dziękujemy ekipie Rodziców za ogromną pomoc i wsparcie.
E. O.
Noc Bibliotek
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Noc Bibliotek.
Wycieczka do ZOO
24 kwietnia 2018 r. nasi najmłodsi uczniowie byli na wycieczce w krakowskim ogrodzie zoologicznym. Dzieci miały okazję zaobserwować aktywność zwierząt w piękny wiosenny dzień. Podobały się wszystkie zwierzęta, a szczególnie te najmłodsze, które niedawno przyszły na świat. Również flora w Lasku Wolskim rozwinęła się ferią barw i zapachów. Pełne emocji i bardzo zmęczone wróciły dzieci do szkoły późnym popołudniem. Dziękujemy Rodzicom za ogromną pomoc w opiece nad wycieczkowiczami.
E. O.
Wycieczka oddziałów gimnazjalnych do Zamościa i okolic 28-30.05.2018r.
W poniedziałek około 7 rano wyruszyliśmy na 3 dniową wycieczkę do Zamościa i okolic. Po 6 godzinnej jeździe dotarliśmy do Zwierzyńca gdzie czekał już na nas przewodnik i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Zobaczyliśmy i poznaliśmy historię kościółka na wodzie, budynków Ordynacji Zamoyskiej, zabytkowego browaru, stawów i „zwierzyńczyka” Hetmana Zamoyskiego. Następnie udaliśmy się do Zamościa, po drodze przejeżdżając przez Szczebrzeszyn, poznając jego historię oraz ciekawostki z nim związane. W samym Zamościu zwiedzanie rozpoczęliśmy od Rotundy, miejsca Martyrologii. Potem udaliśmy się do centrum, gdzie zobaczyliśmy katedrę, pomnik Hetmana, Ratusz, Rynek Wielki, Solny i Wodny, renesansowe kamienice, Akademię Zamojską, Renesansową Synagogę, Nadszaniec. Następnie udaliśmy się do Krasnobrodu na nocleg.
W drugim dniu skupiliśmy się na aktywnym wypoczynku, biorąc udział w spływie kajakowym. Płynęliśmy z Obroczy przez Zwierzyniec do Żurawnicy łącznie 17 km rzeką Wieprz. Trasa bardzo malownicza z licznymi meandrami i przeszkodami do pokonania (łącznie z przenoszeniem kajaków i koniecznością przepłynięcia Zalewu Rudka). Młodzież bardzo dobrze poradziła sobie w czasie spływu, chętnie służąc wzajemną pomocą. Wieczór spędziliśmy przy ognisku zorganizowanym przez samych uczniów.
Trzeciego, ostatniego dnia z wieży widokowej i podczas spaceru po Krasnobrodzie podziwialiśmy malowniczo położony zalew w dolinie Wieprza. Uczniowie skorzystali również z atrakcji parku linowego, gdzie mieli do wyboru dwie trasy oraz dodatkowo zjazd. Tu również poradzili sobie wyśmienicie. Po posiłku około godziny 14.30 ruszyliśmy w drogę powrotną do Naramy, do której dotarliśmy około godziny 20.30.
Przez cały wyjazd towarzyszyła nam piękna, słoneczna i wręcz upalna pogoda.
Serdecznie dziękuję opiekunom wycieczki Pani Barbarze Borek i Pani Justynie Żylskiej za odpowiedzialną opiekę i wspólnie spędzony czas.
Wycieczka kl. 4
Klasa czwarta z okazji Dnia Dziecka udała się na wycieczkę do Krakowa. W Muzeum Inżynierii Miejskiej uczniowie świetnie się bawili na interaktywnej wystawie TO TAKIE PROSTE.
Stanowiska mogły być współtworzone przez uczniów, którzy sami wybierali rodzaj aktywności lub sposób realizacji zadania. Duża część stanowisk wystawy skłaniała do współpracy, gdyż tylko wspólnymi siłami można było osiągnąć cel w postaci wykonania zadania.
Interaktywne eksponaty:
- pomogały rozwinąć pamięć krótkotrwałą,
- wspomogały logiczne myślenie i zdolności manualne,
- w prosty sposób wyjaśniały prawo Pascala oraz zasady dynamiki Newtona,
- umożliwiały zapoznanie się z historią i możliwościami transplantologii,
- zapewniały niezwykłe doznania – np. w specjalnym symulatorze będzie można odbyć wyścig pojazdem przyszłości.
