Badanie uczniów w ramach Narodowego Programu Zdrowia
Instytut Ochrony Zdrowia realizuje obecnie, na zlecenie Ministra Zdrowia, badanie przesiewowe uczniów szkół podstawowych i średnich pod kątem występowania chorób alergicznych. Badanie zostało zaprojektowane przez lekarzy specjalistów oraz ekspertów z dziedziny nauk społecznych i epidemiologii, pracowników Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Badanie jest częścią Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.
Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, polega na wypełnieniu ankiety. Specjalnie skonstruowany algorytm po zakończeniu ankiety podliczy wyniki badania dla konkretnej osoby - prawdopodobieństwo występowanie alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej u badanego. Badanie nie zastępuje lekarza w jego pracy, ale znacznie ją ułatwia i przyspiesza diagnostykę.
Badanie mieści się na stronie internetowej: http://malergia.pl w zakładce "Test Alergiczny". Strona oferuje również wyszukiwarkę konsultacji alergicznych, tak by każdy, kto podejrzewa alergię u swojego dziecka mógł wybrać dogodne miejsce i termin, znając czas oczekiwania w każdej poradni.
"Zamów darmową książkę" Fundacja mBanku
Jeśli interesujesz się matematyką zapoznaj się z informacją od mBanku:
"Pokaż dziecku rzeczywistośćdo potęgi Poszerzaj jego horyzonty z książką „Matematyka jest wszędzie. Rodzinne przygody z matematyką”
Książka „Matematyka jest wszędzie” daje do myślenia i pozwala na odkrycie matematyki w naszym życiu.
Ta książka traktuje dzieci poważnie, z zaufaniem i przekonaniem, że mogą wszystko. Gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić. Znajdź wspólnie ze swoim dzieckiem inspiracje matematyczne w naszym otoczeniu. Rozbudź jego wyobraźnię do potęgi. Wszystko, co nas otacza, jest związane z matematyką. No prawie wszystko. Nie wierzysz? Rozejrzyj się. To, co widzisz, ma kształt, da się policzyć, zmierzyć. Matematyka jest w kuchni, na talerzu, w tańcu, w koszyku, w portfelu. Wszędzie. Nie warto od niej uciekać. Jest w życiu niezbędna, a do tego może być przyjemna. Jej poznawanie może być naprawdę fascynujące. Pokaż to swojemu dziecku i pamiętaj, że jego mózg jest genialnym urządzeniem do poznawania świata! Zamów darmową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Dla dzieci od 4 do 12 roku życia."https://www.mbank.pl/portals/6.0/lp/mfundacja/lp_1/
Zapraszamy do konkursu „Ojczyzna to kraina, która się w sercu zaczyna”
Fundacja NOViST i LTS„Novi” Narama z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i w ramach uroczystości III Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Naramie objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polski – Andrzeja Dudy, która odbędzie się 4 marca 2018 roku w Naramie, zapraszają do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Literackim i Plastycznym „Ojczyzna to kraina, która się w sercu zaczyna”. Konkurs organizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, a opiekę merytoryczną sprawują pracownicy uczelni: prof. Kinga Łapot – Dzierwa i dr Przemysław Wywiał. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Senator Rzeczpospolitej Polskiej – Marek Pęk, Starosta Powiatu Krakowskiego – Wojciech Pałka. Nasze przedsięwzięcie zgromadziło licznych partnerów i sponsorów.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z regulaminem.
III Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Zapisów na bieg można dokonywać pod linkiem https://www.protimer.pl/bio/416/iii-bieg-pamieci-zolnierzy-wykletych-w-naramie --
Wycieczka do Warszawy
9 lutego 2018 roku uczniowie ze szkół w Naramie, Poskwitowie i Damicach wzięli udział w wycieczce do Warszawy. W programie wyjazdu było zwiedzanie Sejmu, Pałacu Prezydenckiego oraz spotkanie z ministrem Andrzejem Adamczykiem w Ministerstwie Infrastruktury. Podczas zwiedzania Sejmu uczniowie mieli możliwość wejść na salę obrad, dowiedzieli się jak wygląda praca posłów, w jaki sposób odbywają się głosowania, gdzie zasiadają posłowie oraz Prezydent Rzeczypospolitej, kiedy uczestniczy w obradach Sejmu. W Pałacu Prezydenckim pani przewodnik w bardzo interesujący sposób przedstawiła uczestnikom wycieczki historię budynku. Mieli oni możliwość zobaczyć wszystkie sale, w których odbywają się spotkania najważniejszych osób w państwie i podejmowane są decyzje, które ważą o losie obywateli (od słynnej sali, która zgromadziła uczestników Okrągłego Stołu po Salę Kolumnową).Uczniowie zobaczyli z okien autokaru również Pomnik Nieznanego Żołnierza, Plac Trzech Krzyży, Pomnik Bohaterów Warszawy ,,Nike'', Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Stadion Narodowy. Na zakończenie intensywnego dnia uczniowie mieli zaszczyt spotkać się i porozmawiać z Panem Ministrem Andrzejem Adamczykiem w Ministerstwie Infrastruktury, gdzie czekały na nich przygotowane słodkości oraz obiad.
Wycieczka została zorganizowana przez panią Ewelinę Kmitę na zaproszenie Pana Senatora Marka Pęka oraz ministra Andrzeja Adamczyka i była dla uczniów bezpłatna.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Ewelinie za tę bardzo cenną inicjatywę, dzięki której nasi uczniowie stali się bogatsi o nowe doświadczenia. Dziękujemy za miłe słowa, jakie Pani Ewelina Kmita wystosowała pod adresem uczniów- uczestników wycieczki: „(młodzież) umiała się stosownie zachować i na każdym kroku wykazywała się wysoką kulturą osobistą oraz uprzejmością. Swoim zachowaniem udowodnili, że idą właściwa drogą, wykazali się zachowaniem godnym naśladowania. Myślę, że od takich ludzi kiedyś będzie zależała przyszłość Ojczyzny-Polski. Młodzieży dziękuję za wspólnie spędzony czas a nauczycielom i wychowawcom gratuluję bo ich poświecenie i trudy w wychowaniu dzieci i młodzieży procentują” .Zapraszamy do naszej galerii!
Elżbieta Oraczewska
Wycieczka do Warszawy
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Warszawy.
Zjazd Absolwentów
W sobotę 3 lutego 2018 r. odbył się pierwszy w historii naszej szkoły zjazd absolwentów gimnazjum. Mogliśmy gościć aż dziesięć roczników naszych byłych uczniów. Większość z nich to już dorośli ludzie, niektórzy założyli rodziny, skończyli studia albo jeszcze są w trakcie nauki. Było o czym opowiadać. Radość ze wspólnego spotkania trudno opisać.
Uroczystość rozpoczęła się powitaniem przez dyrekcję szkoły. Następnie młodsi koledzy i koleżanki z klas: VI, VII szkoły podstawowej oraz kl. II i III gimnazjum zaprezentowali program artystyczny. Występy taneczne, muzyczne i kabaretowe wzbudziły aplauz oglądających.
Po części oficjalnej nadszedł czas na powitania i rozmowy absolwentów z wychowawcami oraz nauczycielami przy kawie, herbacie i ciastku, które można było zakupić w kawiarence prowadzonej przez reprezentantów Samorządu Uczniowskiego.
Goście zgromadzeni na uroczystości dokonali wpisów do księgi pamiątkowej oraz wykonali zadanie plastyczne – plakat pt. „Nasze wspomnienie z gimnazjum”. Następnie nastąpiła prezentacja przygotowanych plakatów oraz wspólne zdjęcie wszystkich zebranych na zjeździe.
I Zjazd Absolwentów był strzałem w dziesiątkę. Spełnił oczekiwania i wzmógł apetyt na więcej. Z pewnością jest pomysłem na imprezę, która powinna zostać na trwałe wpisana do kalendarza roku szkolnego.
Ferie zimowe
Sekretariat czynny od godz. 8:00 - 13:00 w dniach:
13.02 (wtorek)
14.02 (środa)
15.02 (czwartek)
20.02 (wtorek)
21.02 (środa)
22.02 (czwartek)
Bal karnawałowy
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bal karnawałowy.
Zjazd absolwentów
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zjazd absolwentów.
