„Teatralne potyczki” - wycieczka
W środę 14 listopada br. uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz III gimnazjum pod opieką nauczycieli udali się do kina „Kijów” w Krakowie, by obejrzeć przedstawienie pt. „Teatralne potyczki” przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.
Uczniowie z zainteresowaniem zobaczyli spektakl ukazujący przygotowania do premiery „Hamleta”. Pod pretekstem wizyty słynnego reżysera poszukującego nowych twarzy udało się zaprezentować wiele różnych konwencji teatralnych. Prezentacja dwóch planów: sceny i garderoby pozwoliła ukazać różne postawy życiowe i stworzyła dramatyczny konflikt pomiędzy młodym i buntowniczym Michałem a reżyserem Władysławem, który popadł w rutynę, między poświęcającą dla teatru swe osobiste życie Beatrycze a gwiazdorem Czarkiem, który myśli wyłącznie o czerpaniu korzyści materialnych z bycia popularnym. Do tego jeszcze pojawia się inspicjentka, która marzy o karierze aktorskiej.
Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami, którzy przypomnieli tytuły utworów wykorzystanych w przedstawieniu oraz zaproponowali uczniom zabawę w teatr. Najodważniejsi mogli zaprezentować na scenie swoje umiejętności aktorskie, śpiewając, tańcząc oraz odgrywając krótkie scenki. Młodzi aktorzy zasłużyli na duże brawa.
Przedstawienie nie tylko ukazało, jakie zadania stoją przed aktorem, który musi „zmierzyć się” z rolą, nie tylko przypomniało uczniom różne konwencje teatralne (z uwzględnieniem charakterystycznych strojów, sposobów mówienia, ruchu i gestykulacji), ale też prowokowało do stawiania dużo ważniejszych pytań o to, czy być, czy mieć.
Po powrocie do szkoły młodzież udała się na dalsze lekcje, a w czasie zajęć języka polskiego spektakl zostanie szczegółowo omówiony i posłuży do podsumowania wiedzy o teatrze i dramacie.
II Gminny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów kl. 2 i 3
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie serdecznie zaprasza do udziału w II Gminnym Konkursie Pięknego Czytania pt. „Czytam , bo lubię i tym się chlubię”
o tytuł „MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA"
Konkurs zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek
w Iwanowicach.
Regulamin II Gminnego Konkursu Pięknego Czytania
pt. „Czytam, bo lubię i tym się chlubię” o tytuł „Mistrza pięknego czytania”
Temat: „Legendy polskie”
Konkurs odbędzie się 3 grudnia 2018r. (poniedziałek) o godz. 8:40
1. Uczestnicy
- Konkurs przeznaczony dla czytelników klas II-III szkół podstawowych z terenu Gminy Iwanowice
- Po przeprowadzeniu etapu szkolnego na szczebel gminny można wytypować po 1 reprezentancie z danego poziomu (razem dwie osoby ze szkoły)
- Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie przez szkołę uczestników do dnia 27.11.2018r. (wtorek)
2. Cele konkursu
- Popularyzowanie czytelnictwa
- Rozbudzenie zainteresowania książką
- Promocja literatury
- Doskonalenie umiejętności pięknego czytania
- Rozwijanie zdrowego współzawodnictwa
3. Zadania
- Wypożyczenie przez ucznia książki z biblioteki (legendy polskie)
- Wybranie fragmentu i przygotowanie do czytania na forum klasy (wybór najlepszego czytelnika klasy, szkoły)
- Udział w etapie gminnym (Publiczna Szkoła Podstawowa w Naramie) –czyta i oczarowuje słuchaczy
- Czas prezentacji do 3 min.
4. Przebieg Konkursu
- Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie uczestników wraz z przygotowanym tekstem w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramie
5. Kryteria oceny (poprawność warsztatowa):
- Technika czytania (płynność, dykcja, tempo czytania) 1-5pkt.
- Środki artystycznego wyrazu (pauzowanie, modulacja głosu i jego brzmienie, tempo, jako środek ekspresji, akcent zdaniowy) 1-5 pkt.
- Zachowanie limitu czasu 0-3pkt.
6. Nagrody
- Dla uczestników i laureatów przewidziane są dyplomy i nagrody rzeczowe.
- Zgłoszenia uczestników proszę kierować na adres Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie e.mail psp.narama@neostarada.pl
lub tel/fax 12 3885005 do dnia 27.11.2018r.
- Zgłoszenie ucznia do konkursu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika w celach promocyjnych szkoły, biblioteki.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Agnieszka Nielepiec
(bibliotekarz szkolny) – osoba odpowiedzialna za konkurs
e mail a.nielepiec2@wp.pl
Akcja Mikołajkowa
Szanowni Państwo!
Z okazji Mikołajek biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie organizuje zbiórkę dla dzieci potrzebujących z Domu Samotnej Matki z Dzieckiem w Krakowie. Prosimy o środki higieniczne dla niemowląt np. chusteczki nawilżające, pudry, oliwki, balsamy, kremy do ciała, pieluchy, płyny do kąpieli itp.
