Już od 10 lat, na początku grudnia obchodzony jest Tydzień Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week – CSEdWeek). W tym roku przypada na dni 9-15 grudnia 2019. Najpopularniejszą inicjatywą w ramach CSEdWeek jest Godzina Kodowania, której hasłem od lat jest: Każdy uczeń powinien mieć możliwość nauki informatyki.
W naszej szkole 10 grudnia odbyła się godzina kodowania dla klas V-VIII dzięki uprzejmości firmy Qualtrics z siedzibą w Krakowie. Pani Maja, pan Grzegorz i pan Jacek z zaangażowaniem opowiadali naszym uczniom o pracy programisty i testera. Zaprosili dzieci i młodzież do kodowania m.in. w języku Python oraz poszukiwania drogi przy użyciu kodu w Vaiana Skarb oceanu Disneya. Uczniowie chętnie wykonywali zadania, które sprawiały wiele satysfakcji. Na zakończenie godziny kodowania każdy uczeń otrzymał gadżety od firmy Qualtrics oraz dyplom potwierdzający posiadanie tytułu programisty.
Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA), jest największą inicjatywę edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Cieszy się również dużą popularnością w Polsce. Można w niej uczestniczyć przez cały rok, 24/7, z dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza szkołą, indywidualnie lub w grupie. Ta inicjatywa nie jest ograniczona tylko do szkół, może w niej brać udział każdy, w każdym wieku. Do tego nie jest potrzebne żadne przygotowanie informatyczne, czy też w zakresie programowania.
Pierwotnie, celem tej inicjatywy było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Oferta łamigłówek i kursów jest obecnie bardzo bogata, dzięki propozycjom wielu partnerów, takich jak Microsoft, czy Disney.
W Polsce, dzięki zabiegom środowiska informatyków, od września 2017 roku programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole. Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań.
BSz