Opieka logopedyczna
Ze względu na pogłębiający się z roku na rok problem zaburzeń mowy i rosnącą liczbę dzieci nim dotkniętych, szczególną troską logopedyczną objęte są w Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Pamiętajmy, że w początkowym etapie edukacji szkolnej, prowadzona terapia logopedyczna przynosi najbardziej oczekiwane efekty. Dzieci zakwalifikowane są do zajęć logopedycznych na podstawie diagnozy logopedycznej, na którą kierują wychowawcy, rodzice oraz została przeprowadzona kontrolnie zgodnie z zaleceniami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Każde badanie trwa średnio około jednej godziny.
Schemat badania logopedycznego:
- Badania wstępne:
- wywiad z rodzicami/opiekunami, nauczycielmi
- obserwacja
- badanie mowy
- badanie lateralizacji
- Badanie podstawowe:
- badanie rozumienia mowy
- badanie samodzielnego mówienia (mowy spontanicznej)
- badanie czytania i pisania (dla starszych dzieci)
3. Badanie uzupełniające:
- badanie stanu i sprawności narządów mowy w obrębie jamy ustnej
(budowa języka, podniebienia, stan uzębienia i zgryz), jamy gardłowej
i nosowej
- badanie analizy i syntezy wzroku
- badanie pamięci symultaniczno –sekwencyjnej
- badanie szeregowania i kategoryzowania
- badanie stanu i funkcjonowania narządu słuchu: badanie słuchu
fonemowego, orientacyjne badanie słuchu, badanie pamięci słuchowej
Diagnozowanie:
Warunkiem prawidłowego przebiegu terapii logopedycznej w każdym zaburzeniu mowy jest właściwa diagnoza, od ustalania której rozpoczynamy prace z dzieckiem. Badanie dziecka obejmuje także wywiad z jego rodzicami/opiekunami oraz nauczycielem. Celem diagnozy jest ustalenie:
- przyczyn wadliwej artykulacji,
- nieprawidłowo realizowanych głosek oraz sposobu ich wymowy,
- rodzaju wady i jej wpływu na przebieg procesu porozumiewania się i funkcjonowanie dziecka.
Zdaniem prof. Jagody Cieszyńskiej : „Elementy podlegające analizie diagnostycznej to: motoryka (duża i mała- ze szczególnym uwzględnieniem sprawności oralnej), wzrok, słuch, naśladownictwo, system językowy, zabawa, dominacja stronna, pamięć, rozwój społeczny i emocjonalny. Istotna jest jak widać, ocena funkcjonowania dziecka w sferach psychicznej i motorycznej. Stwierdzenie opóźnienia lub jakichkolwiek zakłóceń rozwojowych jest w takim rozumieniu diagnozą wystarczającą, by skierować dziecko na terapię.”[1]
Cele ogólne terapii:
- Wykrywanie i usuwanie wad wymowy.
- Kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonologicznej, fonetycznej , leksykalnej.
- Doskonalenie mowy już ukształtowanej.
- Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy.
- Usprawnienie techniki czytania i pisania (praca z dziećmi dyslektycznymi).
- Programowanie języka.
- Dbałość o prawidłowy rozwój dziecka.
Treści programowe:
- Budowanie kompetencji komunikacyjnej i językowej poprzez prowadzenie dziennika wydarzeń.
- Symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania i kształtowanie systemu językowego poprzez programowanie.
- Dbałość o prawidłowy rozwój dziecka.
- Stymulacja lewej półkuli mózgu (naśladowanie, kontunuowanie, uzupełnianie relacji i szeregów…)
- Stymulacja funkcji motorycznych.
- Stymulacja pamięci (ćwiczenia pamięci symultanicznej i sekwencyjnej na materiale konkretnym i symbolicznym.
- Ćwiczenia kategoryzacji.
- Ćwiczenia myślenia sytuacyjnego i przyczynowo -skutkowego.
- Ćwiczenia myślenia przez analogię.
- Współpraca z rodzicami.
