Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu WOŚP - 2014.
Aktualności
WOŚP - 2014
Szczawnica - Jaworki (2014)
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Szczawnica - Jaworki (2014).
W poszukiwaniu zimy...
W pierwszych dniach 2014 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Szczawnicy, aby doświadczyć widoku śniegu, jazdy na nartach, podziwiać Pieniny i z oddali Tatry Wysokie. Uczestnikami wyprawy byli uczniowie klasy trzeciej gimnazjum oraz 4 osoby z klasy drugiej. Pieczę nad uczniami trzymali nauczyciele: Michał Krzyżak i Jadwiga Stachura. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Bartłomiej Zawadzki z kl. III.
W Szczawnicy przywitała nas słoneczna pogoda, a po wyjeździe wyciągiem na „Palenicę” ujrzeliśmy piękne widoki Pienin i Tatr oraz zjeżdżających po stoku narciarzy. Nareszcie śnieg!
Małe Pieniny poczuliśmy w kolanach wchodząc do schroniska „Pod Durbaszką”. Wzmocnieni obiadem zeszliśmy ze schroniska do wejścia do Wąwozu Homole, by na stoku „Jaworki-Homole” szusować na nartach i desce po śniegu. Cieszyliśmy się tym śniegiem jak małe dzieci! Byli wśród nas świetni narciarze i wielbiciele deski, ale i byli tacy, którzy pierwszy raz założyli narty. Dla początkujących najtrudniejsze były pierwsze godziny... Po dwu- i półgodzinnej przygodzie na stoku znowu wędrowaliśmy pod górę do miejsca noclegu przy latarkach i gwiaździstym niebie.
Po nocnym odpoczynku kontynuowaliśmy szusowanie na stacji narciarskiej w Jaworkach. Nasi początkujący adepci narciarstwa poczynili tak duże postępy, że trudno było dostrzec iż poprzedniego dnia pierwszy raz w życiu założyli narty.
Wróciliśmy do Naramy zadowoleni, z nadzieją, że jeszcze w tym roku uda nam się poczuć zimę i wiatr w uszach przy zjeżdżaniu z ośnieżonego stoku. J.S.
UWAGA !!!
14 styczna 2014r. (wtorek) odbedzie sie uroczyste otwarcie sali gimnastycznej.
Godz. 11:00 - Msza Święta w Kościele w Naramie.
Zbiórka uczniów PSP i PG w szkole - godz.10:30.
Wszystkich uczniów obowiazuje strój galowy.
Zajęcia lekcyjne w tym dniu dla kl.IV-VI PSP i I-III PG zostają odwołane.
Zajęcia dla kl.O-III PSP do godz. 10:30 według planu.
Obiadów dla uczniów nie będzie.
Świetlica do godz. 17:00
Apel Świąteczny
18 grudnia uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się na uroczystym apelu bożonarodzeniowym. Aktorzy z kl. 4-6 przy współpracy koła muzycznego przedstawili Jasełka , by przenieść nas w czasy narodzenia Jezusa. Był żłóbek, Józef, Maryja, Aniołowie, Trzej Królowie, Pasterze… i śpiew kolęd. Były też życzenia od Księży, Pana Dyrektora i Samorządów Uczniowskich. Rodząca się na nowo „Maleńka Miłość” sprawiła, że byliśmy razem i dzieliliśmy się radością.
Wigilia 2013
Grudniowe kolędowanie w naszej szkole to tradycja; spotykamy się już kilkanaście lat, tzn. Rodzice, zaproszeni Goście: Przedstawiciele Gminy, Księża, Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły.
Spotkaniu, które miało miejsce 16.12.13r. towarzyszyła, jak co roku, radosna, miła i rodzinna atmosfera .
Po odczytaniu modlitwy przez Ks. Wikariusza łamaliśmy się opłatkiem – symbolem zgody i pojednania i składaliśmy sobie świąteczne życzenia.
Potem, przy pięknie nakrytym stole (w tym roku królowały kolory bieli i złota) kosztowaliśmy wigilijnych potraw (czerwony barszcz z krokietem, ciasta różnego rodzaju…).
Rozmawialiśmy i kolędowaliśmy. Śpiew kolęd i pastorałek unosił się aż pod niebiosa.