Uczniowie niesamowite wrażenia wynieśli po obejrzeniu figur wykonanych z odpadów stalowych. Galeria Figur Stalowych to wystawa czasowa, prezentująca kilkadziesiąt rzeźb stalowych, inspirowanych postaciami z bajek, filmów science fiction, świata fantasy, celebrytami jak również zwierzętami czy modelami luksusowych marek samochodów.
Finał wycieczki stanowił piękny, wzruszający film: Cudowny chłopak.
Gminny Konkurs Ortograficzny
30 maja 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Celinach odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny „Mistrz ortografii”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Julia Prusiewicz z kl.5, Wiktoria Górska z kl.6, Klaudia Kluzek z kl.6.
Etap gminny polegał na napisaniu dyktanda sprawdzającego praktyczne zastosowanie wszystkich norm ortograficznych i interpunkcyjnych.
Miło nam poinformować, że wszystkie nasze uczennice pięknie się spisały; dobrze poradziły sobie z ortograficzną corridą i zajęły wysokie miejsca: II - Klaudia, III - Wiktoria, Wyróżnienie - Julia. Gratulujemy!
Dziewczęta otrzymały nagrody książkowe (słowniki) oraz gadżety ( kubki, magnesy, długopisy, notesy, mapy Gminy Iwanowice), a od mamy Julii - lody.
Na konkurs pojechały pod opieką p. Aliny Warszawskiej, a zawiozła je mama Julii. Serdecznie Pani dziękujemy!
Szkolny konkurs "Mam talent"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkolny konkurs "Mam talent".
Wyniki konkursu „Wiesz reklamujący książkę, czytanie, bibliotekę
Komisja w składzie:
p. Barbara Borek
p. Alina Warszawska
p. Marta Herod – Polańska
przyznała następujące miejsca:
w kategorii kl. I-III PSP
I miejsce - Adam Kluzek
II miejsce - Magdalena Dudek
III miejsce - Hubert Chmiel
wyr. Przemysław Kaleta
komisja w składzie:
p. Wiesława Molenda
p. Anna Witkowska
p. Marta Herod – Polańska
przyznała następujące miejsca:
w kategorii kl. IV-VII PSP
I miejsce - Natalia Bartuś kl. VI
II miejsce - Aleksandra Chmiel kl. IV
III miejsce - Maja Gadzina kl. IV
wyr. Patrycja Chmiel kl. IV
Gratulujemy!
Wycieczka klasy VI w Bieszczady
W dniach 21-23 maja 2018r. uczestniczyliśmy w wycieczce w Bieszczady.
Po spotkaniu z przewodnikiem w Rymanowie udaliśmy się na zwiedzanie Huty Szkła Artystycznego „Sabina”, gdzie zobaczyliśmy szklane arcydzieła i zapoznaliśmy się z procesem tworzenia szkła.
Następnie przejechaliśmy do Sanoka. Tu zwiedziliśmy Rynek, Wzgórze Zamkowe i Ławeczkę Dobrego Wojaka Szwejka. W dalszej kolejności odbyliśmy rekreacyjny, spokojny spływ pontonowy rzeką San. W czasie 8-kilometrowego rejsu nieźle się napracowaliśmy, jednak siły zregenerowaliśmy regionalnymi kiełbaskami upieczonymi na ognisku.
Potem spacerowaliśmy po koronie najwyższej zapory wodnej w Solinie. Zachwycaliśmy się zachodem słońca nad morzem bieszczadzkim, czyli Jeziorem Solińskim.
Następnego dnia udaliśmy się do Polańczyka i z punktu widokowego na wzgórzu Kiczerka podziwialiśmy wspaniały widok na meandry Jeziora Solińskiego i „zielone wzgórza nad Soliną”. Coś pięknego!
Potem przejechaliśmy przez dziką dolinę rzeki Solinki do Bieszczadzkiego Parku Narodowego i wyruszyliśmy żółtym szlakiem turystycznym na Połoninę Wetlińską ze słynną Chatką Puchatka (najwyżej położone schronisko w Bieszczadach). Spotkaliśmy się „twarzą w twarz ”z jeleniem i żubrami. Niestety, nie udało nam się zobaczyć niedźwiedzia. Chyba dobrze!
Po południu rozegraliśmy mecz piłki nożnej w dużych kulach wypełnionych powietrzem. Świetna zabawa z dużą dawką śmiechu.
