We środę w całej Polsce obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Polskie święto czczone w dniu 11 listopada upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polaków w 1918 r. Oficjalnie zostało ustanowione ustawą w dniu 23 kwietnia 1937 r.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem wieloetapowym. Wybór dnia 11 listopada nie był przypadkowy. 11 listopada 1918 r. zakończyła się I Wojna Światowa – zawarty został rozejm w Compiegne, pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski, zwolniony z niewoli w Magdeburgu. Polacy z głębokim wzruszeniem oraz entuzjazmem powitali swego komendanta. Polską ziemię ogarnęła euforia – Polacy zdali sobie sprawę, że upragniona wolność stała się faktem. Wydarzenia te tak opisał późniejszy premier Jędrzej Moraczewski
„(…)Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”
W dniu 9 listopada 2015 r. uczniowie z klasy 5 i 6 Publicznej Szkoły Podstawowej oraz kółko muzyczne przygotowali krótką inscenizację przybliżającą te wydarzenia. Zabrali nas w niezwykłą podróż pociągiem w przeszłość – od stacji niewola w 1795 r., przez powstania i I Wojnę Światową do stacji niepodległość w roku 1918. Nad przejazdem sentymentalnego pociągu czuwały panie Katarzyna Bieroń oraz Katarzyna Korczyńska.
W ten sposób społeczność szkolna PSP i PG w Naramie uczciła 97 rocznicę odzyskania niepodległości i pokazała, że pamięta o Tych, dzięki którym możemy żyć w wolnym i demokratycznym państwie.