Spotkanie opłatkowe w naszej szkole było okazją do wspólnego przeżywania atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. To przepiękna tradycja.
"Dziady" Projekt gimnazjalny
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu "Dziady" Projekt gimnazjalny.
"Czytam, bo lubię i tym się chlubię"
Pod takim hasłem, 09.12.2013. , odbył się w naszej szkole konkurs „Mistrz pięknego czytania”. Celem konkursu była popularyzacja książek
i czytelnictwa oraz zachęcanie do dbałości o piękno języka ojczystego.
Konkurs adresowany był dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy mieli za zadanie przeczytać wcześniej przygotowany fragment z ulubionej książki i oczarować słuchaczy. Czteroosobowa komisja ( nauczyciele i Królowa szkoły – w tej roli uczennica klasy VI), biorąc pod uwagę zarówno poprawność warsztatową jak i emocjonalną przekazu , przyznała następujące miejsca:
w kategorii klas I-III szkoły podstawowej
Justyna Sajmbor. III - I
Lidia Korczyńska kl. III - II
Natalia Krzyworzeka kl. I - II
Klaudia Kluzek kl. II - III
w kategorii kl. IV-VI
Wiktoria Kubiak kl. IV - I
Michał Warszawski kl. VI - II
Kacper Sobczyk kl. VI - III
w kategorii klas gimnazjalnych
Joanna Dziedzic kl. III - I
Magdalena Kocurek kl. II - II
Martyna Stachurska kl.II – III
Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek a wyróżnieni i uczniowie kl. I-III sp nagrody książkowe, ufundowane przez Dyrektora Szkoły, Bibliotekę i Radę Rodziców.
Gratulujemy pięknego czytania i występu przed zgromadzoną publicznością.
Konkurs przygotowała Agnieszka Nielepiec we współpracy z opiekunem.
Sala gimnastyczna
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Sala gimnastyczna.
DOTYCZY UCZNIÓW KLAS 0-VI PSP, I-III PG
Na salę gimnastyczną każdy uczeń powinien mieć dodatkowe buty (na białej podeszwie lub halówki), które będą przechowywane w szatni szkolnej.
Wycieczka kl. IV-VI na Wawel
W grudniowy dzień uczniowie klas 4-6, pod opieką wychowawczyń - p. Iwony Żak i p. Aliny Warszawskiej, udali się na zaplanowaną wycieczkę do Krakowa. Najpierw spotkali się z X Muzą w Multikinie , oglądając film „Mój biegun”. To prawdziwa historia Jaśka Meli, którego los boleśnie doświadczył. Jednak znalazł siłę i pozostał niepokonany.
Następnie wszyscy udali się na Wawel. Weszli do Katedry , przed ołtarz z Czarnym Krucyfiksem, by zobaczyć srebrne wotum naszej szkoły umieszczone w gablocie Szkól Jadwiżańskich oraz perełki zdobyte przez uczniów, a przekazane Królowej. Zatrzymali się także przed białym sarkofagiem królowej Jadwigi. Potem poszli na dziedziniec i do Zamku Królewskiego, w którym podziwiali wygląd wnętrz rezydencji królewskich z 16 i początku 17 wieku.
Obejmują one sale m.in. Turniejową, Poselską ( z rzeźbionymi głowami w stropie), Senatorską, Balową…. Zobaczyli słynną kolekcję arrasów( wykonane w Brukseli) króla Zygmunta Augusta, portrety królów oraz renesansowe meble włoskie. Szczególne wrażenie wywarły arrasy „Wygnanie z Raju”, „Arka Noego”, „Potop”, „Budowa wieży Babel”.
Spotkanie z Muzą Filmu oraz pobyt w Zamku Królewskim będą tematem na lekcjach języka polskiego przy redagowaniu form wypowiedzi: opisu, recenzji, sprawozdania.
Andrzejki 0-III
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Andrzejki 0-III.
"Szkoła przyjazna zwierzakom"
Szkoła w Naramie (PSP i PG) włączyła się w ogólnopolską akcję „Szkoła przyjazna zwierzakom”. To program edukacyjny mający na celu kształtowanie wśród uczniów poszanowania i empatii dla zwierząt.