Trzeciego dnia bawiliśmy się w poszukiwaczy skarbów. Z mapami, wykrywaczami metalu, GPS-ami, busolami, latarkami UV wyruszyliśmy w 5- kilometrową trasę, gdzie czekały na nas zadania do wykonania: zagadki logiczne, walka z czasem i … otwarcie kuferka ze skarbem. Łatwo nie było!
Po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń o 19.30 dotarliśmy do Naramy.
Serdecznie dziękujemy rodzicom naszych uczniów: p. Stanisławowi i p. Gerardowi za odpowiedzialną opiekę i wspólnie spędzony czas. Zasługujecie Panowie na medal!
Wychowawca wraz z uczniami.
FESTIWAL NAUKI I SZTUKI 2018
18 maja klasy gimnazjalne miały okazję skorzystać z bogatej oferty FESTIWALU NAUKI I SZTUKI w Krakowie.
W salach wykładowych Collegium Medicum UJ na wykładach mogli usłyszeć odpowiedzi na wiele pytań związanych ze zdrowym i odpowiedzialnym stylem życia:
Czym jest zdrowie? Co je warunkuje (koncepcja Lalonda, mandala zdrowia)? Jaki jest wpływ podejmowanych zachowań indywidualnych – rodzaj diety, używki oraz bezpieczeństwo w codziennym życiu (działania profilaktyczne, działania ryzykowne) – na nasze zdrowie? A także: czym jest zanieczyszczenia chemiczne żywności, dlaczego używki (nikotyna, alkohol) są dla nas groźne?
Na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego nie zabrakło czasu na samodzielne wykonanie testów i doświadczeń: badanie widzenia przestrzennego i zmysłu wzroku, izolacja DNA z truskawki, ocena zanieczyszczenia dłoni...
W festiwalowym Miasteczku Naukowym na Rynku Głównym młodzież miała okazję oglądać doświadczenia naukowe, poznawać nowe technologie, uczestniczyć w pokazach, konkursach organizowanych przez uczelnie i instytuty naukowe, a także zaproszonych do współpracy partnerów.
Wycieczka gimnazjalistów na wystawę Titanic...
W środę 15 maja br. o godz. 7.30 uczniowie klas II i III gimnazjum wybrali się do krakowskiego kina Kijów, by obejrzeć przedstawienie „Skąpca”, a następnie do hotelu Forum na wystawę „Titanic”.
Inscenizacja sztuki Moliera była bardzo interesująca, aktorzy wcielali się w różne role, śpiewali, grali na wielu instrumentach muzycznych, a także tańczyli.
Tekst, mimo iż już dziś dosyć archaiczny, został przekazany w sposób obrazowy, trafiający do wyobraźni młodzieży. Zaskakujące było pominięcie scen, które słyną ze swego komicznego charakteru, jednak nawet to nie zubożyło wymowy całości. Uczniowie klasy II uznali, że obejrzenie przedstawienia zdecydowanie ułatwiło im zrozumienie siedemnastowiecznego tekstu. Po spektaklu miało miejsce spotkanie z aktorami, którzy interesująco opowiadali o teatrze dell’arte, jako źródle inspiracji Moliera.
Kolejną atrakcją dnia była wystawa „Titanic”. Każdy zwiedzający na początku zwiedzania otrzymał prawdziwą kartę pokładową i mógł poczuć się jak jeden z pasażerów, dzięki zyskaniu informacji o jednym z uczestników podróży. Uczniowie dzięki wystawie zdobyli wiedzę o sytuacji społeczno-politycznej początku XX wieku, wielu odkryciach i wynalazkach oraz zapoznali się z informacjami dotyczącymi szczegółów budowy statku oraz przyczynach, przebiegu i skutkach jego katastrofy. Na wystawie można było podziwiać wiele eksponatów, wśród nich elementy wyposażenia statku, fragmenty mebli, porcelanę, biżuterię i inne przedmioty osobiste pasażerów. Zwiedzający poruszali się po odtworzonych wnętrzach statku: kajutach, maszynowni, jadalni i wielu innych pomieszczeniach. Najbardziej jednak podobało się im dotknięcie fragmentu lodowca. Niezwykle emocjonujące było poszukiwanie swojego nazwiska (tzn. tego z karty pokładowej) na liście ocalonych lub zaginionych. Na szczęście większość naszej grupy przeżyła.
Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia i pełni nadziei na jeszcze długie życie udaliśmy się do Naramy.
Archiwum Aktualności