Zbiórka potrwa do 3 grudnia 2018r. Potrzebne rzeczy prosimy przynosić do biblioteki szkolnej (sala nr 9). Liczymy na Państwa hojność i pomoc!
Bibliotekarz - Agnieszka Nielepiec
Pan Tadeusz - Lapbooki kl. 8
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pan Tadeusz - Lapbooki kl. 8.
SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Oddaliśmy hołd Niepodległej! Przygotowaliśmy uroczyste obchody, które zaangażowały do działania całą społeczność Szkoły Podstawowej w Naramie. Najpierw powstała pamiątkowa Aleja niepodległości- symbol i pamiątka dla przyszłych pokoleń, którą zasadzili Rodzice naszych uczniów. W piątek 9 listopada zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej, by z radością celebrować Urodziny Niepodległej. Wszyscy w odświętnych strojach rozpoczęliśmy uroczystość wysłuchaniem montażu słowno- muzycznego, który przypomniał nam drogi do upragnionej wolności. Następnie uczniowie podarowali Jubilatce upominki- prezentacje swoich umiejętności: taniec polonez, wiersze i piosenki od przedszkolaków, niepodległościową krzyżówkę, pokaz mody z dwudziestolecia międzywojennego, prezentację ikon polskiego kina z okresu międzywojnia, szlagierową piosenkę, okolicznościowy plakat, pieśni i wiersze… Oczywiście wszyscy zaśpiewaliśmy cztery strofy naszego narodowego hymnu o godz. 11. 11! Nie ma urodzin bez tortu, a te były niecodzienne, wyjątkowe- tutaj na wysokości zadania stanęli Rodzice. Nie da się krótko opisać, jakie były- najlepiej zobaczyć je w galerii i zapytać dzieci, jak smakowały. Podniosłym wydarzeniem tego dnia było wspólne zasadzenie lipy- wybranej przez Szkoły Jadwiżańskie, do grona którego mamy zaszczyt się zaliczać- jako drzewo upamiętniające tę podniosłą rocznicę. Pewnie kiedyś w jej cieniu, ktoś „odpocznie sobie”, będzie domem dla ptaków i będzie upajać zapachem swych kwiatostanów podążających do szkoły. W przygotowanie szkolnych obchodów zaangażowaliśmy się z sercem- takie Święto zdarza się raz na sto lat!
E. O.
Wyniki konkursu
Dnia 09.11.2018r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pt. „Polska w poezji” dla uczniów klas 0 – III. Celem konkursu było uczczenie 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz kształtowanie uczuć patriotycznych. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom swoich umiejętności. Zwycięzcami konkursu w kategorii klas 0 - I zostali:
I miejsce – Hanna Binczycka kl. 0B; Wiktoria Gumula kl. I
II miejsce – Oliwia Rosa kl. I
III miejsce - Klara Skibska kl. I
W kategorii klas II - III zwycięzcami zostali:
I miejsce – Zofia Brak kl. III
II miejsce – Gabriela Tabak kl. II
III miejsce – Natalia Chojecka kl. II
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Justyna Stanek
Delegacja uczniów w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości
W dniu 11 listopada 2018 roku delegacja uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką pani Gabrieli Cieślik udała się do Iwanowic, gdzie wzięła udział w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości. Nasi uczniowie maszerowali w uroczystym pochodzie pocztów sztandarowych, uczestniczyli we mszy świętej za Ojczyznę w kościele im. Świętej Trójcy oraz uczestniczyli w uroczystej odprawie pocztów na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Iwanowicach.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Delegacja uczniów w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości.
Akademia
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akamia
Informacja
12 listopada (poniedziałek) jest dniem wolnym od pracy. W szkole nie ma zajęć dydaktycznych ani opiekuńczych.
Śniadanie Daje Moc
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Śniadanie Daje Moc.
Alejka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Alejka .
"Urodziny Niepodległej" - 9 listopada 2018r.
1. Lekcje w klasach wg planu do godz. 9.40.
2. Uroczysta akademia w sali gimnastycznej, ok.10.00 do ok. 12.00
-
część oficjalna: montaż słowno- muzyczny,
-
okolicznościowe prezentacje uczniów Szkoły Podstawowej w Naramie
- wspólne odśpiewanie hymnu o godz. 11.11- „Rekord dla Niepodległej”,
3. Po akademii około godz. 12:00 - poczęstunek w klasach - okolicznościowe ciasto urodzinowe.
4. Następnie lekcje wg planu.
5. Nie ma zajęć karate.
6. Wyjazd na basen, catering, świetlica - bez zmian.
7. Obowiązuje strój galowy.
Serdecznie zapraszamy rodziców na akademię.-
Wycieczka
26 października 2018 roku uczniowie z klasy VIII i III gimnazjum Szkoły w Naramie wzięli udział w wycieczce szkolnej do Michałowic, Owczar, Maszkowa i Rzeplina. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z miejscami związanymi z działaniami zbrojnymi I wojny światowej oraz miejscami świadczącymi o obecności I Kompanii Kadrowej bądź w naszej okolicy. W Michałowicach uczniowie odwiedzili pamiątkowy obelisk przypominający o obaleniu słupów granicznych przez I Kompanię Kadrową Józefa Piłsudskiego 6 sierpnia 1914 roku, następnie zwiedzili michałowicki dwór w którym odpoczywali Legioniści. W Owczarach uczniowie zobaczyli dwór wicepremiera, ministra skarbu II Rzeczpospolitej inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W Maszkowie i Rzeplinie złożyli hołd spoczywającym tam w zbiorowych mogiłach żołnierzom polskim, austriackim, rosyjskim i węgierskim, którzy polegli w krwawych starciach wojennych w jesieni 1914 roku.