- Współpraca z nauczycielami
Dzieci mogą korzystać z pomocy logopedy po zajęciach lekcyjnych. Zajęcia (ze względu na dużą liczbę dzieci) będą zorganizowane w 3-4 osobowych zespołach i odbywać się będą co tydzień. Rodzice zostaną poinformowani pisemnie o terminie zajęć przewidzianych dla swojego dziecka. Jeżeli termin będzie nieodpowiedni to proszę o kontakt w celu dopasowania dogodnego terminu. Przy nasilonym zaburzeniu zajęcia będą prowadzone indywidualnie. Należy dodać, że rodzice mogą uczęszczać na terapię wraz ze swoimi pociechami. Dziecko na zajęcia przynosi zeszyt(format A4) ze wszystkimi przekazanymi ćwiczeniami do pracy w domu, drugi zeszyt (tego samego formatu) pozostaje w gabinecie logopedy. Zeszyty kupują rodzice.
Uczulam Państwa, by nie lekceważyć tych ćwiczeń. Ćwiczenia w domu powinny odbywać się możliwie często przy współpracy z rodzicem, ponieważ zaangażowanie rodziców wpływa na korzystniejszy przebieg terapii i przynosi najbardziej oczekiwane efekty.
Pamiętajmy o nagradzaniu dziecka częstymi pochwałami i miejmy świadomość, że nabywanie umiejętności prawidłowej mowy to dla niego olbrzymi wysiłek. Musimy uzbroić się w cierpliwość, aby osiągnąć cel, czyli prawidłowa wymowę. Terapia logopedyczna jest procesem długofalowym, w niektórych przypadkach dzieci korzystają z pomocy logopedy nawet kilka lat. Warto jednak podjąć ten wysiłek, aby pomóc dziecku i nie dopuścić do ewentualnych niepowodzeń szkolnych.
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, służę radą i pomocą.
Logopeda
Agnieszka Nielepiec
[1] Cieszyńska J. „Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych” (Metoda Krakowska)
Matematyka jest wszędzie - informacje przydatne dla rodziców
W krainie czekolady
11 stycznia 2018 roku uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej byli na wycieczce z zakładach cukierniczych Wawel SA w Dobczycach. Dzieci miały okazję obserwować produkcję i pakowanie ulubionych słodkości. Do domu wróciły ze słodkimi prezentami i zakupami. Dziękujemy za pomoc w organizacji wycieczki Panu Romanowi Krawczykowi i Państwu Katarzynie i Przemysławowi Nogieciom.
Styczniowe spotkania gimnazjalistów
18 stycznia 2018 r. uczniowie klasy III naszego gimnazjum wraz z wychowawcą udali się do Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie, by wziąć udział w „Styczniowych spotkaniach gimnazjalistów”, czyli targach edukacyjnych, w czasie których swoją ofertę edukacyjną zaprezentowało ponad 20 szkół technicznych funkcjonujących w Krakowie.
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką każdej ze szkół, porozmawiania z jej uczniami oraz nauczycielami, zobaczenia prezentacji przygotowanej specjalnie na tę okazję przez poszczególne szkoły. Warto wspomnieć o wystawie najlepszych projektów architektury krajobrazu czy degustacji przygotowanej przez szkoły gastronomiczne. Można było także obejrzeć baterie zasilane światłem słonecznym i wiele, wiele innych ciekawych urządzeń oraz doświadczeń. można było też zobaczyć pokaz sztuki walk i samoobrony przygotowany przez szkoły mundurowe.
Gimnazjaliści zostali przyprawieni o lekki zawrót głowy, w czym pomogły im kolorystyczne stylizacje włosów, którym poddali się z ogromnym zamiłowaniem, ale gdy emocje opadły, okazało się, że są już bliżsi dokonania wyboru swojej przyszłej szkoły ponadgimnazjalnej. Kolejnym krokiem będzie wzięcie udziały w dniach otwartych organizowanych przez wybrane szkoły. Dzięki zebranym ulotkom informacyjnym uczniowie zdobyli też wiedzę o terminach dni otwartych i innych imprezach odbywających się w szkołach biorących udział w targach. Zdecydowanie warto było wziąć udział w tegorocznych „Styczniowych spotkaniach gimnazjalistów”.
B.B.
Inscenizacja mitu Demeter i Kora
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Inscenizacja mitu Demeter i Kora.
Dzień Babci i Dziadka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Babci i Dziadka.
Archiwum Aktualności