Najpierw odbyło się spotkanie najmłodszych z p. Zofią Mierzwińską współpracującą ze Stowarzyszeniem Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT, której towarzyszyła wyszkolona suczka Malina. Pani Zofia opowiadała dzieciom o tym, jak zrozumieć język psów i co sprawia, że psy czują się szczęśliwe.
W klasach starszych zajęcia prowadziła p. Marzanna Stachurska – wolontariuszka Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Młodzież z uwagą i wzruszeniem ( były nawet łzy) słuchała opowieści o skrzywdzonych i porzuconych zwierzakach. Uczniowie zorganizowali zbiórkę darów: karmy, smyczy, zabawek, koców… dla „braci mniejszych” ze schroniska. Teraz dzieci przygotowują budki dla bezdomnych kotów, rysują plakaty o tematyce „Pies w służbie człowieka” i piszą „List do dorosłych”.
Uwieńczeniem projektu będzie otrzymanie certyfikatu „Szkoła przyjazna zwierzakom”.
Andrzejki
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Andrzejki.
Forum Dyrektorów i Nauczycieli
W sobotę, 23 listopada 2013r. uczestniczyłam w II Forum Dyrektorów i Nauczycieli Ogólnopolskiej Rodziny Szkół im. Świętej Jadwigi, Królowej, które odbyło się w Krakowie.
Spotkanie rozpoczęliśmy Mszą św., przy relikwiach św. Jadwigi w Katedrze Wawelskiej, którą sprawowali: proboszcz Katedry - ks. prałat Zdzisław Sochacki oraz ks. prof.- Jacek Urban – dyr. Archiwum Kapitulnego na Wawelu; w homilii wskazał na ponadczasową mądrość królowej.
Po lewej stronie ołtarza z czarnym krucyfiksem, obok gabloty z logo Szkół Jadwiżańskich, znajduje się druga gablota, w której umieszczone są perełki królowej (wcześniej złożone były w Skarbcu). Dwie perełki przekazane królowej należą do naszych uczniów. Dla przypomnienia zdobyli je : w r. szkol. 2011/12 Marceli Krawczyk, wówczas ucz. kl. VI i w r. 2012/13 Aleksandra Krawczyk z kl. V.
Z Wawelu przeszliśmy do Auli Wyższego Seminarium Duchownego Księży Misjonarzy na wykład „Otoczenie Królowej Jadwigi i Jej dojrzewanie do świętości” prof. Krzysztofa Ożoga z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor wskazywał ,wzorem Jadwigi, na sprawowanie władzy w duchu miłości do bliźniego.
Po krótkiej przerwie na kawę przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie zapoznali nas z przygotowaniem do „Światowych Dni Młodzieży”, które odbędą się w 2016r. w naszym królewskim mieście. W związku z tym odbędzie się wiele ogólnopolskich konkursów, a najlepsi zaprezentują swój dorobek podczas ŚDM.
Rada Rodziny napisała prośbę do Kardynała Stanisława Dziwisza o duchowe objęcie patronatem ŚDM przez Królową Jadwigę. Pod listem złożyliśmy podpisy.
Poruszona była też sprawa integracji Rodziny Szkół. Otrzymaliśmy zaproszenie (w przyszłym roku jesienią) do Szczyrku. Czy weźmiemy udział, czas pokaże.
Najbliższe spotkanie szkół odbędzie się w Krakowie 8 czerwca, w Święto Patronki.
AW
Konkurs wiedzy o Ignacym Janie Paderewskim
Dnia 13 listopada 2013 r. odbył się w naszym gimnazjum szkolny konkurs wiedzy o Ignacym Janie Paderewskim zorganizowany przez nauczyciela historii panią Katarzynę Korczyńską. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy z zakresu historii Polski oraz doskonalenie u uczniów umiejętności wykorzystania posiadanej wiedzy podczas rozwiązywania zadań.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 24 uczniów Publicznego Gimnazjum w Naramie. Gimnazjaliści przygotowywali się samodzielnie na podstawie materiałów przekazanych przez nauczyciela. Test konkursowy zawierał pytania związane z życiem i działalnością Ignacego Jana Paderewskiego - wielkiego kompozytora i polityka.
Wyniki konkursu:
1 miejsce – Daria Nocuń
2 miejsce – Justyna Bryła
3 miejsce – Marceli Krawczyk
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Delegacja uczniów na Obchody Święta Niepodległości w Iwanowicach
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Delegacja uczniów na Obchody Święta Niepodległości w Iwanowicach.