Informacja
Dnia 05 listopada 2018r. (poniedziałek) o godz. 18:00 odbędzie się w naszej szkole wywiadówka. Zapraszamy.
VII Ogólnopolskie Forum Dyrektorów, Nauczycieli Szkół im. św. Jadwigi Królowej
W dniach 26- 27.10.18r. odbyło się w Krakowie VII Ogólnopolskie Forum Dyrektorów, Nauczycieli Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej; z naszej szkoły uczestniczyła w nim p. Alina Warszawska.
W pierwszym dniu uczestnicy wzięli udział we mszy św. w krypcie św. Leonarda, a potem zwiedzili Groby Królewskich Władców i Bohaterów Narodowych z okazji Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Drugi dzień rozpoczął się mszą św. w Katedrze na Wawelu przy relikwiach św. Jadwigi. Potem w sali Wyższego Seminarium Duchownego Archidecezji Krakowskiej uczestnicy Forum z uwagą wysłuchali dwóch wykładów (popartych prezentacjami) - dr Elżbiety Nosek oraz mgr Agnieszki Trzos na temat sarkofagów królewskich oraz konserwacji tych zabytków.
Po wspólnym poczęstunku odbyło się spotkanie z Zarządem Rodziny Szkół św. Jadwigi. Wymieniano się doświadczeniami i dyskutowano o mocnych i słabych stronach pracy Rodziny.
Ustalono następujące zadania:
- na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę każda szkoła jadwiżańska zasadzi drzewo – lipę z tabliczką „Jadwiga”.
- Konkurs o św. Jadwidze odbędzie się w marcu- etap szkolny, w kwietniu –etap ogólnopolski.
- Zjazd Szkół dn. 7.06.19r. – z pocztami sztandarowymi. Prośba do nauczycieli muzyki, by nauczyli młodzież w swoich szkołach hymnu Rodziny. Zwrócono też uwagę, by na uroczystościach przebywać do końca - uczymy w ten sposób dzieci i młodzież szacunku do organizatorów.
Na zakończenie proboszcz Katedry i przewodnicząca Rady Rodziny podziękowali wszystkim za przybycie i piękne przygotowanie uczniów do konkursu.
A.W.
Konkurs edukacyjny „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”
1 października 2018r. w naszej szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Ten dzień był uwieńczeniem konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” (organizowany przez właściciela sieci sklepów Biedronka), którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów kl. I-III.
Konkurs składa się z dwóch części:
1. Relacja ze zorganizowanego w szkole „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania”
2. Praca uczniów, polegająca na napisaniu lub narysowaniu własnej historii o dalszych przygodach Słodziaków.
Uczniowie naszej szkoły z radością słuchali opowieści o przygodach Gangu Słodziaków, które czytali im wychowawcy. Do codziennego czytania zachęcały ich materiały motywacyjne (naklejki i maskotki przesympatycznych stworków) oraz nauczyciele. Dzieci otrzymały minialbumy, w których zbierały naklejki Słodziaków – naklejkę otrzymywało się za codzienne czytanie (potwierdzone podpisem rodzica). Była to wspaniała zachęta do czytania, której towarzyszyło mnóstwo frajdy i zabawy.
Prace uczniów zostały przesłane do konkursu, a teraz czekamy na wyniki i trzymamy kciuki.
Bibliotekarz szkolny dziękuje panu Dyrektorowi za możliwość wzięcia udziału w konkursie, wychowawcom kl.1-3 za zaangażowanie w tworzenie przez uczniów prac konkursowych, a pani informatyk za pomoc techniczną.
AN
Ślubowanie i pasowanie na ucznia
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie i pasowanie na ucznia.
Nasi wolontariusze na 5. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim
14 października 2018 r. 14 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie brało udział w wolontariacie na rzecz 5. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Pracowaliśmy w depozycie zlokalizowanym w Tauron Arenie Kraków. Nasza praca polegała na przyjmowaniu od prawie 8,5 tysiąca biegaczy bagaży, układaniu ich w odpowiedniej kolejności i sprawnym wydawaniu bagaży po ukończonym biegu. Pomimo dużej ilości pracy mieliśmy okazję obejrzeć obiekt Tauron Areny
i dopingować pierwszych zawodników kończących bieg. Do Naramy wróciliśmy około godziny 16.00.MD
Nasi wolontariusze na 5. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Nasi wolontariusze na 5. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim.
Archiwum Aktualności