Marzec to szczególny miesiąc dla matematyki, ponieważ obchodzone są dwa bardzo popularne święta.
12 marca – Międzynarodowy Dzień Matematyki
To matematyczne święto zostało zapoczątkowane przez organizację Word Education Games w 2007 r. Obecnie każdego roku biorą w nim udział miliony uczniów z całego świata. Celem tego święta jest pokazanie, że matematyka otacza nas wszędzie, spotykamy się z nią na każdym kroku. Nie trzeba się jej bać i z góry zakładać, że jest trudna; wręcz przeciwnie – warto ją poznawać coraz lepiej.
14 marca – święto liczby Pi
Pi jako jedyna liczba ma swoje święto. Datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Liczba Pi inspiruje nie tylko naukowców, ale też artystów. Jeden ze swoich wierszy poświęciła jej Wisława Szymborska. Pi można również usłyszeć: po przypisaniu kolejnym dźwiękom gamy cyfr od 1 do 9 i "zagraniu" ludolfiny, czyli kolejnych cyfr jej rozwinięcia, powstanie melodia. Bardzo dużą popularnością liczba Pi cieszy się w Stanach Zjednoczonych. Do dziś z okazji jej święta pieczone są tam okrągłe placki ("pie" wymawia się podobnie do "pi") i dyskutuje się o dziwnych właściwościach tej liczby.
W naszej szkole uczniowie klas IV, VI i VII z okazji matematycznych świąt przygotowali niezwykłe wypieki: torty z dekoracjami inspirowanymi matematyką, ciasteczka w kształcie wielokątów, cyfr, przyborów geometrycznych i znaków działań, ciasta w kształcie liczby pi, piernikową tabliczkę mnożenia, znalazła się także pizza i kanapki. Uczniowie poszczególnych klas wybrali najładniejszy i najciekawszy ich zdaniem wypiek.
Wyniki są następujące:
kl. IV - piernikowa tabliczka mnożenia Dawida Nalepy
- tort, który przygotował Alan Wewióra
kl. VI - tort wykonany przez Oliwię Małek
kl. VII - bezowa liczba Pi Aleksandry Chmiel
Wszystkie dzieła były niezwykłe. Dziękuję za ich przygotowanie.
Barbara Nowakowska