Uroczysta akademia z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
We środę 6 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku krótką inscenizację przygotowała klasa II G pod opieką pani Katarzyny Korczyńskiej. Nad oprawą muzyczną czuwała pani Katarzyna Bieroń oraz uczniowie z kółka muzycznego.
Akademię rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie artyści przypomnieli zgromadzonym uczniom dni chwały naszej Ojczyzny. Wykorzystując elementy pantomimy przypomniano wydarzenia, które doprowadziły do utraty niepodległości oraz jej odzyskania. Integralną częścią występu były prezentacje multimedialne, które ukazały wkład Polaków w budowanie i umacnianie ducha polskości. Dopełnieniem całego występu były specjalnie dobrane utwory muzyczne m. in. „Ojczyzna” Marka Grechuty, „Miejcie nadzieję” Jacka Wójcickiego czy „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona.
Wszyscy zebrani uczniowie z uwagą i w skupieniu obejrzeli spektakl. Uczniowie ze szkoły podstawowej zaprezentowali własnoręcznie wykonane w naszych polskich barwach narodowych kotyliony, kwiatki, chorągiewki oraz serca.
Myślę, że główny cel akademii – rozwijanie postaw i uczuć patriotycznych – został w pełni zrealizowany. Ta żywa lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci, a pozostawione bez odpowiedzi pytania dotyczące miejsca w dzisiejszym świecie dla BOGA, HISTORII i OJCZYZNY staną się pretekstem do zadumy nad istotą wolności i niepodległości.
K.K.
Konkurs Halloween
W dniu 30 października 2013 roku odbył się w naszej szkole konkurs HALLOWEEN, który był podzielony na 3 kategorie: najdziwniejsza dynia, najstraszniejszy kostium, najładniejszy plakat.
W konkursie mogli wziąć uczniowie szkoły podstawowej klas 0-6.
I miejsce w kategorii plakat otrzymała Natalia Bartuś z klasy 2
I miejsce w kategorii dynia otrzymał Eryk Kursa z klasy 5
I miejsce w kategorii strój otrzymała Justyna Sajmbor z klasy 3
Wyróżnienia otrzymali:
W kategorii DYNIA: Julia Gonkiewicz kl 2, Natalia Łach kl 3, Kacper Sobczyk kl 6, Karolina Frankiewicz kl 5, Wiktoria Żaba kl 5, Wiola Żylska kl 5.
W kategorii PLAKAT: Joanna Stopińska kl 6, Natalia Łach kl 3, Amelia Czech kl 1, Kamil Wroński kl 0, Martyna Zawadzka kl 3.
W kategorii STRÓJ: Joanna Stopińska kl 6, Norbert Łudzik kl 3,
Kamil Wroński kl 0, Ania Delkowska kl 3, Nina Trznadel kl 3, Eryk Kursa kl 5.
Konkurs zorganizowały nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego:
Pani Iwona Iwaniec i Pani Marta Herod-Polańska.
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów, o czym świadczy ogromna ilość zgłoszonych prac.
Sprzątanie Grobu Nieznanego Żołnierza
Na prośbę mieszkanki Naramy ( dziś już nieżyjącej) szkoła w Naramie opiekuje się dwiema mogiłami. Jedna z nich (ta na skraju lasu) kryje prochy czteroosobowej rodziny żydowskiej. „W grudniu 1941r. niemiecki żandarm „Zygmunt” przyjechał z gm. Iwanowice do Naramy i wyprowadził rodzinę mieszkającą u p. Polakiewiczów i na oczach mieszkańców Naramy rozstrzelał ją.”
Druga z mogił znajduje się na cmentarzu. „Wydarzenie miało miejsce w Wilczkowicach (…). Końcem maja ,w nocy, przywieziono mężczyznę lat 30 – 40 i na łące przy młynie zastrzelono go.”
Uczniowie piątej klasy uporządkowali ziemne mogiły. Zgrabili liście, usunęli chwasty, a potem złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Minutą ciszy uczcili pamięć i bezimiennych bohaterów, i zwykłych ludzi, którzy niewinnie zginęli, a ich mogiły rozsiane są po całym świecie.
Archiwum Aktualności